Rüyanızda aradığınız cevapları bulmak için uyumadan önce nasıl niyet etmelisiniz?

Bu hafta niyetlerimizin üzerinde duracağımız bir yazı paylaşmak istiyorum. Genelde bir durumla ilgili nasıl niyet edeceğimize dair kafa karışıklıkları yaşarken, ne istediğimizden emin olmadan niyetlerde bulunabiliyoruz. Böyle durumlarda rüyalarımız da karmakarışık olabiliyor. Ne anlatmaya çalıştığını anlamadığımız rüyalar, rüyalarımızın değil, zihnimizin belirsizliğidir.

O nedenle rüyamızı analiz ederken önce niyetimizi sorgulamalıyız. Bazen bir niyette kararlı olmadığımız için sadece bir gün yaparak, sonrasında çeşitli bahanelerle bırakabiliyoruz. Hala o istediğimizin/merakımızın devam ettiğini düşünmemize rağmen kararlılık göstermiyoruz. İçimizdeki bilge tarafla davranışlarımız çatışabiliyor. Aslında sadece niyetimiz değil, uyumadan önce düşündüğümüz konular, gün boyu ağırlık verdiğimiz meseleler de uykularımızı bölük pörçük yapabiliyor, gördüğümüz rüyaları hatırlamamızı ya da anlam vermemizi engelliyor.

O halde niyet çok önemli. Niyet sadece istekler değildir, merak ettiğiniz ve işin içinden çıkamadığınız durumların, alamadığınız kararların, yönünüzü kaybettiğinizde en doğru rotanızın anahtar kelimeleri, sembolleri rüyalarımızın içindedir. O nedenle uyumadan önce özel bir çalışma yapacaksanız bedeninizi gevşetmek için nefes, meditasyon gibi egzersizler yapabilirsiniz.

Fakat özel bir ritüel yapacaksanız, örneğin atalarla ilgili bir çalışma yapacaksanız, aynı gece niyette bulunarak bir durumu/duyguyu/davranışı sorgulamak, rüyanızın sade ve anlaşılır olmasını engeller. Çünkü özel bir ritüel yaptığınızda uyku sürecinde de iyileşme devam eder. Kendinizi o programa kurmuşsunuzdur ve program arka bellekte çalışır. Bu nedenle böyle özel çalışma yaptığınız zamanlara rüyalarla ilgili özel sorularınızı da dahil ederseniz, çok net cevaplar alamayabilirsiniz.

Sade, anlaşılır, kısa ve mutlaka odaklandığınız niyet cümleleri kurun. Örneğin bir duygunuzu sorgulayan bir cümle olacaksa, oraya o duyguya olan merakınızı ve öğrenmeye olan isteğinizi de ekleyin. Gece bu sorunun cevabını alacağınız için meraklanarak uykuya dalmaya çaba gösterin. Kendinizi ilerlettiğinizde ve net olduğunuzda sevdiğiniz sembolleri rüyanıza yerleştirerek cevap hakkında daha net dönüşler alabilirsiniz.

Örneğin artık rüyanızdan gelen cevapları merakla beklediğinizi kendinize hissettirdiğinizde ve sonuçları üzerinde düşünüp zaman harcadığınızda niyetinizin içindeki sorunun pozitif anlamı için sevdiğiniz bir renk göreceğinizi, negatif bir durum için ise sevmediğiniz bir renk göreceğinizi kendinize telkin ederseniz, rüyanın genelini analiz edemeseniz bile sonucun ne olduğunu rahatlıkla anlarsınız, sabah uyandığınızda hissettiğiniz duygu da bu sonuca eşlik eder.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere… Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] e-posta adresinden detaylı bilgi alabilir, @nefesle.terapi Instagram hesabını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüya görürken, rüyada olduğunuzu fark etmek mümkün mü?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam