Rüyaların uyku kalitesiyle ilişkisi: Yorgun uyanmamak için birkaç öneri

Bu hafta rüya görmekten neden yorulduğumuza, neden rüya görmek istemediğimize bakacağız. Birçok mesaj alıyorum; “Rüya görmemek için ne yapmalıyım? Sabah çok yorgun ve bitkin uyanıyorum. Rüya görmekten yoruldum!” gibi rüyaların yoruculuğundan şikayetçi olan yorumlar bunlar.

Önce genel olarak rüyalara bakalım. Hayatımızın ortalama üçte birini uyuyarak geçiririz. Bu kadar önemli bir zaman dilimini elimizden gelen en iyi şekilde kullanmak, ondan kendimizi anlamak ve mutlu etmek için faydalanabilmek çok yararlı olacaktır. Ondan korkmamızın ya da tedirgin olmamızın nedenlerini fark ederek bu süreci iyileştirmek bize katkı sağlar.

Rüyalara nasıl bakacağımızdan bahsetmeden önce yorgun ve gergin hissetmemize zihnimizin yorgunluğunun, gerginliğinin neden olduğunu bilelim. Bunun için uykuya rahat yatmayı öğrenmeliyiz. Çeşitli ritüellerle daha keyifli ve daha mutlu bir uyku geçirmek mümkün.

Uyumadan önce nefes egzersizleri yapmak, ılık bir duş almak, dua ve ibadet etmek, meditasyon yapmak, telkin cümleleri ile gevşemek, günün gerginliğini renkli bir balona doldurup uzaklaşmasını seyretmek hepimizi rahatlatır. Bunlardan kendinize yakın hissettiğinizi ve size iyi geleceğini düşündüğünüzü uygulamaya başlayarak, uykuya sakin ve dingin geçmeyi deneyin. Eğer sıkıntılı ve çözüme ulaşmamış birçok konuyla uykuya geçmeye çalışırsanız, uykuya dalmakta zorluk, uyku bozuklukları, kabuslar, bilinçaltı rüyaları ve sabah uyandığınızda yataktan değil savaştan çıkmış hissiyle karşılaşabilirsiniz. Bunların birini ya da birkaçını hissederek uyanma ihtimaliniz çok yüksek.

Rüyalar kendimizi ego, korku, kaygı olmadan anlamamızın en sağlıklı yoludur. Çoğunlukla rüyalarda kendimizi uzaktan seyrederiz. Tıpkı televizyon seyreder gibi… Eğer gün içinde işittiklerinizi çok dikkate alıyor ve onları unutmadığınızı düşünüyorsanız, o zaman uykuya geçişte barok müzik dinleyebilirsiniz; gün içinde kokulardan çok etkilendiğinizi düşünüyorsanız, uykuya dalmadan önce gül yağı, lavanta yağı gibi kokulardan faydalanabilirsiniz.

Rüyaların bizi korkutmak ya da tedirgin etmek gibi bir amacı olmadığı gibi, bizi bize gösteren, içimizden gelen en sağlıklı bilgidir onlar. Onlara değer vererek, onların çok özel olduğunu bilerek konuşmak bile daha fazla bilginin bize akmasına neden olur.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz @nefesle.terapi Instagram hesabını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalarınızı daha kolay hatırlamanıza yardımcı olacak birkaç öneri

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam