Protein bakımından zengin olan fıstık ezmesi neden bu kadar sevildi?

Fıstık ezmesi son zamanlarda popülerliği artan besinlerden biri. Sosyal medyada onu bir çok yerde görmüş olabilirsin. Smoothielerin içinde, sabah kahvaltısında meyve ve yulaf kasesinin üzerinde, ekmek dilimlerinin üzerinde ve hatta kurabiye ve keklerin içinde bile. Peki fıstık ezmesinin bu kadar sevilmesine ne neden oldu sence?

Fıstık ezmesinin tok tutmasının ve özellikle sporcular tarafından sevilmesinin bir nedeni de protein içeriğidir. 100 gram fıstık ezmesi ortalama 18-25 gram protein içerebilir. Ama bu protein bitkisel kaynaklıdır ve fıstık, aynı baklagiller gibi bazı aminoasitleri sınırlı miktarda içerir. Eğer vejetaryen veya vegansan ve fıstık ezmesini ana protein kaynağı olarak beslenmende kullanıyorsan, metionin ve sistein isimli iki proteini eksik alma ihtimalin var, benden söylemesi.

Protein bakımından zengin olan fıstık ezmesi neden bu kadar sevildi?

Fıstık ezmesi protein içeriğinin yanı sıra sağlıklı bir yağ kaynağıdır. İçerdiği yağların yarısı, zeytinyağında yüksek miktarlarda bulunan sağlıklı bir tekli doymamış yağ türü olan oleik asittir. Oleik asitin insülin duyarlılığının geliştirilmesinde rolü olduğunu gösteren çalışmalar var. Ayrıca fıstık tüketiminin, kalp krizi ve kalp hastalıklarından ölme riskini azaltığını gösteren çalışmalar da var. Bunun yanı sıra fıstık ezmesi, E vitamini, B3, B6, folik asit gibi vitaminleri, bakır, manganez ve magnezyum gibi mineralleri de içerir. Fıstık ezmesi, hem protein hem de yağ içeriğiyle tokluk hissine katkıda bulunur.

Fıstık ezmesi temelde yer fıstığından yapılan ve sürülebilir forma getirilen aslında işlenmiş bir besindir.  Sadece fıstıktan yapılabildiği gibi, tatlı tat vermek veya daha kremsi bir yapı elde etmek için, şeker ve yağ eklenmiş formları da karşımıza çıkabiliyor. Hatta dışarıdan eklenen bu yağlar her zaman sağlıklı seçenekler de olmayabiliyor. Unutma ki çok fazla şeker ve trans yağ tüketmek, kalp hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılı. Dolayısıyla eğer fıstık ezmesini seviyorsan ve evde yapmak yerine dışarıdan satın almak istiyorsan, her zaman olduğu gibi etiket okumalısın. Eklenmiş şeker olmamasına ve trans yağ içermemesine dikkat etmen önemli.

Bütün bunların yanı sıra fıstık ezmesinin kalorisinin de yüksek olduğu unutmadan tüketmelisin. Yapman gereken içinde ekstra şeker olan fıstık ezmelerinden uzak durmak, sadece fıstıktan yapılan fıstık ezmelerini tercih etmek ve kendine limit koymak.

 

İlginizi çekebilir: Bağırsak hareketlerinin uyarıcısı: Sabah kahvesi

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam