PUMA Mobium: Doğadaki hızdan ilham alan tasarımın rahatlıkla buluşması

Hareketli bir yaşamı tercih edip de kedigillere hayran olmayan var mıdır, merak ediyorum. Şahsen ben hastasıyım çitanın, pumanın, panterin. O nasıl bir hareket kabiliyeti, o nasıl bir estetik, o ne bitmek, tükenmek bilmez bir enerji öyle… Çitanın enerjisi kısıtlı mesela ama o da durup, bekliyor kenarda avı gelene kadar. Hiç yormuyor kendini. Buyurun size stratejinin önemine dikkat çeken bir doğa harikası.

mobiumAkıllılar, ataklar, cesurlar ve bir de tüm bunları strateji ile birleştiriyorlar. Bir sporcuda olması gereken özellikleri mi saydım, ne?

‘Nereden çıktı kediler?’ diye düşünmeye başladıysanız, hemen sadede geleyim. Yeni bir koşu ayakkabısı almanın eşiğindeyken kedi patisinden esinlenilerek tasarlanmış bir ayakkabı olduğunu duydum ve hemen yakinen ilgilendim kendisiyle ☺ PUMA Mobium’dan bahsediyorum.

10430460_10152165715334157_6979116067731942140_n

Ayakkabıyı ilk olarak Adım Adım’ın her ayın ilk Cumartesi günü Belgrad Ormanı’nda düzenlediği koşuda kullandım ve çok memnun kaldım. Bilenler bilir; oradaki zemin hafif taşlı olmasına rağmen Mobium beni hiç rahatsız etmedi. Zira ayakkabının tabanı ince ve esnek bir yapıya sahip. ‘Taşları hisseder miyim, rahatsızlık duyar mıyım?’ kaygısıyla başlamıştım koşmaya ama bir de baktım ki sanki ayağım çıplakmış gibi koşuyor ve herhangi bir sıkıntı hissetmiyorum.

IMG_7521

Bugüne kadar hep ayağım giydiğim ayakkabılara uyum sağlamaya çalışırken bu sefer tam tersi oldu. Ayakkabı sanki kedi pençesi gibi açılıp, kapanıyor, öne, arkaya esniyor ve ayağım biçim değiştirdiğinde, onunla aynı şekle giriyordu.

Sonradan öğrendim ki hareket sırasında ayaklar 3 yönde (uzunlamasına, yana ve düşey), %6.3 oranında biçim değiştiriyor ama ayakkabılar sadece 2 boyutlu esneme sağlıyormuş. Yani Mobium diğer boyutu da sunarak iyice rahat ettiriyor ayaklarımızı.

Belgrad Ormanı’ndan sonra, asfaltta, Aydos Ormanı’nda ve son olarak da tartan pistte Puma gibi ☺ koşmaya çalıştım, kedi gibi esneyip TRX ipleriyle boğuştum ve hepsinde de son derece rahat ettim.

10478945_10202945083842983_576551501576552695_nRahatlığını sevdim ama açıkçası beni ilk cezbeden ayakkabının rengi ve kutusu oldu. Daha doğrusu çantası. Sonradan da kullanılabilecek olan bu çantanın yapımı sırasında, bildiğimiz karton kutulara göre %65 daha az kağıt kullanılmış. Çantayla ve Clever Little Bag felsefesiyle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

IMG_7513

Doğadan esinlenen bir markanın, doğaya karşı görevini yerine getirmesi de kaçınılmaz elbet. Teşekkürler, akıl edene ve uygulayana.

Son söz: İstanbul Maratonu’na az kaldı. 10 – 15 – 42 km koşmaya, yürümeye kararlıysanız kayıt olmak için hala ne bekliyorsunuz?

Her türlü sorunuz için: [email protected]

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam