Sabah mantraları: Güne insanları severek başlamanın 20 yolu

Hintçe “mantra” kelimesinin kökünde “man” yani düşünmek yatar, “tra” eki de araç tamlaması görevindedir. Yani mantra, kişinin hem düşündüğü, hem de düşünmeye yönlendirdiği bir araçtır. 

Çevremizde tanıklık ettiğimiz mutluluk tam anlamıyla hayran olunacak bir deneyim aslında. Zamanımızı gerçekten de buna ayırdığımız zaman -insanların yanından hızlıca geçip gitmek yerine gerçek anlamda tanıklık etmeye ve dinlemeye- çok şey öğrenebiliriz… Kendimiz hakkında, birbirimiz hakkında ve sevgi hakkında. Evet, bazı sabahlar pozitif uyanmak ve etrafımıza göstermek istediğimiz sevgiyi tam anlamıyla yansıtabilmemiz zor olabiliyor. Bu gibi zamanlarda önce kendi enerjimizi açmalı ve olumlu enerji ve düşünceleri önce kendimize hatırlatmalıyız. 

Güne insanları yargılamadan veya görmezden gelmeden iyi enerjiler ile başlayabilmemiz için gerekli olan sabah mantraları aynı zamanda sağlıklı ve uzun süreli ilişkilerin de anahtarı. Gelin, hep birlikte insanları ve kendimizi severek güne başlamanın 20 yoluna daha yakından bakalım.

1. Bir insanı gülümserken görmek dünyadaki en güzel şeylerden biri. O gülümsemenin sebebi olduğunuzu bilmek daha bile güzel.

2. Eğer bugün birini mutlu etme gücüne sahipseniz, bunu yapın. Dünyanın öyle insanlara daha çok ihtiyacı var.

3. Bazı insanlar hayatları boyunca diğer insanlarla aralarına köprüden çok duvar örüyorlar. O insanlardan biri olmayın; kendinizi açın ve insanlara şans verin.

4. Etrafınızdaki insanlar için küçük şeyler yapmayı asla bırakmayın. Bazen en küçük şeyler bile karşıdaki insanın hayatında ve kalbinde çok önemli bir yere sahip olabiliyor.

5. Bir dokunuşun, gülümsemenin, nazik bir kelimenin, içten bir iltifatın veya ufacık bir sevgi gösterisinin önemini çok sık unutuyoruz. Üstelik tüm bunlar bir hayatı olduğu gibi değiştirme gücüne sahipler.

6. Anın içinde olun. Düşünceli olun. İnsanlara iltifat edin ve güçlü yanlarını öne çıkarın.İlişkilerinizde ancak bu şekilde gerçek ve uzun süreli fark yaratabilirsiniz.

7. Bazen zor zamanlardan geçerken ihtiyaç duyduğumuz şey bir tavsiye değil de elimizi tutacak bir el, bizi dinleyecek biri ve anlayacak bir kalptir.

8. Bugün tüm zamanınızı ve dikkatinizi çevrenizdeki insanlara adayın ve onların hayatlarıyla gerçekten ilgilendiğinizi hissettirin.

9. Kendi kendini yetiştirmek diye bir kavram yoktur. Başka biri de mutlaka size inandı ve yatırım yaptı, sizi cesaretlendirdi ve sizin için dua etti. Siz de başkaları için “o” kişi olun.

10. Teknik olarak, komşularımızı tanımadan onları sevmemiz imkansız. Özellikle günümüz ilişkileri çok limitli olduğu için, bu gibi dostlukların ve anılar biriktirmenin ne kadar önemli olduğunu kendimize sık sık hatırlatmalıyız.

11. İnsan ilişkilerinde mesafeler kilometrelerle değil sevgiyle ölçülür. İki insan fiziksel olarak yan yana olduğu halde duygusal olarak yüzlerce kilometre uzakta olabilir.

12. Hayatınızda değeri olan insanlarla iletişiminizi koparmayın, çünkü onlar her zaman için ekstra çabaya ve zamanımıza değer.

13. İletişim hakkındaki en büyük sorunlardan biri de kişilerin sırf konuşarak iletişim kurabildiklerini düşünmeleri. Çoğu zaman insanları anlamak için değil, cevap vermek için dinliyoruz. İlişkilerinizde buna dikkat etmeye ve size anlatılanları gerçekten dinleyerek ve anlamaya gayret edin.

14. Herkese saygılı davranarak (size kaba davranan insanlara bile) başkalarına da örnek olun. Hayatımızdaki kaba ve zor insanlar da önemli çünkü başkalarına karşı nasıl davranmamamız gerektiğini bize sürekli olarak hatırlatıyorlar.

15. Bazen, nazik olmak haklı olmaktan daha iyi olabiliyor.

16. İnsanlar mutlu oldukları zaman başkalarına karşı çok daha nazik davranıyorlar, ki bu da maalesef onların hayatları hakkında çok şey anlatıyor.

17. Ömrümüz boyunca karşılaştığımız testlerden bir tanesi de insanlardan beklemediğiniz davranışlar gördüğümüzde oluyor. Sinirle mi, yoksa sakin ve mantıklı bir şekilde mi tepki vereceğinizi seçmek sizin elinizde.

18. Tam olarak anlayamadığımız insanlara davranış şeklimiz, bizim hayatımız boyunca sevgi, merhamet ve naziklik konusunda neler öğrendiğimizi gösterir.

19. Gerektiğinden bile daha nazik olun. Kimse bir başkasının güçsüzlüğünü göstererek kendini güçlü gösteremez.

20. En iyi ve sağlam ilişkiler sadece güzel ve sevgi dolu zamanlara değil, aynı zamanda birlikte göğüs gerilen zorluklara da dayalıdır. Önemli olan yolun sonunda sevgimizi koruyabilmektir.

Kaynak:
marcandangel.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!