Pozitif disiplin: Çocuğunuzun davranış problemlerini olumlu bir şekilde yönetebilirsiniz

Çocuklara iyi davranışlar kazandırmak için onları kötü hissettirmek mi gerekir?

Pozitif disiplin: Yanlış olanı sevgiyle öğretmek 

Disiplin denildiği zaman çoğu insanın aklına olumsuzluk içeren, özgüven kıran teknikler gelmektedir. Ancak pozitif disiplin çocuğunuza değerli yaşam dersleri vermenin etkili bir yoludur. Pozitif disiplin; genel anlamıyla saygı görmek ve göstermek, sevgiyi belli etmek ve iyi davranışı ödüllendirmek anlamına gelmektedir. Pozitif disiplin; çocuğunuza saygı gösterdiğiniz, onu dinlediğiniz, onun iyi davranışlarını ödüllendirdiğiniz, onu sevdiğinizi gösterdiğiniz en önemli tanımı ise yanlış olanı sevgiyle öğrettiğiniz bir davranış biçimidir. Çocuğunuz yanlış bir şey yaptığında bunu ona bildirmeniz gerekir ama bu acı vermek yoluyla yapılmamalıdır.

Pozitif disiplin, Nelson, Lott ve Glenn’in verdiği tanıma göre, çocukların kendi hareketlerini kontrol edebilmelerine ve problemlerini çözmelerine yardımcı olan bir yönetim tekniğidir. Aynı zamanda pozitif disiplin, çocukların, toplumsal kuralları öğrenirken kendileri hakkında iyi şeyler hissetmelerine de olanak sağlamaktadır.

Burada amaç çocuk üzerinde otorite kurmak, çocuğu kontrol etmek değil, çocuğun ruh sağlığının yerinde olması için ona gereken temeli sağlamak.

Peki bunun için neler yapılabilir ?

Olumlu ilişki kurmak 

Olumlu disiplin, bir çocuğun duygularının dikkate alındığı otoriter bir yaklaşım kullanır. Çocukların duygularını paylaşmalarının yanı sıra hatalarını, fikirlerini ve sorunlarını açıkça tartışmaları teşvik edilir. Ebeveynler daha sonra saygılı iletişimi modellerken sorunları çözmek için çocukla birlikte çalışır.

Sağlıklı bir ilişki kurmak için her gün çocuklarınızla iyi vakit geçirmek önemlidir. İyi vakit geçirmek “şimdi ve orada” olmak ile başlar. Çocuğunuzun yanında telefona gelen mesajı ya da o gün işte yaşadığınız problemleri düşünmeden “şimdi ve orada” olmaktır. Onunla oynamayı, konuşmayı ve sadece birbirinizle vakit geçirmeyi içerir.

Ayrıca, çocuğunuzla gün boyu yaşadığı duyguları hakkında konuşmak için zaman ayırmak da yararlıdır. Örneğin, gün içinde ne zaman üzgün hissettiğini ve ne zaman en mutlu olduğunu sorabilirsiniz.

Ardından, gününüzü siz de onunla paylaşın. Bu, duygularını ona öğretirken, bir yandan da birbirinizi tanıma ve ilişki için güçlü bir temel oluşturma fırsatı sağlar.

Teşvik etmek

Olumlu disiplin, övgü konusunda cesaretlendirmeye odaklanır. Bir işi iyi yapmak için çocukları övmek yerine, çocuğunuzun çabalarına odaklanmak ve bunlar konusunda farkındalık yaratmak daha yararlıdır.

Teşvik, çocukların tüm potansiyellerini anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, kendi başlarına neler yapabileceklerini görmeye başlayacaklarından, onlara daha bağımsız olmalarını öğretir. Çocuğunuzun takdir edilmesine ve tanınmasına yardımcı olun, çünkü pozitif disiplin tüm çocukların derin bir aidiyet duygusu hissetmesi gerektiği inancına dayanır.

Hataların nasıl ele alınacağının modellenmesi pozitif disiplinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden bir problem olduğunda, çocuğunuzun sizden özür dilediğine emin olun. Bu, çocuklara kendi davranışları için sorumluluk almanın önemini öğretir ve hatalardan öğrenmenin önemini gösterir.

Birlikte sorun çözmek

Ebeveynler pozitif disiplinde problemler ortaya çıktıkça sorunları çözmek için toplantılar yaparlar. Bu, çocuklara düşüncelerini paylaşma fırsatı sunarken, gerekli problem çözme becerilerini öğretir. Karşılıklı saygı, sürecin önemli bir parçasıdır.

Çocuğunuz olumsuz bir davranış sergilediğinde problemler için birlikte aile toplantısı yaparak konu hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin: “Bu hafta iki gece ev işlerini yapmadın. Bu konuda ne yapabiliriz?” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun çözüm üretmeye yatırım yaptığını görebilirsiniz. Sürece yatırım yaptığı zaman, daha iyisini yapmak için, daha fazla motive olacaktır.

Öğretime odaklanma

Öğretim sürecinde önemli bir adımdır. Çocuğunuza net talimatlar verin ve beklentilerinizi önceden açıklayın. Ev işlerini birlikte yapın ve çocuğunuza halıyı nasıl temizleyeceğini ya da yatağını nasıl düzgün şekilde yapabileceğini öğretmek için zaman ayırın. Bu, işle ilgili yanlış anlamaları ortadan kaldıracaktır.

Olumlu disiplin ne zaman kullanılmalı?

Olumlu disiplin, her durumda kullanılabilir. Bu durum için öncesinde bir aile toplantısı yapabilirsiniz. Tüm bunları uyguladıktan sonra yapılması gereken bir şey daha vardır; o da yeni iletişim yolları denerken kendinize ve çocuğunuza karşı sabırlı olmak.
Unutulmamalıdır ki hala bazı yanlış davranışlar ortaya çıkabilir. Ebeveynler ve çocuklar için disiplin, pozitif, etkili ve doğru temeller yaratarak devam edip giden bir öğrenme sürecidir.

İlginizi çekebilir: Çocuklarda duygusal zeka: Nasıl geliştirilir, geleceğini nasıl etkiler?

Gülnaz Küsin
Adana’da dünyaya gelen Gülnaz Küsin 2009-2011 yılları arasında Viyana Üniversitesi Siyaset Biliminde eğitim gördükten sonra Mersin Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 2017 yılında mezun olmuştur. ... Devam