Uzmanlara göre rüyada aldatılmak ne anlama gelir?

Daha önce hiç rüyanızda partneriniz tarafından aldatıldığınızı gördünüz mü? Cevabınız büyük olasılıkla evet! Rüyada aldatılmak, hiç şüphesiz son derece sarsıcıdır. Hatta bazen rüyanın sabahında, potansiyel olarak kavga nedenidir. Peki acaba bu tür rüyalar bir sadakatsizlik belirtisi mi? Hisleriniz mi çok güçlü yoksa nedeni daha derin bir şey mi?

Eğer siz de rüyada aldatıldığını görmek ne demek merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Rüyada aldatılmak ne anlama gelir?

Öncelikle, rüyada aldatıldığını yakalamak elbette gerçek hayatta veya gelecekte partnerinizin sizi aldatacağı anlamına gelmez. Elbette bu ihtimali tamamen göz ardı edemeyiz. Ancak profesyonel rüya analisti Lauri Loewenberg’e göre, rüyada aldatılmak tipik olarak ilişkideki diğer sorunların göstergesi olabilir. Loewenberg ayrıca aldatılma rüyalarının kendisine sorulan en yaygın rüyaların başında geldiğini belirtiyor… Rüyada sevdiğin tarafından aldatılmak ne anlama gelir? İşte bu tür bir rüya görmenizin altında yatabilecek bazı olası nedenler:

1. İlişkinizde geri plana atılmış hissediyorsunuz

Loewenberg’e göre, rüyada eşin tarafından aldatıldığını görmenin en yaygın nedenlerinden biri, ilişkide bir şekilde geri plana atıldığını hissetmek. Belki bir süredir partneriniz işe çok fazla zaman ayırıyor ve sizinle yeterince ilgilenemiyor. Alıştığınız ilgiyi artık görememek de sizi geri plana atılmış hissettiriyor.

2. Geçmişteki sadakatsizlik deneyimleriniz iyileşiyor

Geçmişte yaşadığımız şeylerle ilgili kabuslar görmek, alışılmadık bir durum değil. Bu noktada sadakatsizlik de bir istisna değil. Loewenberg, bu korkuların kesinlikle rüyalarınızda su yüzüne çıkabileceğini söylüyor. Güvensizlik ve sadakatsizliğin kalıntıları hala ruhunuzda olabilir; bu yüzden belki de üzerinde çalışmaya devam etmelisiniz. Eğer aldatıldığınızdan şüphelenmek için rüyadan başka bir nedeniniz yoksa, rüyada aldatılmak üzerine düşünmeli, mevcut ilişkinizi korumak için önlemler almalısınız. Çünkü bu partneriniz için hiç adil değil.

3. Hayatınızın bazı alanlarında kendinizi aldatılmış hissediyorsunuz

Rüyada aldatıldığını görmek ne demek? Bazen gerçek hayatta bir partneriniz olmamasına rağmen rüyanızda aldatıldığınızı görebilirsiniz. Bu durumda Loewenberg, rüyadaki partnerin, hayatınızda aldatılmış hissettiğiniz bir alanı temsil ettiğini söylüyor. Rüyada kapıldığınız his, hayatınızın bir yerinde gerçek olabilir; örneğin belki bir terfi konusunda aldatıldınız ya da arkadaşlarınız dışarı çıkarken siz çıkamıyorsunuz, çünkü işin içinde boğuluyor, bu yüzden kendinizi dışlanmış hissediyorsunuz.

4. İlişkiniz daha çok bir arkadaşlık gibi geliyor

Gördüğünüz gibi rüyada aldatıldığını yakalamak, mevcut ruh halinize dair pek çok şey söyleyebilir. Loewenberg’e göre, rüyanızda partnerinizin sizi aldattığı kişi, rüyanın gerçekte size söylemek istediği şeyle ilgili bir ipucu olabilir. Üstelik insanlar, genellikle rüyada eşlerinin en iyi arkadaşlarıyla kendilerini aldattıklarını görürler. İşte böyle bir durumda rüya, ilişkinizde romantizmden çok bir arkadaşlık gibi hissetmeye başladığınızı ve aşkınızın biraz kıvılcımdan yoksun olduğunu gösterebilir.

