Reklam sektörü seksizmi bitirmek için ilk darbeyi vurdu

Reklamlarda kadınlara yönelik seksizm ve onların objeleştirilmesi üzerine yayınlanan #WomenNotObjects adlı video kısa sürede viral olarak herkes tarafından izlendi. New York’ta bulunan bir reklam ajansı olan Badger&Winters yeni kampanyasıyla #WomenNotObjects adlı kampanyasını bir adım ileriye taşıyor ve reklamlarında kadınları meta olarak kullanmayacağına ve bu şekilde çalıştırmayacağına dair söz veriyor.

Şirketin kurucu ortağı Madonna Badger, Women’s Wear Daily’e verdiği röportajda ajansın ilk etapta videoyu anonim olarak piyasaya sürdüğünü ve bu sayede dışarıdan bakıp tepkiyi ölçebildiklerini dile getiriyor.

1 milyonun üzerinde görüntülenmeye ulaşan video Carl’s Jr, American Apparel gibi Tom Ford tarafından yapılan cinsellik temalı kampanyalara atıfta bulunuyor. Bir kadın ‘Sandviçlere oral seks yapmayı seviyorum’ diyerek ağzını hamburgere açmış bir kadının reklamını tutarken, öte yandan başka bir kadın ‘Haysiyetimi bir içecek için kurban ediyorum’ diyerek seks temalı bir alkolik içecek reklamını gösteriyor.

animation (44)
#WOMENNOTOBJECTS
animation (45)
#WOMENNOTOBJECTS
seksist reklamlar
#WOMENNOTOBJECTS

Video kendi reklamlarında cinsellik teması üzerine oturtan markaların altını çizerek, reklamlarıyla dalga geçiyor.

Madonna Badger, Women’s Daily Wear’a verilen röportajın devamında Badger&Winter dahil olmak üzere tüm reklam ajanslarının reklamları üretirken kadınları objeleştirme konusunda sorumlu olması gerektiğini belirterek şunları söylüyor:

‘Bizim amacımız ortaya çıkarak şunları söylemek: ‘Bu video bir reklam ajansı tarafından yapıldı. Bu video daha önce kadınları metalaştırdıkları için bundan içtenlikle suçluluk duyan erkek ve kadınlar tarafından üretildi. Biz bunu bir daha yapmayacağımızı söylemek istiyoruz. Bunun insanlara zarar verdiğini biliyoruz ve bizim işimiz insanlara zarar vermek değil.’

We Are #WomenNotObjects

Badger, kadınların tüm satın alma kararının %75’ini oluşturduklarını belirtirken, buna rağmen reklam ajanslarındaki yaratıcı ekip yöneticilerinin yalnızca %11’inin kadın olduğunu üzülerek söylüyor. Kadınların reklamlarda metalaştırılmasının kısmen kızların genç yaşlardan itibaren yarattığı ideal vücut takıntısından kaynaklandığını söyleyen Barger sözlerini şöyle sürdürüyor: ‘ Kızlarda diyete başlama oranı ortalama 7’yken, 10 yaşındaki kızların %81’i şişman olduğunu düşünüyor.’

animation (47)
Carl’s Jr reklamı

Daha önce de belirttiğimiz üzere Carl’s Jr.’ın son yıllarda yaptığı reklam kampanyaları yüksek düzeyde cinsellik içerdiğinden dolayı oldukça dikkat çekmişti. ‘Tex Mex Bacon Thickburger’ ürününün tanıtımı için çekilen reklamda sarışın bir kız ‘Tex’ derken, esmer kız ise ona cevap olarak ‘Mex’ diyor. Ayrıca sarışın kızın bikinisinde Tex ve esmer kızın ise Mex yazması, sınır gibi gözüken bir duvar üzerinden birbirleriyle konuşmaları reklam hakkındaki büyük bir çoğunluğun söylediği ırkçı ve seksist suçlamalarını da beraberinde getiriyor.

İlgili yazı: Seksi bir reklam kampanyasının çekiminde yer aldıklarını düşünen modellerin gerçeklerle yüzleştikleri an

Carl’s Jr adına yorum yapan yetkili Daily Mail’e verdiği röportajda bazılarının düşündüğünün aksine reklamın göç tartışmalarına yorum getirmediğini savunuyor.

Bir kadın olarak bu reklamların yaratıcısı olmak nasıl bir duygu?

Ceza alma korkusu nedeniyle ismini açıklamak istemeyen kadın reklam çalışanı, bu reklamlar üzerinde çalışmanın ‘eğlenceli’ ve ‘neşeli’ olduğunu dile getirirken, öte yandan kadınları objeleştiren bir işte çalışmanın kendisi için zorlu olduğunu da söylüyor ve ekliyor: ‘Bir süre sonra bu kampanya yüzünden bütün çabamın boşa olduğunu düşündüm. Reklamın içeriği her ne kadar seksist olsa da eğlenceliydi ve eğlenceli konuşmalar yazmak güzel bir ortamın oluşmasına yardım ediyordu. Kadın olduğum için hiçbir zaman ayrımcılıkla karşılaşmadım. Ekip arkadaşlarımın da seksist olduklarını düşünmüyorum. Artık o reklam ajansında çalışmamam konusuna gelirsek, yapılan işlere inanmadığımdan dolayı bu kararı aldığımı söyleyebilirim. Eski reklam çalışanı olarak böyle rezalet reklamlar üzerinde çalışmak kolay olsa da, günün sonunda kadınlara ve kadınlar için daha iyi bir dünyaya hizmet etmiyor.’

Kaynak:

attn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!