Probiyotiklerle bağışıklığını destekle: Mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminizi güçlendirecek öneriler

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu bakterilerden, virüslerden, toksinlerden, patojenlerden, fiziksel sakatlıklardan ve hatta stresten koruyabilmek için birlikte çalışan bir sistemler bütünü. Peki bağışıklık sistemi fonksiyonlarının yaklaşık %70’inin bağırsaklarda gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

Sonbaharın ilk günlerini yaşadığımız bu değişim ve adaptasyon döneminde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için günlük rutininizde yapabileceğiniz basit ama bir o kadar da etkili değişiklikler mevcut. Kaliteli uyku, egzersiz, sağlıklı beslenme gibi önerilerin yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak en etkili yöntemlerden biri de bağırsak florasını, dolayısıyla bağışıklık sistemini destekleyici probiyotik tüketimini alışkanlık haline getirmek.

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini güçlendirecek öneriler

 • Ne yediğinize dikkat: Bağışıklığı destekleyen vitaminler, mineraller, probiyotikler içeren besinlerden oluşan; mevsimsel ve dengeli bir beslenme rutini güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazlarından.
 • Uyku, biraz uyku… Organlarınızın, metabolizmanızın ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için günde ortalama 7-8 saatlik kaliteli gece uykusu oldukça değerli.
 • Hareket vakti: Araştırmalar, her gün yürüyen insanların soğuk algınlığı riskinin hareketsiz insanlara oranla %25 daha az olduğunu gösteriyor. Aktif olmak bedeninizi güçlendirirken, endorfin hormonu salgısını artırarak modunuzu da yükseltiyor.
 • Strese veda: Stres bağışıklık sisteminin en büyük düşmanları arasında. Stres yönetimi için meditasyon ve nefes egzersizlerini alışkanlık haline getirebilir, bilinçli farkındalık pratiklerini hayatınıza dahil edebilirsiniz.
 • ‘Güneş yerinde, her şey yolunda’: Sonbahar gelmiş olsa da, güneş bizimle tamamen vedalaşmış değil. Bu dönemde güneşle daha sık buluşup, açık hava yürüyüşleri yaparak her adımda bağışıklığınızı desteklemeniz mümkün.
 • Probiyotik tüketimi önemli: Yapılan araştırmalar vücuttaki tüm organ ve sistemlerin bağırsak florası yani mikrobiyotanın etkisi altında olduğunu gösterirken; hem vücut fonksiyonlarımızı desteklemek hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bağırsaklarımıza iyi bakmamız gerektiğinin altını çiziyor.

Probiyotiklerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri

Kısaca “bağırsaklarımızda yaşayan dost bakteriler” olarak tanımlayabileceğimiz ve öncelikli görevi bağırsak florası ‘mikrobiyota’yı güçlendirmek olan probiyotikler, sağlıklı bir bağırsak florasıyla beraber fiziksel ve ruhsal pek çok etkiyi de beraberinde getiriyor:

 • İkinci beynimiz olan bağırsaklarımızın sağlığı, tüm organ ve sistemlerimizi yakından etkiliyor. Bağırsak florasının bozulması kabızlık, ishal, gaz, şişkinlik ve enflamasyon başta olmak üzere, iltihaplanma ve iltihaplanmaya bağlı hastalıklara da yol açabiliyor.
 • Sağlıklı bir bağırsak florası, fonksiyonlarının %70’i bağırsaklarımızda gerçekleşen bağışıklık sistemi aktiviteleri için sağlıklı bir ortam hazırlıyor ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin emilimini destekliyor.
 • Mutluluk hormonu serotonin salgısının %95’i bağırsaklarımızda sentezlenirken, sağlıklı bir mikrobiyota ruh halimizi de olumlu etkiliyor.
 • Probiyotikler ayrıca bağırsak bariyerlerinin korunmasında da rol alarak, iltihaplanmayla savaşıyor.

Bağırsaklarımızı, dolayısıyla vücudumuzdaki tüm sistemleri destekleyen ve ruh halimizi yükselten probiyotikler, böylelikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı oluyor. Yoğurt, kefir, kombucha, miso, lahana turşusu gibi yiyecek-içecekler ve fermente gıdalar en güçlü probiyotik kaynakları arasında yer alıyor. Probiyotik tüketimini alışkanlık haline getirmek için daha pratik bir probiyotik kaynağı arayanlar içinse güzel bir haberimiz var: Doğadan Probiyotikli Çay.

Yepyeni bir probiyotik kaynağı: Doğadan’dan Türkiye’nin ilk ve tek probiyotikli çayı

Türkiye’nin ilk ve tek probiyotikli çayı Doğadan Probiyotikli Çay; Klasik Siyah Çay, Açai Ananaslı Yeşil Çay ve Vanilyalı Rooibos olmak üzere 3 farklı lezzette sunuluyor. Doğadan probiyotikli çayların içeriğinde bulunan probiyotikler dışındaki doğal kalkan sayesinde sıcak sudan ve mide enzimlerinden korunuyor ve sadece bağırsakta aktif hale geliyor. Üstelik bu probiyotikler çayın tadında herhangi bir değişime de neden olmuyor.

 • Doğadan Probiyotikli Siyah Çay: Klasik siyah çay keyfinden vazgeçemiyorsan, Probiyotikli Siyah Çay tam sana göre. Üstelik her zamanki lezzetinde.
 • Doğadan Probiyotikli Yeşil Çay: Doğadan’ın en çok sevilen açai ananaslı yeşil çay lezzeti, şimdi probiyotikli. Nefis lezzetiyle her kupada iyi hisset.
 • Doğadan Probiyotikli Rooibos Çayı: Vanilya ile rooibosun nefis uyumu, probiyotiklerin desteğiyle buluştu. Çayını kafeinsiz ve yumuşak içimli tercih edenlerin favorisi.

Her bir kupa Doğadan Probiyotikli Çay’ın içinde yaklaşık 200 milyon probiyotik bulunuyor ve günlük düzenli tüketilmesi halinde, bağırsak florasındaki iyi bakterilerin artmasıyla sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Doğadan Probiyotikli Çay’ın içeriğinde koruyucu ve katkı maddesi bulunmuyor. Ayrıca laktozsuz ve vegan beslenmeyi tercih edenler için de uygun. Çantada taşınabilir, pratik formatıyla probiyotik destek almak istediğiniz her an sadece 1 kupa ve sıcak su yeterli.

Doğadan Probiyotikli Çayla hemen tanışmak için tıklayın.

 

Bu içerik Doğadan katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement