Podcast önerileri: En iyi psikoloji ve kişisel gelişim podcastleri

Eğer siz de bir podcast tutkunuysanız kişisel gelişim podcast’leri eminiz çok ilginizi çekiyordur. Gelişen teknoloji, yaşamlarımıza aslında çok tanıdık olan bir formatı, daha erişilebilir haliyle getirdi. Radyo dinleme alışkanlığımız eskilere dayansa da artık istediğimiz konularla ilgili programlara, söyleşilere istediğimiz her an ulaşabiliyoruz. Ev ortamında sadece cep telefonu veya mikrofon yardımıyla yapılan bu ses kayıtları; yani podcast’ler bilimden edebiyata, gündelik sohbetlerden kişisel gelişime kadar pek çok farklı konuda karşımıza çıkıyor. Özellikle, söz konusu kişisel gelişim olduğunda, bu podcast’ler ufkunuzu açabilir. Çünkü bazen bizimle benzer yollardan geçen başka insanların tavsiyelerini dinlemek de gelişimimize katkıda bulunabilir. Eğer evde, yolda, sahilde kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız listemizdeki podcast’leri dinlemeden geçmeyin deriz. İşte en iyi kişisel gelişim podcast önerileri!

Merdiven Altı Terapi

Spotify kişisel gelişim podcast dendiğinde ilk akla gelenlerden biri, Deniz Dülgeroğlu’nun hazırlayıp sunduğu dinleme listesi. Deniz Dülgeroğlu, düzenli olarak yayınladığı bu programlarda “Sevgiyi yanlış öğrenmiş olabilir miyim”, “O beni takmıyor, ben onu neden takıyorum”, “Aşk acısı mı beni buluyor, ben mi onu” gibi hayatta sıklıkla kendimize sorduğumuz soruların cevaplarını arıyor. Siz de eğlenirken düşünmek, belki de kendinize sorup cevap bulamadığınız sorulara yanıt bulmak için bu podcast’i dinlemeyi deneyebilirsiniz.

Deniz Dülgeroğlu- Merdiven Altı Terapi

Nasıl Olunur?

Bir başka faydalı podcast’le karşınızdayız. Eğer siz de motivasyon podcast Spotify şeklinde aramalar yaparak hem bir şeyler öğrenebileceğiniz hem de keyifli zaman geçirebileceğiz programlar arıyorsanız Nasıl Olunur tam size göre. Nilay Örnek bu podcast’te mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra eden insanlara yöneltiyor ve hepimizin aklındaki soruyu soruyor: Nasıl Olunur? Meslekler hakkında sayısız şey öğreneceğiz bu programların hepsi birbirinden keyifli.

Nilay Örnek- Nasıl Olunur?

Anlatsam Roman Olur

Kişisel gelişim podcast önerilerimizden bir diğeri gazeteci Nida Dinçtürk’e ait. Programlar boyunca Nida Dinçtürk, birbirinden değerli konuklarıyla çok hoş “kültür sanat” sohbetleri yapıyor. Ama aslında size sunduğu şey kültür sanattan daha fazlası. Bu seriyi onun kendi cümleleriyle size aktaralım:

“Anlatsam Roman Olur bir kültür, sanat ve edebiyat söyleşileri podcast’i. Ancak bu seri, kültür-sanat denilince aklımıza gelenden fazlasının peşine düşüyor. Gündelik yaşamın içine sızan, ekonomiyle, politikayla dönüşen kültürün de izlerini sürüyor, sanat dünyasından çarpıcı haberlerin de peşine düşüyor. Yolunu sıklıkla edebiyata düşürmeyi de seviyor. Bu seride değişen dönüşen yaşam ve çalışma kültürleri, deneyimlerden beslenen söyleşiler, güncele dair haberler, çarpıcı isimlere ait kanaatler, yeni çıkan kitaplar… Anlatsam Roman Olur diyeceğiniz her şey var!”

Nida Dinçtürk- Anlatsam Roman Olur

İlk Sayfası

İşte size bambaşka bir konsept! Spotify podcast listelerinin en sevilenlerinden olan İlk Sayfası, uzun süredir yeni bölümler yayınlamasa da eğer daha önce denk gelmediyseniz kesinlikle dinlemeye değer. Gazeteciler Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun sesli kitap dinleme uygulaması Storytel sponsorluğunda gerçekleştirdikleri bu podcast serisinde, her bölümün ilk yarım saatinde seçilen bir kitabın ilk sayfası okunuyor ve kitabın yazarıyla sohbet ediliyor. Bu seri için adeta bir yazı atölyesi diyebiliriz. Özellikle yazmaya meraklı biriyseniz ilk fırsatta mevcut bölümleri dinlemenizi öneririz.

