Popüler kültürde ‘hack’ kavramı, büyük resmi kaçırmak mı?

“Belki de hayatı ‘hack’lemek için kısa yollar bulmaya bu kadar çalışmamalısınız. Çünkü en iyi şeyler zordur. Yolculuğa yatırım yapın.”

Bu sözlerin sahibi Rich Roll, 40 yaşında Men’s Health dergisi tarafından dünyanın en fit 25 erkeğinden biri seçilmiş vegan bir atlet. Aynı zamanda çok satan kitaplar yazan Roll, bu unvanı 40 yaşında kazanmış, ancak işin tek ilginç yanı bu değil. Çünkü Roll, 40 yaşında muhteşem bir fiziğe erişmeden önce alkolizm ve obeziteyle boğuşmuş.

Peki hayatının belli dönemlerinde alkolizm ve obeziteyle ilgili sorunlar yaşayan biri nasıl olup da 40 yaşına geldiğinde dünyanın en fit 25 erkeği arasına girebiliyor? Roll, bunu yolculuğa yaptığı yatırımla açıklıyor. Ona göre; bunun tek yolu çok çalışmaktı. Ve Roll da bunu yaptı. Hedefe ulaşmak için kısayollar bulmaya çalışmaktansa, uzun ve zor bir yolculuğa çıktı ve başardı.    

İlginizi çekebilir: Farkındalıkla yaşamak için dünyanın müziğini dinlemek ister misin?

Hız çağında yaşıyoruz ve bunun etkilerini günümüzde hemen her alanda hissediyoruz. İnternet artık her şeyin bir kısayolunu bulabileceğimiz bir mecra. Yüzde 20 çabayla yüzde 80 sonuç almak istiyoruz. Bir başka ifadeyle hayatı ‘hack’lemeye çalışıyoruz. Ancak Roll, tüm bunların çılgınca olduğunu ifade ediyor:

Bu konu etrafında şekillenen konferanslara bile rastlayabilirsiniz. Örneğin; New York Times’ın çok satanlar listesine girecek bir kitap yazmanın kısa yoluyla ilgili… Peki asıl önemli olan, kısa yollara takılmaksızın gerçekten bu listeye girmeyi hak edecek bir kitap yazmak değil mi? Hangisinden daha çok keyif alırdınız?”

Roll’a göre kısayollar bulma umuduyla hayatımızı sonuçlara odaklı yaşamaya başladık. Bu bir marangozun kullanacağı testere ve tahtalara odaklanıp ortaya çıkaracağı güzel bir mobilyayı yapma sürecini unutması gibi bir şey. Roll bu noktada kendi hikayesinden örnek veriyor: 20’li yaşlarda başarılı bir yüzücüyken alkolizme yakalanmış, daha sonra bundan kurtulmaya çalışırken kendini sağlıksız beslenen ve obeziteyle boğuşan biri olarak bulmuş. Hayat, onu alkolizmden kurtulma sürecinden sonra bir kez daha zor bir dönüm noktasına getirmiş, ancak kendi ifadeleriyle o bunları asla kısa yollarla yapmamış. Roll bununla ilgili olarak şu sözleri ifade ediyor:

“Anlamlı bir hayat sonuçlardan oluşmaz. Sonuçlara takıntılı bir şekilde davranmak anlamlı bir hayatı yaşamak değildir. Onu anlamlı kılan şey yolculuğun kendisidir. Bir Çin atasözünde olduğu gibi: Bir şeyi 40 yıl boyunca günde 40 kez yap, sonunda o şeyi biraz anlayabilirsin.”

Ultra maraton koşucusu Rich Roll, bugün 52 yaşında ve bize ilham vermeye devam ediyor. Ona göre hayat sonuçlardan değil, o sonuçlara giden yolculukta yaşadıklarımızdan oluşur. Ve hiçbir kısa yol bize ‘şimdi’yi veremez. 

Rich Roll’un kendi ilginç hayat hikayesinden örnekler verdiği konuşmasını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz: 

Rich Roll | Revitalize | Why You Shouldn't Hack Your Life

İlginizi çekebilir: Sıra dışı başarılar elde etmek istiyorsanız vazgeçmeniz gereken 10 şey

Kaynak

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!