Rüyalar bize ne anlatır: Rüyaları anlamak için ilk iş duyguları tanımak

Denge, her anımızda önemlidir. Sadece bir tarafa ağırlık vermek sağlıklı değerlendirmemizi engeller. Önümüze gelen fırsatları, yaşadığımız deneyimlerin zenginliğini kaçırma ihtimalimiz artar. İç dünyamıza dönerek farkında olmak kadar, dış dünyamızda yaşadığımız gerçekler de önemlidir. Her yönüyle yaşamamız ve farkında olmamız gereken bir benliğimiz var.

Gördüğümüz rüyaları analiz ederken, takip eden günlerde yaşadıklarımızı da önemsersek, daha dengeli ve farkında hareket etmiş oluruz. Çoğunlukla rüyamızda gördüğümüz bir sembolün sonrasında yaşadıklarımız, daha sonraları da aynı sembolle ilişkilenir. Yani aynı olayları yaşamadan önce rüyalarımız aynı sembolle bize ipucu verir. Önemli olan bağlantıları kurabilmektir. Bunun için bol egzersiz yapmalıyız. Her sabah gördüğümüz rüyaları rüya defterimize not aldıktan sonra, takip eden günlerde rüyada gördüklerimizle ilgili olup olmadığını bilmesek de ilginç gelen ya da içimizde aşırı tepkiler yaratan olayları not alıyoruz. Bu notlarımızı ara sıra rüyalarla birlikte okudukça taşlar yerine oturmaya başlayacaktır. Yeter ki gereken özeni ve hassasiyeti gösterelim.

Rüyada görülen semboller kadar duygularımızın da önemli olduğunu belirtmiştim. Biraz daha açıklayacak olursak, gece uyumadan önce bir düşünce ya da niyetle ilgili durumları zihninizden geçirerek uyudunuz, sabah kalktınız, fakat rüyanızı hatırlamıyorsunuz, bu durumda sabah uyandığınızda ilk duygularınızı not etmelisiniz. Size niyetle ilgili fikir verecektir. İç benliğinize güvenin fakat dış dünyamızda olan gerçeklerden de kopmayın. Dışardaki deneyimleri, içimizde bilen tarafımızla birleştirerek yol alabilir, hayatı anlamlandırabiliriz.

Gördüğümüz sembollerin anlamlarını sorgularken, son günlerde uyanık yaşantımızda yaşadığımız, gündemimizde olan olaylarla ilgili olup olmadığını değerlendirmeliyiz. Örneğin son günlerde yaşadığımız salgın gibi olaylardan kaynaklanan rüyalarımız günlük duyduklarımızın ve gördüklerimizin tepkileri olabildiği gibi, korku anında ortaya çıkan duygularımız da olabilir. İkisini ayırt edebilmek için, duygularımızın farkında olmalı, gerektiği durumlarda onlarla yüzleşmeyi bilmeliyiz.

Kendimizi sıkışmış ve çaresiz hissettiğimiz durumlarda daha önceden var olan, bastırdığımız ve ilk köşeye sıkıştığımızı hissettiğimiz anda kendini tekrar gösteren duygularımız varsa, öncelikle onların varlığını kabul etmeliyiz. Sonrasında nasıl iyileşebileceğimizi araştırıp, destek alabiliriz. İşe önce kendimizi tanımakla başlamalıyız, bu yolun başında bizim en büyük yardımcımız ise rüyalarımızdır.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere. Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalardaki şifreleri çözmek: Size yol gösterebilecek iki rüya analizi

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam