PYT: Danimarkalıların kafaya takmama sanatı

Mutluluk ve iyi yaşam söz konusu olduğunda herkesin kendine has bir sırrı var. Tabii farklı coğrafyaların da… Geçtiğimiz haftalarda işlediğimiz ’yaşam felsefeleri’ teması dahilinde doğudan batıya, kuzeyden güneye dünyanın dört bir yanından, iyilik ve mutluluk odaklı pek çok yaşam felsefesini bir araya getirmiştik. Ancak hem mental hem de psikolojik yükümüzün oldukça fazla olduğu bugünlerde, kuzeylilerin yaşam felsefelerinden olan “Pyt”i yeniden işlemek istedik.

Danimarka kültürüne yerleşmiş bu “stresle başa çıkma” felsefesi, herhangi bir zorluk karşısında “endişelenme, her şey yolunda” gibi anlamlarda kullanılıyor. Dilimizde “Pyt”e en yakın kullanım “sıkıntı yok” olsa da, aslında problemleri görmezden gelmeyi değil, durumları olduğu gibi kabullenip beyaz bir sayfa açmayı öğütlüyor.

Devam etmek için etkili bir yöntem: Pyt nedir?

Psikoloji profesörü Marie Helweg-Larsen’e göre, Pyt kelimesi başka dillere doğrudan çevrilebilen bir kelime olmaktan ziyade, stresle başa çıkabilmek için sağlıklı düşünceler geliştirmeye odaklanan kültürel bir konsept. Günlük hayattaki zorluklar, hayal kırıklıkları ya da hatalar karşısında telaffuz edilen bir ünlem olan Pyt, “merak etme”, “olur öyle” gibi anlamlara gelebiliyor.

Temeline inildiğinde Pyt, kabullenmek ve yenilenmek üzerine kurulu bir konsept ve herhangi bir terslik karşısında aşırı tepki vermektense bir adım geri atıp durumu gözden geçirmeyi, suçlu aramaktansa yola devam etmeyi öğütlüyor. Ne kendinizi ne de bir başkasını suçlamanıza izin vermeyen “Pyt” konsepti, böylelikle hem kendinize hem de çevrenizdekilere karşı daha şefkatli olmanızı da sağlıyor.

Pyt ne değildir?

Pyt her ne kadar özgürleştirici bir yaklaşım olsa da, her durumda uygulanabilir olmadığını hatırlamanızda fayda var. Örneğin hatalı ya da haksız olduğunuz bir durumda, sorumluluktan kaçmak ya da bahane üretebilmek için Pyt’i kullanmak hiç doğru değil.

Etkili bir stres yönetim mekanizması: Neden Pyt?

Profesör Helweg-Larsen’e göre mükemmeliyetçilik endişe ve depresyonla doğrudan bağlantılı. Dolayısıyla hayatınızı pek de etkilemeyecek küçük aksaklıklar, sorunlar ya da hatalar karşısında öfkelenmek yerine Pyt’i hayatınıza dahil etmek, derin bir nefes alıp rahatlamanıza ve asıl önemli olana odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Bu açıdan mindfulness pratikleriyle de benzeşen Pyt, stresle başa çıkabilmek için düşünce şemalarınızı keşfetmek, düzenlemek ve pozitife odaklanmak için de oldukça etkili bir yöntem.

Her ne kadar küçük bir adım gibi görünse de, gün içinde sizi kızdıran, endişelendiren ve şikayet etmenize neden olan ‘ufak tefek şeyler’, birikip stres seviyenizin yükselmesine neden olabilir. Tam da bu noktada, dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde her yıl kendine yer bulan Danimarka halkının bu küçük sırrına kulak vermek ve zaman zaman “Pyt”lemek, farkında olmadan taşıdığınız bu yüklerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak
Bustle & Apartment Therapy & The Conversation

İlginizi çekebilir: Mutluluk sanatı hygge ruhunu iliklerinizde hissetmenizi sağlayacak öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!