Numeroloji nedir, yaşam yolu sayısı nasıl hesaplanır?

Astrolojiye, doğum haritalarına, kişilik testlerine ve enneagram gibi çeşitli kişilik özelliklerinin sınıflandırıldığı modellere, kısacası rakamların enerjisine inananlardansanız numeroloji kavramını daha önce duymuş olabilirsiniz. Numeroloji, tıpkı burcunuz ve enneagram tipiniz gibi kişiliğiniz ve eğilimleriniz hakkında önemli ipuçları barındırabilen bir tipoloji sistemi. Sizin için önemli olan tarihlerin ve adınızdaki belirli sayıların çeşitli şekillerde toplanıp çıkarılarak ‘yaşam yolu numarası’na dönüştürülmesini odağına alan numeroloji sistemi, astrolojideki güneş burcunuza benzer şekilde yaşam yolculuğunuz hakkında önemli bilgiler barındırabiliyor.

Bundan yaklaşık 2500 yıl önce Yunan filozof ve matematikçi Pisagor tarafından ortaya çıkarıldığı düşünülen numeroloji sistemi tüm dünyada en çok kullanılan, en popüler sistemken; Çince, Hintçe ve Keldani dillerinde de kullanılmış olduğu bilinen pek çok farklı numeroloji sistemi de bulunuyor. Peki numeroloji, kişiliğimiz ve yaşam yolculuğumuz hakkındaki bilgileri nasıl içinde barındırıyor?

Numerolojinin mantığı neye dayanır?

Numeroloji nedir, yaşam yolu sayısı nasıl hesaplanır?

Numeroloji sisteminde her sayının ve harfin kendine özgün, enerjisel bir titreşimi olduğu düşünülüyor ve bu titreşimlerin yaşam öykünüzü ve kişiliğinizi nasıl etkilediği analiz ediliyor. Pek çok insan kendisiyle ilgili farkındalığını geliştirmek, kişiliğini daha iyi tanımak, kişisel ve profesyonel ilgi alanlarını keşfetmek, partneriyle ne kadar uyumlu olduğunu incelemek gibi çeşitli amaçlarla numeroloji sisteminden destek alıyor. Herkesin yedi temel sayıdan oluşan bir numeroloji tablosu bulunuyor ancak en yaygın olarak kullanılanı doğum tarihinden ‘yaşam yolu haritası’ hesaplamak

Numeroloji hesaplama

  • Doğum tarihinizi oluşturan tüm rakamları birbiriyle toplayın. Doğum yılı olarak tam doğum yılınızı yazdığınızdan emin olun (Örneğin, sadece 69 yazmak yerine 1969 yazmalısınız.)
  • 1 ila 9 arasında, tek basamaklı bir sayıya ulaşana kadar toplama işlemini sürdürün. Örneğin, doğum tarihiniz 18 Şubat 1969 ise, 18, 2 ve 1969’da yer alan tüm rakamları birbiriyle toplamalısınız: 1+8+2+1+9+6+9= 36. 
  • Çıkan sonuç bu örnekteki gibi 2 basamaklıysa, tek basamak kalana kadar toplamaya devam etmelisiniz: 3+6=9 (yaşam yolu sayısı 9).

Numeroloji sistemindeki 9 yaşam yolu sayısı ve anlamları

Bu basit toplama işleminden sonra artık, her bir rakama ait açıklamalarla kişilik özellikleriniz, eğilimleriniz ve gelecekte yaşamınızda neler olabileceğiyle ilgili çıkarımlar yapmaya hazırsınız. İşte numeroloji sayılarının anlamları: 

1: Bağımsız ve lider

Yaşam yolu 1 numara olan kişiler, bağımsız ve lider ruhlu bir karaktere sahiptirler. Son derece proaktif olan, inisiyatif ve risk almayı seven, yenilik ve inovasyon konularında öncü olan bu kişiler toplumda vizyoner ve ileri görüşlü olmalarıyla ön plana çıkarlar. Kendilerinden şüphe duymaları nedeniyle ilk adımı atmakta zorlanabilen bu kişilerin yaşam yolculuklarında verecekleri sınavların büyük bir kısmı da eşsiz özelliklerini kucaklamayı ve kendilerine güvenmeyi öğrenebilmeleri olacaktır.

