Quiet quitting, wellness gayrimenkulları, enneagram kişilik tipleri: 2022 yılının en çok okunan Feel Up yazıları

2023’e sayılı günler kaldı. Yeni yıl yeni başlangıçlar demekse, yeni yıla girmeden önceki son günler de değerlendirme demek. Biz de bu yıl da, her yıl yaptığımız gibi, tüm kategorilerimizin yıl boyunca en çok okunan yazılarını sıraladık. İlham almak isteyenler için, işte Feel Up kategorimizde yıl boyunca sizlerin en çok severek okuduğu yazılar: 

10. Kapı etkisi (Doorway effect): Bir odaya girdiğimizde, oraya ne için geldiğimizi neden unuturuz?

Mutfak tezgahının üzerinde anahtarlarınızı unuttuğunuzda almak için gittiğinizde tam kapıdan girdikten sonra neden orada olduğunuzu unuttuğunuz oldu mu? Ya da evde otururken bir anda bir şey yapmak için başka bir odaya geçip sonra dakikalarca odanın kapısında ‘Ben buraya niye gelmiştim?’ diye düşündüğünüz?  Evet mi? Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Neredeyse üzerinden 1 dakika bile geçmemiş olan bir şeyi nasıl unuttuğunuza şaşırıyor olsanız da, bu durum sadece sizin başınıza gelmiyor. Öyle ki, dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu aynı dertten muzdarip olabilir. Ancak, şimdi öğreneceğiniz şey bu konuda kendinizi kötü hissetmenizi ve unutkanlık yaşamaya başladığınızı düşünerek sizi ele geçiren endişelerinizi sakinleştirebilir. Çünkü, ‘kapı etkisi’ (doorway effect) ya da ‘kapı eşiği etkisi’ olarak adlandırılan bu durum, beyninizin aslında doğru bir şekilde çalıştığını gösteriyor. 

Yazıyı inceleyin: Kapı etkisi (Doorway effect): Bir odaya girdiğimizde, oraya ne için geldiğimizi neden unuturuz?

9. Neden ağlayamıyorum: Ağlayamamanın arkasında yatan fiziksel ve duygusal sebepler

Zaman zaman ağlamak istediğinizi fark edip ağlayamadığınız oluyor mu veya çevrenizde bu durumu yaşadığını söyleyen insanlar var mı? “Neden ağlayamıyorum?” diye kendinize soruyor musunuz? Gözlerinizin arkasında karıncalaşan, sanki iğne gibi batan bir his beliriyor ama gözyaşlarınız akmıyor mu? Ya da içinde bulunduğunuz durum ne kadar yorucu, üzücü olsa da kendinizi ağlayabilecekmiş gibi hissetmiyor musunuz? Bu durumlara nelerin sebep olabileceğini daha önce hiç merak ettiniz mi?

Yazıyı inceleyin: Neden ağlayamıyorum: Ağlayamamanın arkasında yatan fiziksel ve duygusal sebepler

8. ‘Quiet quitting’ (sessiz istifa) modern çağın yeni kurumsallık anlayışı mı?

Sosyal medya mecralarını aktif bir şekilde kullanıyorsanız ya da yabancı haber kaynaklarını takip ediyorsanız ‘quiet quitting’ kavramını bir yerlerde görmüş olabilirsiniz. Üzerine çeşitli tartışmaların yapıldığı, iyi-kötü, haklı-haksız, doğru-yanlış kavramlarının iç içe girdiği ve dünya genelinde kurumsal yaşamın bir parçası olan birçok insanın fikrini paylaşmaya devam ettiği ‘quiet quitting’, Türkçe’de ‘sessiz bırakma’ anlamına geliyor. Buradaki bırakma, işi bırakma anlamında; yani ‘sessiz istifa’ kullanılıyor. Peki, ne demek bu sessiz bırakma; kimse duymadan, bilmeden, ‘sessizce’ işten ayrılma mı? Aslında hayır; en öz haliyle işi bırakmadan işi bırakma; ‘sessiz terk.’ 

Yazıyı inceleyin: ‘Quiet quitting’ (sessiz istifa) modern çağın yeni kurumsallık anlayışı mı?