5. İlişkinizle ilgili sizi rahatsız eden bir şey var

Rüyada aldatıldığını görmek bazen de gerçekte bir ihanet eylemine tanık olmaktan kaynaklanabilir. Bu durumda, görülen rüya, dışlanmışlık hissine kapılmaya neden olan bir olayın açık bir işareti olabilir. Örneğin partnerinizin sizden bir şey sakladığını öğrenmiş ve ihanete uğramış hissediyor olabilirsiniz. Bu olayın üstünü kapatsanız ve onunla paylaşmasanız bile, rüyadanızda aldatıldığınızı ve onu yakalamanıza kayıtsız kaldığını görebilirsiniz.

6. Bir şey için kendinizi suçlu hissediyorsunuz

Peki ya rüyada aldatmak ne anlama geliyor? Hayatınızda sevdiğiniz biri varsa ve başka biri rüyanızda birdenbire beliriyorsa, iş veya aile sorumlulukları gibi bir şey ilişkinizden zaman aldığı için kendinizi suçlu hissediyor olabilirsiniz. İlişki içindeki pek çok insan aynı çatı altında ayrı hayatlar yaşamaya başlar, bu da bir aldatma rüyasıyla sonuçlanabilir; çünkü bilinçaltında ele alınması gereken bir sorun vardır.

7. Sezgileriniz size bir şey söylemeye çalışıyor

Son olarak, daha önce de belirttiğimiz gibi, gerçek hayattaki sadakatsizlik olasılığını göz ardı edemeyiz. Rüyada aldatılmak, gerçek hayatta biraz kuşkuya yol açabilir, çünkü sezgiler gerçekten vardır. Ancak elbette bu, bir kesinlik teşkil etmez. Burada bakmanız gereken asıl şey rüyanız değil, sizi şüpheye götüren başka şeylerin olup olmadığıdır. Eğer aldatılma rüyası dışında elinizde bir şey yoksa muhtemelen bunun altında ilişkinize izinsiz girmiş gibi hissettiren bir durum yatabilir.

Rüyamda sürekli aldatıldığımı görüyorum, ne yapmalıyım?

Aldatılma rüyalarının size anlatmaya çalıştığı şeyi anladıktan sonra, bunları çözmek için birkaç seçeneğiniz var. Rüya analisti Loewenberg, her şeyden önce, suçlayıcı veya düşmanca davranmaktan kaçınmak için bunu partnerinizle konuşmanın iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Rüyanızı anlattıktan sonra, nedeni hakkındaki düşüncelerinizden bahsedin. Örneğin “Dün gece yine rüyamda beni aldattığını gördüm ama sanırım nedenini biliyorum. Bir süredir yeterince zaman geçirmiyormuşuz gibi hissediyorum” gibi bir konuşma yapabilirsiniz. Veya aldatılma rüyalarınızın altında güven sorunları olabileceğini düşünüyorsanız, belki de ikiniz arasında daha fazla güven inşa etmek için konuşursunuz. Loewenberg’e göre her durumda, “dürüst konuşmalar ve bu konuda bir şeyler yapmak, kötü rüyaları bitirmenin anahtarı.”

Sonuç olarak aldatma rüyaları, diğer yaygın rüya temaları gibi genellikle semboliktir. Gerçek sadakatsizliği göz ardı edemesek de, çoğu zaman rüyada aldatılmak muhtemelen ilişkinizde “aldatılmış” hissetmenize neden olan başka bir sorunun göstergesidir. İlişkinize biraz dikkat ve özen göstererek siz de aldatma rüyalarını durdurabilirsiniz.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Farkındalığı bol rüyalar görmek için neler yapabiliriz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!