Özgüven ve cesaretle ilgili kendilerini geliştirip bireyselliklerini benimsemesi gereken bu kişiler, genelde müteahhitlik, mimarlık, bir işletme sahibi olmak, yaşam koçluğu ya da terapistlik gibi tek başlarına çalışabilecekleri ya da en azından bir gruba liderlik edebilecekleri, kontrolün kendi ellerinde olduğu mesleklerde başarılı olabilirler. İlişki anlamındaysa en çok 1, 3, 4, 5 ve 7 numaralı yaşam yollarına sahip kişilerle uyumludurlar.

2: Barışçıl ve huzurlu

İçinde bulundukları durum ne olursa olsun daima barışçıl bir ortam oluşturmayı ve huzuru korumayı kendine görev edinmiş bu kişiler detay odaklı, besleyici, sezgisel, yaratıcı ve destekleyici karakter özellikleriyle ön plandadır. Kendilerine olan inançları ve sevgileri azdır, ayrıca ‘hayır’ demek konusunda da kendilerini geliştirmeye ihtiyaçları vardır. 2, rasyonelliğe olduğu kadar kalbe de öncülük eden bir sayı olarak bilinir ve bu nedenle, yaşam yolu sayısı 2 olan kişiler uzun vadeli hedeflerine pes etmeden, hiçbir engele takılmadan, takılsa da büyük bir kararlılıkla ilerlemeyi sürdürerek ulaşabilirler.

Besleyici ve destekleyici özellikleriyle yardım mesleklerinde severek çalışabilecek olan bu kişiler öğretmenlik, psikologluk, doktorluk, avukatlık gibi başkalarını desteklemeyi ve güçlendirmeyi odağına alan mesleklerde son derece başarılı olabilirler. İlişkideki uyumluluk açısından bu kişiler yaşam yolları 2, 3, 4, 6, 8 ve 9 olan kişilerle en iyi anlaşırlar.

3: İletişimci

Yaşam yolu sayısı 3 olan ‘iletişimciler’, duygusal olarak son derece hassas ve oldukça empatik kişiler olarak bilinirler. Karşılarındaki kişiyi dikkatle dinleyen, onların duygularını çok çabuk hissedebilen ve ihtiyaçlarına uygun şekilde destek olabilen bu kişilerin çatışma çözümü konusunda biraz daha sabırlı olmayı öğrenmeleri gerekiyor. İletişimci karakter özelliklerine sahip kişiler zaman zaman farkında olmadan kendilerini ifade ederken yargılayıcı ve eleştirel bir üslup takınabilirler. Başkaları hakkında konuşmayı seven ve yaşadıkları olumsuz durumları abartarak dramatik hale getirebilen iletişimcilerin yaşamda karşılaştıkları en büyük engel de genelde bu özellikleriyle bağlantılı.

Kendilerini ifade etme, iletişim ve yaratıcılık konusundaki doğal yetenekleriyle 3’ler sanatçı, müzisyen, dansçı veya şef gibi mesleklerde son derece başarılı olabilirler. Yakın ilişkiler söz konusu olduğunda, 3’ler yaşam yolları 1, 2, 3, 5, 6 ve 9 olan kişilerle iyi uyum sağlayabilir.

4: Oyun kurucu

Yaşam yolu sayısı 4 olan kişiler toplumda en sistematik, analitik ve ‘oyunu kuralına göre oynayan’ kişiler olarak bilinirler. Her şeyi kuralına uygun yaptıkları, duygularıyla değil mantıklarıyla hareket ettikleri ve attıkları her adımı bir kanıta dayandırdıkları için son derece istikrarlı ve tutarlı davranırlar. Son derece güvenilir bir imajı olan bu kişiler, sahip oldukları bu özellikler nedeniyle istemeseler de kısa sürede ait oldukları grubun lideri konumuna gelirler. Ancak dışarıya çizdikleri bu imaj kendi özel yaşamları için geçerli değildir. Bu kişilerin başarıyı, mutlululuğu ve tatmin hissini elde etmeleri ancak bu tutarlı duruşlarını özel yaşamlarında da sürdürmeleri ve kendi duygusal, fiziksel, zihinsel ve maddi ihtiyaçları için istikrarlı bir temel oluşturmalarıyla mümkündür.

4 numaralı ‘oyun kurucu’lar kuralcı oldukları için esnek olmayan, inatçı bir karaktere sahip olabilirler. Yüksek standartları nedeniyle sadece çevrelerindeki insanları değil, kendilerini de fazlasıyla zorlayabilir ve gerçekçi olmayan beklentileriyle bunaltabilirler. Sahip oldukları tüm bu özelliklerle yöneticilik, editörlük, muhasebecilik, veri analistliği, akademisyenlik gibi mesleklerde son derece başarılı ve mutlu olabilirler. Yakın ilişkileri söz konusu olduğunda yaşam yolları 1, 2, 4, 6, 7 ve 8 olan kişilerle muhteşem bir uyum yakalayabilirler.

5: Gezgin

Yaşam yolu sayısı 5 olanlar hayatları boyunca en çok değişim geçiren kişiler arasında yer alır. Bu yaşam yoluna sahip olan kişilerin tüm yaşamları boyunca kariyer, evlilik, aile kurmak gibi onları bulundukları yere sabitleyecek alanlardansa konfor alanlarının dışında, keşif yapmalarına alan tanıyacak fırsatlara yönelmeleri gerekir. Gezginlerin yaşamda mutlu olabilmeleri için ılımlılık sanatı konusunda kendilerini geliştirmeleri, yani biraz daha olasılıklara açık ve kabullenici olmaları; bunun yanı sıra da duyularını harekete geçirmenin sağlıklı yollarını bulmaları gerekir.

Heyacanı, adrenalini, çeşitliliği ve değişimi seven bu kişiler seyahat, konaklama, etkinlik planlama, organizasyon, iletişim ve pazarlama gibi alanlardaki mesleklerde başarılı ve mutlu olabilirler. İlişkilerdeki uyumluluk açısından yaşam yolları 1, 3, 5, 7 ve 9 olan kişilerle iyi geçinebilirler.

6: Besleyici ve yardımsever

Yaşam yolu sayısı 6 olan kişiler toplumda diğer insanlara yardım eden, besleyen, destekleyen, hizmet etmeyi seven kişiler olarak bilinir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, en çok problem yaşadıkları ve kendilerini en çok geliştirmeleri gereken alan da yaşamlarındaki verme ve alma arasındaki dengeyi bulabilmek. Diğer insanları önemsedikleri için dünyada iyiliğin ve nezaketin yayılmasına katkıda bulunan bu iyiliksever kişilerin, başkalarının sınırlarını ihlal etmek konusunda dikkatli olmaları ve iş-özel hayat dengesini korumayı öğrenmeleri gerekir.

İşten bahsetmişken; yaşam yolu 6 olan kişiler hem başkalarına yardım etmelerine hem de yaratıcılıklarını kullanmalarına olanak tanıyan bir kariyer seçtiklerinde kendilerini tamamlanmış hissedebilirler. Öğretmenlik, terapistlik, sanatçılık ya da yaşam koçluğu gibi mesleklerde son derece başarılı olabilirler. Yakın ilişkilerinden en uyumlu oldukları kişilerse 2, 3, 4, 6, 8 ve 9 yaşam yollarına sahip olan insanlar olabilir.

7: Kaşif

Yaşam yolu sayısı 7 olan kişiler için hayatta sorularına yanıt bulmaktan ve meraklarını gidermekten daha tatmin edici hiçbir şey yoktur. Sürekli olarak soru soran, her şeyin doğruluğunu sorgulayan, merak eden, araştıran bu kişileri yaşamda en çok motive eden şey gerçeğin ve bilginin peşinde koşmak ve kendilerini fark yaratabileceklerine inandıkları, kutsal bir göreve adamaktır. Bu kişilerin kendilerini geliştirebilmesi ancak duygularını ve sevgilerini ifade etmeyi öğrenmeleri ile mümkün olacaktır. Kendilerine güvenmeyi ve sahip oldukları vizyonu doğru yollarla aktarmayı öğrendiklerinde son derece başarılı ve mutlu olabilirler.