7. Hayatın tadını çıkarabilmek için 50 öneri

Hayat çok kısa ve her anımız oldukça değerli. Durum böyleyken, aslında odaklanmamız gereken tek şey mutlu olmak. Hayatı kendi kurallarınızla yaşamaya başlamak için asla geç değil. Daha iyi hissetmek ve hayatın tadını daha çok çıkarabilmek için, kurallarınızı koymaya bugünden başlayın.

Yazıyı inceleyin: Hayatın tadını çıkarabilmek için 50 öneri

6. 90 saniye kuralı ile öz kontrolünüzü artırın

Hissettiğiniz bir duygunun bedeninizde ne kadar yaşadığını biliyor musunuz? Ünlü sinirbilimci Dr. Jill Bolte Taylor, bir duygunun tetiklendiği andan itibaren etkisini yitirmeye başlamasının 90 saniye sürdüğüne dikkat çekiyor. Dr. Taylor’a göre gerçek hayatta duyguların etkisi 90 saniyeden çok daha fazla, belki günlerce, aylarca, hatta yıllarca sürüyormuş gibi görünse de bunun sebebi ilk 90 saniyeyi nasıl geçirmemiz gerektiğini bilmememiz. Ünlü doktor, My Stroke Of Insight isimli çok satan kitabında bu 90 saniyeyi duygularımızı dönüştürmek için nasıl kullanabileceğimizi anlatıyor. 

Yazıyı inceleyin: 90 saniye kuralı ile öz kontrolünüzü artırın

5. Karşımızdakini ‘düzeltmeye çalışmadan’ ona yardımcı olmak mümkün mü?

Kabul edelim ki birçoğumuz sevdiğimiz bir insan bize sorunlarından, olumsuz düşüncelerinden, yaşadığı talihsizliklerden, hatalarından ya da hayal kırıklıklarından bahsederken onu ne kadar sevsek, fikirlerine saygı duysak da kendi doğrularımızı aktarmaya çalışmadan duramıyoruz. Tamamen iyi niyetli bir yaklaşım olsa da karşımızdakini ‘yargılamadan’ dinlemek, anlamak ve yardımcı olmaya çalışmak yerine çözüm önermeye, kendi fikirlerimizi empoze etmeye ya da herhangi bir şekilde bize doğru gelen şeyleri yapması için onu yönlendirmeye; yani ‘düzeltmeye‘ çalışabiliyoruz.  Peki, karşımızdakini ‘düzeltmeye çalışmadan’ ona yardımcı olmak mümkün mü? Cevap, evet. Sadece biraz daha özen, çaba ve anlayış gerektiriyor.

Yazıyı inceleyin: Karşımızdakini ‘düzeltmeye çalışmadan’ ona yardımcı olmak mümkün mü?

4. Wellness gayrimenkulları: Doğru bir ev size huzuru, mutluluğu ve uzun bir yaşamı vadedebilir mi?

Gözlerinizi kapatın ve hayallerinizi süsleyen evi hayal edin: Belki bir yanı deniz bir yanı orman sitenin içinde, müstakil ve bahçeli, kendi domates-salatalığınızı yetiştirebildiğiniz ufak bir bostan, her nefes alışınızda tazelendiğinizi hissettiğiniz mis çiçek kokularıyla bezenmiş temiz hava, istediğiniz zaman egzersizlerinizi yapabileceğiniz bir spor alanı, yüzme havuzu, günün yorgunluğunu atabileceğiniz SPA merkezi, evcil hayvanlarınızla oynayabileceğiniz yemyeşil geniş çimler, özel hobi alanları, hatta ve hatta yoga-meditasyon-mindfulness-nefes egzersizleri gibi aktiviteleri gerçekleştirebileceğiniz inziva köşeleri… Düşünün ki bir de çevrenizi saran her şey doğa dostu; doğal enerji kaynakları, sürdürülebilir tarım, atıkları değerlendiren bir sistem… Tüm bu imkanları bir arada düşünmek hayal gücünüzün sınırlarını zorluyor gibi görünebilir ama erişilmesi pek de imkansız değil. Çünkü, wellness dünyası emlak piyasasına entegre oluyor ve yeni evler, siteler, wellness odaklı bir yaklaşımla inşa edilmeye başlıyor. Nerede mi? Dünyanın birçok yerinde ve muhtemelen çok yakında kendi ülkemizde… Peki ama nasıl?

