Rüya görürken, rüyada olduğunuzu fark etmek mümkün mü?

Rüyaları yönetmek, rüyanın içinde şifalandırmamız gereken duygularımızı iyileştirmek mümkün mü? Bu sorunun cevabını yazmak istiyorum. Bazılarımız rüyada olduğunu fark etmek için gereken egzersizleri, günlük hayatın içinde farkında olmadan da kullanıyor. Örneğin marketin önünden geçtiniz ve alışveriş yapmanız gerektiğini hatırladınız, belleğinizde “Bir sonraki markette alışveriş yapayım” diyerek kendinizi kodlarsınız. Bu konuda belleğimiz bizi yanıltmaz, market gördüğümüzde bize hatırlatacağından eminiz.

Fakat size desem ki, uyumadan önce “Rüya gördüğümde onun bir rüya olduğunun farkında olacağım ve orada kendime ihtiyaç duyduğum duyguları telkin ederek kendime destek olacağım ya da ne hissettiğimi, neye ihtiyacım olduğunu sorup anlamaya çalışacağım…” Mümkün olmasına rağmen bu konuda direnç gösterenleriniz var. “Öyle şey olur mu, onu mu hatırlayacağım?” diyenler olacaktır. Evet, mümkün.

Yine başka bir örnek ki bence daha zorlu bir yönetim olmasına rağmen, sabah kalkması gerektiği saate akşamdan kodlanarak kendine telkin vererek o saatte uyananlarımızın da sayısı hiç az değil.

Yukarıda yazdığım gibi bir deneyim yaşamak isteyenler için biraz daha detayla onlara yardımcı olmak istiyorum.

  • Uyumadan önce rüya sırasında, rüyada olduğunuzu fark etmeye niyet ederek uyuyun, en azından 3-4 gece deneyebilirsiniz.
  • Bunun öncesinde bedenin sindirim işinin tamamlanması için yemek saatini erkenden bitirerek, alkol-kafein gibi içeceklerden uzak durarak, nefes egzersizleriyle, meditasyonla, ibadetle bedeninizi gevşetin ve rahat, sağlıklı bir uykuya geçmesine destek olun.
  • Rüyada olduğunuzu fark ettiğinizde ise yapmanız gereken şey bulunduğunuz yeri, etraftaki kişileri, sembolleri detaylı olarak incelemek.
  • Size rüyada olduğunuzdan emin olmanızı sağlayacak bir abartı, dikkat çeken bir obje mutlaka olacaktır. Bu şekilde başlamanın birçok faydası vardır. Daha temiz, sağlıklı rüyalarla hayatınızın genelinde iyileşme sağlayabilirsiniz.

Sadece ne olduğunu, içeride hangi çatışmalara sahip olduğunuzu bütüncül bakarak çözümleme yoluna gitmiş olursunuz. Böylece uyanık hayatınızda da yaşadığınız sorunlara aynı bakış açısıyla, yapıcı olarak yaklaşmış olursunuz.

Bizlere destek olan enerji çalışmaları, meditasyonlarla birlikte asıl içeride olanı bilinçli halde çözmek bizim için çözüm ve şifa olacaktır. Bilinçli çözümler yavaş ama emin adımlarla ilerlememizi sağlar. Sürekli boşluğa düşerek sert bir rüzgarda savrulmak yerine durduğumuz yeri öngörerek yaşamamızı sağlar. Hayatımızın geneline şifa olan rüyalarla bilinçli farkındalık sağladığımızda var oluruz. Otomatik davranışlar yerine, benliğimizin seçimlerini harekete geçirir. Bu dünyadaki tekamülümüzü yaşarız.
Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] e-posta adresinden detaylı bilgi alabilir @nefesle.terapi Instagram hesabını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kişisel gelişimin anahtarı rüyalarınızda gizli olabilir mi?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam