Egzersizin hafıza üzerinde bilim tarafından kanıtlanmış etkileri

Fiziksel aktiviteyle ilgili yapılan çalışmalara her geçen gün bir yenisi eklenirken, biz de onun güçlü etkilerini her gün biraz daha iyi anlıyoruz. Egzersizin en bilindik faydaları, vücut sağlığı ve kilo kontrolüyle ilgili olsa da, beyin üzerinde de uzun süreli koruyucu etkileri var. Nörobilim profesörü Wendy Suzuki, bu etkilerin yaşam boyu sürebileceğini ve bizi Alzheimer, depresyon ve bunama gibi hastalıklardan koruyabileceğini ifade ediyor.

Beyin, insanlık açısından bilinen en karmaşık yapı. Bu yapının işleyişini sağlayan şey, onu oluşturan korteksler. Bunlardan ilki prefrontal korteks; alnımızın hemen arkasında ve karar verme, odaklanma, dikkat ve kişilik gibi kritik konuları yönetiyor. İkinci önemli alan ise temporal lop. Beynimizde 2 adet temporal lop var; sağda ve solda. Temporal lopun derininde ise hayatımızda olan bitenlere ilişkin uzun süreli anı yaratma ve saklama yetisi için önemli olan bir yapı var. İşte bu yapıya hipokampüs diyoruz. Hipokampüsün işlevi oldukça ilginç: Neredeyse bir an süren bir olay mesela ilk öpücüğünüz veya ilk çocuğunuzun doğumu, beyninizi değiştiren bir anı oluşturuyor ve bu anı hayatınız boyunca kalıyor. 

Egzersizin hafıza üzerinde bilim tarafından kanıtlanmış etkileri

İşte egzersizin beyin üzerindeki etkileri de bu korteks ve loblarla ilgili. Suzuki, yaptığı araştırmaya göre ne kadar spor yaparsak hipokampüs ve prefrontal korteksimizin o kadar güçlü olacağını belirtiyor. Çünkü prefrontal korteks ve hipokampüs, nörodejeneratif hastalıklara ve yaşla ilişkili bilişsel zayıflamaya karşı en savunmasız iki bölge. Beyni bir kas olarak düşünelim. Yaptığımız egzersizler bu kası geliştirip güçlendiriyor. Dolayısıyla fiziksel aktivite sayesinde Alzheimer ve bunama gibi sağlık sorunlarının gelişimini de yavaşlatmış oluyoruz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı hissetmek ve rahatlamak için yarım saatlik 3 egzersiz önerisi

Egzerisizin beyne etki süresi

Fiziksel aktivite, şanslıyız ki beynimize anında etki ediyor. Tek bir spor antrenmanı dopamin, seratonin ve noradrenaline gibi nörotransmiterlerin düzeyini anında yükseltiyor. Bu da antrenman sonrası moralimizi arttırıyor. Suzuki’nin çalışmaları tek bir antrenmanın dikkati toparlama ve odaklanma yeteneğini ilerlettiğini ve bu odaklanmanın en az 2 saat süreceğini gösterdi. 

Egzersizin diğer etkileri

Nörobilim çalışmalarında uzun süreli sporun etkilerini inceleyen en yaygın bulgu prefrontal kortekse bağlı olan ilerlemiş dikkat fonksiyonu. Daha iyi odak ve dikkat sahibi olmakla birlikte hipokampüsün hacmini de arttırmış oluyorsunuz. Son olarak, sporla sadece ruh halinde anında etkili sonuçlar değil, uzun süreli sonuçlar da alıyorsunuz. Yani iyi ruh hali nörotransmiterlerinizi uzun süreli arttırmış da oluyorsunuz.

Egzersiz süresi ne kadar olmalı?

Tüm bu faydalarını düşündüğümüzde hepimizin aklına bu soru geliyor. Suzuki buna yanıt olarak temel kuralın haftada 3 veya 4 kez 30 dakika spor yapmak olduğunu belirtiyor. Buna mutlaka eklememiz gereken şeyse aerobik gibi kalp atışını hızlandıran bir egzersiz türü.

Üstelik eğer vaktiniz yoksa bunun için bir spor salonuna üye olmak zorunda da değilsiniz. Evinizin çevresinde yaptığınız tempolu yürüyüş, merdiven çıkma ya da elektrikli süpürgeyle temizlik yapma bile bu konuda hayli etkili olabilir.

Wendy Suzuki’den egzersizin beyne faydalarıyla ilgili daha fazla şey öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

The brain-changing benefits of exercise | Wendy Suzuki

İlginizi çekebilir: Herkes için ideal egzersiz programı: Sizin ihtiyacınız olan hangisi?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!