Ruhumuzun melodisini çalmak: Kendinizi gerçekleştirmek için ne yapmalısınız?

Hepimiz buraya kendi eşsiz müziğimizi çalmaya geldik. Her birimizin içinde paylaşılmayı bekleyen melodimiz, gizli hazinemiz vardır. Yaşamın dansını yakalamak, şarkımızı söylemek isteyen parçamız, bizi dürter her an kulağımıza “hadi artık” der…. Korkularımızın ötesine geçerek, her şeye, bütün zorluklara rağmen kendimiz olmamızı ister. Tinkerbell gibi ancak kim olduğumuzu sahiplendiğimiz gün doğacak olan bu parçamız ile yaşam anlam bulur.

Peki içinde yaşadığımız dünya ve düzen buna ne kadar izin veriyor? Çoğunlukla vermiyor ve ancak kendi çabalarımız ve dönüşüm yolculuğumuz boyunca cesaretle yürüdüğümüz yol ile oraya varabiliyoruz. Ancak dönüşmekte olan dünyada bilincimizi yükselterek yeni nesillere kendileri olma, kendi eşsiz müziklerini çalabilme fırsatını vermeliyiz. Olması gerekenler, toplumsal olarak statü getiren veya hayatını garanti altına alacağına inanılan standartların ötesinde, tutku ile bağlı olduğun, kalbini neşe ve mutluluk ile dolduran her ne ise onu yapmaya teşvik etmeliyiz kendimizi ve onları.

Lise son sınıfta, üniversite sınavlarına hazırlanmak için benden destek almak üzere çalıştığımız bir genç kızın örneğini vermek istiyorum. Bana geldiğinde kafası çok karışıktı, Türkiye’de mi yurt dışında mı veya hangi bölümde okumak istediğini bilmiyordu. Birbirinden farklı bölümler arasında gidip geliyor, yolunu bulmaya çalışıyordu. İlk seansta tutkuları, neleri yapmaktan mutlu olduğu üzerine konuştuk, yapması için bazı egzersizler vererek ayrıldık. Bu yapacağı ön çalışmalarla bir sonraki seansta okumak isteyeceği konuları netleştirecektik.

Bir sonraki seanstan kısa bir süre önce bana ulaştı ve tam olarak hangi bölümü, hangi üniversitede okumak istediği ile ilgili emin olduğunu söyledi, hatta acaba ikinci seans bu durumda değişir mi diye sordu. “Geldiğinde olduğun yerden ilerleriz” dedim ve bu arada bu kadar netleşmesi beni de oldukça şaşırtmıştı.

Geldiğinde çok netti, onu yolunda destekleyen annesi ile de uzun uzun konuşmuşlardı. Hayatının geri kalanını etkileyecek bir karar olacağından o çalışmanın büyük bir kısmında farklı şekillerde emin olup olmadığına baktık. Lisan ve tercümanlık üzerine eğitim almak, ileride beş, altı lisan öğrenmek istiyordu. Lisanlar tutkusuydu. Emindi, kalbi çok mutluydu. Ama esas beni en çok şaşırtan ve bu örneği paylaşmama sebep olan bundan sonra söylediği cümleydi. “Ama okuldaki hocalarıma bu bölümü istediğimi nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum” dedi. “Neden?” dedim, çünkü onlara göre sadece mühendislik, ekonomi gibi belli başlı bölümler tercih edilmeydi ve sonra beni en çok şaşkınlığa uğratan şu bilgiyi verdi: Seçeceğin meslek zor ve mücadele gerektirmeli, başarmak için çaba göstermelisin, sevdiğin şey mesleğin olamaz, sadece seviyorum diye meslek seçilmez dediklerini söyledi.

Hemen hemen bütün hocalarının görüşü buydu. Sevdiğin şeyin mesleğin olabileceği fikrini bile ilk defa duymuştu. Şansı, sevdiği mesleği yapmasını ve hatta kitabım Ruhsal Rönesans’ı okuduktan sonra bana da gelmesini destekleyen annesiydi, o da olmasaydı belki hayatının geri kalanını mutlu olmadığı bir işi yaparak geçirmek zorunda kalacaktı.

Ben de ona Oprah’nın söylediği bir şeyi anlattım. Çocukken Oprah Winfrey’e “Büyüdüğünde ne yapmak istersin?” diye sorduklarında, “Konuşarak para kazanmak istiyorum” demiş. Talihi, yoğun çalışma saatleri ve kalbinin de sesini dinleyerek 25 yıl boyunca dünyanın en başarılı talk show programını yapan kişi olarak tutkusunu mesleğine çevirebilmiş, hatta bu programla insanların hayatlarına pozitif bir şekilde dokunmuş olağanüstü bir kadın. Sevdiğimiz şeyi yaptığımızda, kalbimizi dinlediğimizde bize açacağı kapıları, yaratabileceklerimizin büyüklüğünü öngöremeyiz ama yolu takip ederek bizi oraya götürmesine izin verebiliriz. Zaten sevdiğimiz işi yapıyor olmaktan, kendimizi gerçekleştirmekten daha harika ne olabilir?
İzin verelim, destekleyelim ki gelmekte olan nesiller özgürce kendi melodilerini çalsınlar…

Yoksa ruhumuzun çalınmamış melodileri içimizde sonsuza dek yankılanacak, bir senfoniye dönüşeceği günü bekleyecekler. Oysa herkes kendi notasını söylediğinde, evrenin bestesi tamamlanacak… Tamamlanan beste yeni başlangıçları yaratacak. Spiralin bir sonraki halkası yeniden başlayacak. Varoluş bir sonraki evresine yükselecek…

Sevgiyle…

İlginizi çekebilir: Dönüşümü kalıcı kılmanın sırrı: Bilinçli yaratım sanatı

Zekiye Olgaçay
“Ruhsal Rönesans” kitabının yazarıdır. Babasının büyükelçi olması nedeni ile çocukluğunu Brezilya, Mısır, Kuwait, Çekoslovakya, İngiltere gibi dünyanın birçok farklı ülkesinde, 5 farklı kıtada geçirdi. ... Devam