Renk körü bireylerin renklerle ilk buluşması – Video

Belirli renkleri ayırt edememek olarak tanımlayabileceğimiz renk körlüğü, nedeni tam anlamıyla bilinemeyen ve genellikle genetik nedenlerden kaynaklanan bir rahatsızlık. Renk körü bireylerin ayırt edemediği renkler, çoğunlukla kırmızı ve yeşil olmakla birlikte, nadiren de olsa bütün renklerin ayırt edilememesi de söz konusu olabiliyor. Bugün dünyada 300 milyon insanın bu hastalıktan muzdarip olduğunu biliyoruz.

İlginizi çekebilir: Göz sağlığı dosyası: Basit gibi görünen semptomlar ciddi hastalıkların habercisi olabilir

Renk körü bireylerin ayırt edemediği renkler, çoğunlukla kırmızı ve yeşildir.

Öte yandan renk körlüğü doğumdan itibaren etkisini gösteren bir durum olduğu için, renk körü insanlar hayatlarında hiçbir zaman kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil renkleri göremiyor. Bu ise bize basitmiş gibi görünen bu hastalığın, aslında hayati tehlike barındırmamasına rağmen yaşam kalitesini fazlaca düşüren bir hastalık olduğunu anlatıyor.

Aşağıdaki videoda ise renk körlüğünün bu boyutunu daha iyi anlıyoruz. Bir boya firması, bir gözlük firmasıyla başlattıkları kampanyada, renkleri görebilmeyi mümkün kılan gözlükler sayesinde renk körü bireylerin ilk defa renkleri görebilmesini sağlıyor. Videoda oğlunun yaptığı resimleri ilk defa tam anlamıyla görebilen bir babayı, gördüğü renkler karşısında gözyaşlarını tutamayan bir kadını ve kampanyaya katılanların hayatlarında ilk defa izleyebildikleri günbatımına karşı verdikleri tepkileri izleyeceksiniz.

İyi seyirler…

Valspar Color For The Colorblind

 

Kaynak

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!