Yazıyı inceleyin: Wellness gayrimenkulları: Doğru bir ev size huzuru, mutluluğu ve uzun bir yaşamı vadedebilir mi?

3. Bilimsel araştırmalara göre sizi farkında olmadan mutsuz eden şeyler

Çoğumuz hayatımızın belli dönemlerinde mutsuzluktan yakınabiliyoruz. Genellikle mutsuzluğumuzu çok istediğimiz bir şeyin gerçekleşmemesine, hastalanmamıza, stresle baş edemememize, kısaca hayatımızda bir şeylerin ters gitmesine bağlayabiliyoruz. Bu nedenle mutsuzluğun sebepleri üzerine düşündüğümüzde birçoğumuzun aklında benzer şeyler canlanıyor; peki ya çok para sahibi olmanın, hayalini kurduğunuz tüm gözlerden uzak bir dağ evinde yaşamanın ya da mükemmelliyetçiliğinizin de mutsuzluğa sebep olabileceğini söylesek? Evet, yanlış okumadınız, çok paranızın olması, evinizin herkesten uzak yüksek bir dağın tepesinde bulunması ya da mükemmelliyetçi yapınız “Neden mutsuz hissediyorum?” sorunuzun cevabı olabilir. İlk bakışta aklımıza gelmeyen ama mutsuz hissetmemize sebep olan durumları derlediğimiz bu yazımızı okuduktan sonra mutluluğa olan bakış açınızın değişeceğine eminiz. 

Yazıyı inceleyin: Bilimsel araştırmalara göre sizi farkında olmadan mutsuz eden şeyler

2. Enneagram kişilik tipleri ve kişilik testi

Enneagram, en basit haliyle, karakteri birbiriyle bağlantılı birkaç kişilik türü üzerinden tanımlayan bir tipoloji sistemi. Enneagram kişilik tipleri modelini oluşturan 9 kişilik tipinin her biri çeşitli baskın davranış kalıplarını, motivasyon faktörlerini ve kişinin korku duyduğu şeyleri içeriyor. Bu sisteme göre yapılan kişilik analizleri, bireyin kişilik tipini belirleyerek güçlü ve zayıf yanlarının farkına varmasını, bu doğrultuda da potansiyelini çok daha iyi şekilde gerçekleştirebilmesini amaçlıyor. Enneagram kişilik testini yazımızda bulabilir ve Yenilikçi / mükemmeliyetçi, Yardımsever / verici, Başarı / performans odaklı, Bireysel / özgün, Araştırmacı / gözlemci, Sadık / şüpheci, Meraklı / maceracı, Meydan okuyan / koruyucu, Barışçıl / arabulucu kişilik tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Enneagram kişilik tipleri ve kişilik testi

1. Numeroloji nedir, yaşam yolu sayısı nasıl hesaplanır?

Numeroloji, tıpkı burcunuz ve enneagram tipiniz gibi kişiliğiniz ve eğilimleriniz hakkında önemli ipuçları barındırabilen bir tipoloji sistemi. Sizin için önemli olan tarihlerin ve adınızdaki belirli sayıların çeşitli şekillerde toplanıp çıkarılarak ‘yaşam yolu numarası’na dönüştürülmesini odağına alan numeroloji sistemi, astrolojideki güneş burcunuza benzer şekilde yaşam yolculuğunuz hakkında önemli bilgiler barındırabiliyor. Bundan yaklaşık 2500 yıl önce Yunan filozof ve matematikçi Pisagor tarafından ortaya çıkarıldığı düşünülen numeroloji sistemi tüm dünyada en çok kullanılan, en popüler sistemken; Çince, Hintçe ve Keldani dillerinde de kullanılmış olduğu bilinen pek çok farklı numeroloji sistemi de bulunuyor. Peki numeroloji, kişiliğimiz ve yaşam yolculuğumuz hakkındaki bilgileri nasıl içinde barındırıyor?

Yazıyı inceleyin: Numeroloji nedir, yaşam yolu sayısı nasıl hesaplanır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!