Sabah insanı olmak için atmanız gereken 12 basit adım

Birçok kişi güne erken saatlerde başlayıp okul ya da iş için hazırlanmaya başlasa da bu sabahların sevildiği anlamına gelmiyor. Yani erken kalkmak herkesi sabah insanı yapmıyor. PsychCentral’da yayımlanan araştırmaya göre genç jenerasyonun sadece %7’si sabah insanıyken bu oran 60’lı yaşlara doğru artış gösteriyor.

Her ne kadar sabah insanı olmasanız dahi eğitimden egzersize, yaratıcılıktan beyin fırtınasına kadar birçok önemli şeyden sabah saatlerinde daha iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. Erken yatıp erken kalktığınızda daha odaklanmış ve verimli bir gün geçiriyorsunuz. Sabahlara sempati duymasanız da gün içerisinde yaptığınız her şeyden daha çok verim almak, yani bir sabah insanı olmak işitiyorsanız uygulamanız gereken birkaç adım bulunuyor…

İlginizi çekebilir: Yeni güne böyle başlayın: Yaratıcılığı artıran sabah alışkanlıkları

Sabah insanı olmak için atmanız geren 12 basit adım

Sabah insanı olmak için geceleri yapılması gerekenler

Erken yatın

Eğer erken kalkmak istiyorsanız erken yatmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Uykunuzu almadığınız sürece sabah insanı olamazsınız.

Tüm ekranları kapatın

Uyumadan bir süre önce telefon, tablet ve televizyonu kapatın. Onun yerine yatağa girmeden önce ılık bir duş alabilir ya da kitap okuyabilirsiniz.

Organize olun

Aklınızda çok düşünce varsa uyumak zordur. Yatağa girmeden önce aklınızda beliren düşünceleri yazın. Bunun dışında yarın giyeceğiniz kıyafeti tasarlayın, çantanızı hazırlayın ve kahvaltıda ne yiyeceğinize karar verin. Uyandığınızda bunları düşünmek için fazladan zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

Odanızı sakinleştirin

Odanızı dekore ederken sizi rahatlatacak eşyalara yer verin. Rahat bir yatak, lavanta aromalı yağ ve karanlık bir oda iyi uyumanızı sağlayacaktır.

Sabah insanı olmak için atmanız geren 12 basit adım

Erken kalkma nedenlerinizi düşünün

Yatmadan önce yarın neden erken kalkmanız gerektiğini düşünün. Mesela işe gitmeden önce size çok iyi gelecek bir spor?

Hedeflerinizi belirleyin

Gün içerisinde tamamlamanız gereken işleri ya da hedefleri düşünerek motive olun.

Alkole ara verin

Uykunun en doğal olduğu zaman REM diye isimlendirilir. Alkolse REM uykusundayken sizi rahatsız edebilir.

Sabah insanı olmak için sabahları yapılması gerekenler

Uyandığınız an ışığı açın

Gözlerinizi açtığınız gibi ışık almanız önemli. Odanız karanlıksa ışığı açın, değilse perdelerinizin tamamını açın ve bırakın güneş içeri girsin. Bu sinyal vücudunuzun daha hızlı uyanmasına yardımcı olur.

Sağlıklı bir kahvaltı edin

Kahvaltı güne hareketli bir şekilde başlamanız için size gerekli enerjiyi verir. Seçiminizi yumurta, smoothie veya meyve gibi sağlıklı yiyeceklerden yana kullanabilirsiniz.

Sabah insanı olmak için atmanız geren 12 basit adım

Ağırdan alın

Rutininizi değiştirirken hedeflediğiniz saati belirleyin, kendinizi biraz ağırdan alın ve yatma ile uyanma saatlerinizi her gün 15 dakika öne çekin.

Her zaman aynı saatte uyanın

Rutininizi oturttuktan sonra her gün aynı saatte uyanın. Vücudunuz buna alışacak ve sabahları uyanmak sizin için çok daha kolay olacak.

Sabah için sizi heyecanlandıran bir şeyin planını yapın

Kahve içmek, yoga yapmak ya da güzel bir müzik dinlemek… Sizi heyecanlandıran şey neyse sabah uyandığınızda onu yapma fikrine akşamdan karar verin. Böylelikle sabah daha rahat uyanırsınız.

 

İlginizi çekebilir: Sabah mantraları: Güne insanları severek başlamanın 20 yolu

Kaynak: PsychCentral

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!