Yeni güne böyle başlayın: Yaratıcılığı artıran sabah alışkanlıkları

Her ne kadar erken saatte güne başlamanın birçok avantajı bilinse de herkesin sabah insanı olması beklenemez. Sabahları yatağınızdan kalkmanız gereken anı haber veren alarm sesi sizi rahatsız ediyor olabilir ancak sabah rutininizde yapacağınız değişikliklerle günü çok daha başarılı ve yaratıcı bir şekilde geçirmeniz mümkün.

Her ne kadar “5 dakika daha” diye alarmı erteleseniz de yatağınızdan çıkarak yeni bir iş günü için hazırlanmanız kaçınılmazdır. Devam eden saatlerde hem iş yerinde hem de sosyal hayatınızda yaratıcılığınızın artmasını istiyorsanız sabah rutininizi değiştirerek işe başlayabilirsiniz. İşte yaratıcılığı artıran sabah alışkanlıkları…

Hareket halindeyken meditasyon yapın

İnsan uyandığında birden çok şeyi düşünerek yapacağı işleri ardı ardına düşünmeye başlar. Ancak sonraki hamleleri düşünmek yerine her an meditasyon yaparcasına zihninizi boşaltmayı deneyin. Liderlik uzmanı Steve Farber, “Dişlerinizi fırçalarken, duş alırken ve kahvenizi içerken sonrasını düşünmeyin. Görevleriniz, teslim tarihleriniz ya da takviminizi yok sayın. Bırakın düşünceleriniz ve farkındalığınız artsın” şeklinde açıklama yaparak evden çıkmadan önce işle ilgili hiçbir şey düşünülmemesini öğütlüyor.

Duş alın

Yeni güne böyle başlayın: Yaratıcılığı artıran sabah alışkanlıkları

Sabahları duş almak birçok kişinin rutinlerinden biri. Ancak buna daha başka bir deneyim gözüyle bakarsanız aslında yaratıcılığınızı geliştirmeniz için mükemmel bir zaman dilimi olduğunu fark edeceksiniz. Sadece suyun üzerinizden akmasına odaklanın ve bırakın yaratıcı fikirler aklınızda parlamaya başlasın.

Sosyal medyadan uzak durun

Günümüzde insanların bir şeye ara verirken kullandığı ilk kaçış yolu sosyal medya oluyor. Hatta uyandığımızda ilk olarak telefonlarımızı elimize alarak sosyal medya hesaplarımızda hızı bir gezintiye çıkıyoruz. Ancak sosyal medya yaratıcılığımızı engelliyor olabilir. Finans koçu ve girişimci Emily Shutt, “Her akşam kendimi telefonumu başka bir odada bırakmaya zorluyorum. Böylece uyandığımda kendi düşüncelerimle baş başa olabiliyorum” diyerek kendi tecrübelerini aktarıyor.

Mailinizi kontrol etmeyin

Gelen kutunuz uyandığınızdaki ilk rotanız olmak zorunda değil. Eğer uyandığınız gibi mailinizi kontrol ederseniz önünüzdeki birkaç saatiniz başka insanların ihtiyaçları ve ne istediklerini düşünmekle geçer. Böylece siz kendinize odaklanamadan önce diğer kişiler üzerine düşünmeye başlarsınız. Bu yüzden maillerinizi kontrol etmek için işe gidene kadar bekleyin.

Yürüyüşe çıkın

Yeni güne böyle başlayın: Yaratıcılığı artıran sabah alışkanlıkları

Avustralyalı müzisyen Erica Bramham, sabah yürüyüşünün çok önemli olduğunu belirtirken işe yürüyerek gitmenin de ilham verici olduğunu sözlerine ekliyor. Eğer evinizle işiniz arasındaki mesafe yakınsa ulaşımınızı yürüyerek sağlayabilirsiniz. Mesafe uzunsa kullanacağınız durakları buna göre seçip fazladan yürüyebilirsiniz. 10 dakika ya da yarım saat olması fark etmez; yaptığınız yürüyüş zihninizi açarak ilham bulmanızı sağlayabilir.

Rüyalarınıza gereken önemi verin

Yazar ve rüya uzmanı Tzivia Gover, rüyaların hiçbirinin rastgele olmadığını hatırlatıyor ve rüyalar hakkında daha çok düşünmenin yararlı olduğunu vurguluyor. Yanınızda bir defter ve kalem bulundurup uyandığınızda rüyalarınızı hatırladığınız kadarıyla not ederseniz bunların da yaratıcılığınız için küçük ilham kaynakları olduğunu göreceksiniz.

Uyandığınız an yazmaya başlayın

Yaratıcılığı artırmak için yazar ve yaşam koçu Diana Fletcher’ın son derece ilginç ama yararlı biir yöntemi var. Nasıl mı? Alarmınızı uyanma saatinizin 20 dakika öncesini kurun ve uyandığınız gibi elinize kalemle kağıt alıp yazmaya başlayın. Sadece aklınızdaki düşünceleri yazın. Bir bakmışsınız aradığınız fikir orada!

Portakal soyun

Yeni güne böyle başlayın: Yaratıcılığı artıran sabah alışkanlıkları

Büyük ihtimalle böyle bir maddenin geleceğini beklemiyordunuz. Ama bu ilginç yöntem size sandığınızdan daha fazla yardımcı olabilir. Gap’in eski kreatif lideri olan, şimdiyse inovasyon firması C’est What?’ın kreatif lideri olan Michael Perman portakal soyma alışkanlığını şöyle anlatıyor: “Portakalın rengi, yapısı ve aroması aklınızı harekete geçirirken yeni fikirlere de kapı açar.

Nefes egzersizi yapın

Nefes egzersizleri sayesinde farkındalığınızı ve odaklanma yeteneğinizi artırırken aynı zamanda gereksiz tüm düşüncelerden sıyrılarak sadece kendinizi merkeze alabilirsiniz. Derin nefes alın ve bırakın oksijen hem beyninizi hem de vücudunuzu beslesin. Böylelikle açılan zihniniz sayesinde yaratıcılığınız da artacaktır.

İsteklerinizi tasarlayın

Müzik yapımcısı ve Whitespace+Wellness kurucusu Tiffany Napper, her sabah kalkması gereken saatten yarım saat önce uyanarak yatakta uzandığını ve bu süre boyunca gün içerisinde başarmayı umduğu şeyleri tek tek aklından geçirdiğini söylüyor. Napper, “Eğer umduğum şeyler gerçekleşirse bunla için teşekkür ediyorum” diyerek günlük rutinini de özetliyor.

 

Kaynak:
brit.co
creativemarket.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!