Hem meraklı, hem analitik, hem de sorgulayıcı olan bu kişiler kendilerini felsefe, psikoloji, akademisyenlik ve sağlıkla ilgili alanlarda geliştirebilir ve bu alanlardaki mesleklerde başarılı olabilirler. 1, 4, 5, 7 ve 9 yaşam yollarına sahip kişilerle son derece uyumlu olabilir ve iyi anlaşabilirler.

8: Gücün merkezi

Numerolojide 8 numaralı yaşam yolu “güç merkezi” olarak bilinir ve bu yaşam yolundaki kişiler hırslı, çalışkan, pes etmeyen ve başarılı karakter özellikleriyle ön plana çıkarlar. Tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilen ve maddi anlamda bir kaygı taşımasına gerek olmayan bu kişilerin manevi yönden kendilerini geliştirmeleri önemlidir. Maddi ve manevi dünya arasındaki köprü oluşturarak, sahip oldukları para ve güçle sağlıklı bir ilişki kurabilmek için, güçlü bir amaç duygusuyla topraklanmış kalmayı öğrenmeleri gerekir.

8 numaralı yaşam yolunda ilerleyen kişilerin kendilerini en çok geliştirmeleri gereken alanlar kendi kişisel meseleleri üzerinde çalışmak ve hiçbir şeyin veya hiç kimsenin kendilerini güçsüzleştirmesine izin vermemeyi öğrenmek olacaktır.

Doğuştan liderlik becerisine sahip ve problem çözme konusunda son derece başarılı olan bu kişiler politika, yönetim danışmanlığı, yöneticilik gibi sahip oldukları yetkinlikleri kullanabilecekleri alanlardaki mesleklere yönelebilirler. İlişkideki uyumluluk açısından en iyi anlaşabildikleri kişiler 2, 4, 6 ve 8 yaşam yollarına sahip olanlardır.

9: Hümanist

Hümanist ve insan canlısı karakterleriyle bilinen 9 numaralar, hem yaratıcı kişilik özellikleri hem de diğer insanlara hizmet etmeye dair içten gelen motivasyonlarıyla tanınırlar. Numerolojide 9 sayısı sonlarla ilişkilidir. Bu nedenle bu kişilerin yaşam yolculuğunda öğrenmeleri gereken en önemli ders kabul etmeyi, geride bırakmayı ve geçmişin olumsuzluklarının geleceği etkilemesine izin vermemeyi öğrenmek olacaktır. Hümasnist kişilik özelliğine sahip kişiler, başkalarına hizmet etme istekleri nedeniyle çoğu zaman kendi ihtiyaçlarını göz ardı edebilirler ve bu, taşıyabileceklerinin çok üstünde sorumluluk üstlenmelerine yol açabilir. Bu nedenle, bazen o yüklere tutunmanın bırakmaktan daha fazla acıya neden olduğunu öğrenmeleri gerekir.

Yaratıcılıklarını içinde yaşadıkları topluma katkı sağlamak için son damlasına kadar kullanma hevesinde olan bu kişiler öğretmenlik, aktivistlik, sanatçılık ve hayırseverlik gibi işlerde hem maddi hem manevi tatmini fazlasıyla bulabilirler. İlişki konusundaysa en çok 2, 3, 5, 6, 7 ve 9 yaşam yollarına sahip insanlarla iyi anlaşırlar.

Yaşam yolu numaranızı hesaplamak ve yansıttığı özellikleri anlamak, evinizden ve ailenizden kariyerinize ve romantik ilişkilerinize kadar hayatınızın birçok alanına ışık tutabilir. Elbette hepimiz eşsiz özelliklere sahibiz ve kişiliğimiz sadece birkaç numaranın yansıttığı özelliklerden ve eğilimlerden ibaret değil. Ancak yine de bu sayıyı ve anlamını bilmek, kendinizin en özgün versiyonuna ulaşmanız konusunda size rehberlik edebilir.

İlginizi çekebilir: Myers-Briggs Kişilik Göstergesi ve 16 Personalities kişilik testi

Kaynak: Mind Body Green

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!