Storytel- İlk Sayfası

Hayatlar Hikayeler

Podcast önerileri listemizin bir diğer ismi Sıla Yücesoy’la Hayatlar Hikayeler. 16 bölümden oluşan seride farklı ülkeler ve şehirlerden, farklı meslek gruplarına ait insanlarla sohbetler gerçekleştiriliyor. İlham verici hayatlarla keyifli kahkahalı sohbetler; anılar, hikayeler, tecrübeler… Bölümleri dinlerken her seferinde yeni bir şeyler öğrenmemeniz neredeyse imkansız.

Sıla Yücesoy- Hayatlar Hikayeler

Bi’ Gidene Soralım

İşte ilham veren bir podcast serisi daha! Emre Onar’ın sunduğu bölümlerin her biri 35 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Bu podcast’lerde ise dünyanın farklı yerlerine yerleşen Türklerle birlikte yurtdışına taşınmak ve orada yaşamakla ilgili aklınıza gelebilecek tüm sorular ele alınıyor. Eğer sizin de böyle bir düşünceniz veya hedefiniz varsa, Bi’ Gidene Soralım, kesinlikle yardımcı olabilir.

Emre Onar- Bi’ Gidene Soralım

TeknoSeyir

Bilim, teknoloji ve yenilikler ilginizi çekiyor mu? Bu 10 dakikalık podcast’lerle tüm bu konular hakkında daima güncel kalabilirsiniz. Bilim dünyasını yakından takip etmek için günde 10 dakika mola verin ve TeknoSeyir’i favorilerinize ekleyin deriz.

TeknoSeyir

Socrates Podcasts

Podcast önerileri listemizde, sıra Socrates Dergi’de. Socrates Dergi ekibi, dinleyenlerine bu bölümlerde tenisten motosporlara, sinemadan basketbola kadar geniş bir yelpaze sunuyor. Özellikle farklı branşlardan haftalık spor olaylarını takip ediyorsanız çok hoşunuza gideceğine eminiz.

Socrates Dergi- Socrates Podcasts

Yoldayız Geliyor Musun?

Meditasyon podcast veya Motivasyon podcast Spotify şeklinde aramalar yapıyorsanız Yoldayız Geliyor Musun’a mutlaka denk gelmişsinizdir. Yoga ve meditasyon eğitmeni Ece Targıt’ın motivasyon dolu podcast’leri, eminiz size de çok iyi gelecek. Ece Targıt, bu seride kendi hayatından örneklerle derin konulara oldukça samimi bir açıdan yaklaşıyor. Aradığınız cevapları bulma yolculuğunda, size eşlik eden bu bölümleri mutlaka dinlemenizi öneririz.

Ece Targıt- Yoldayız Geliyor Musun?

Yol Sohbetleri

Spotify podcast listeleri arasında en sevilenlerden biriyle karşınızdayız. Haluk Tatar’ı motivasyon ve rehberlik videolarıyla Youtube’dan biliyor olabilirsiniz. Bu bölümlerde de yine kendisi kitap okuma alışkanlığı, aile baskısı, hazzı ertelemek gibi gündelik hayattaki önemli başlıklara değiniyor. Yolda, işe/okula giderken aslında kafanıza takılan konularda yalnız olmadığınızı hissetmeye ihtiyacınız varsa Yol Sohbetleri tam size göre.

Haluk Tatar- Yol Sohbetleri

Soru Cevap

Bir süredir devam eden pandemi nedeniyle tiyatroların faaliyette olmadığı dönemde, sevilen sanatçı Ferhan Şensoy’un kurduğu tiyatro grubu Ortaoyuncular, Spotify’la karşımıza çıktı. Şüphesiz ki hepimizin büyük ustadan öğreneceği çok şey var. Bu podcast’lerde Ferhan Şensoy’a yöneltilen sorular sizi hem güldürecek hem de çok şey öğretecek türden. Dolayısıyla kişisel gelişim podcast listemizde olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Ortaoyuncular- Soru Cevap

Fularsız Entellik

Podcast önerilerimizin bir diğeri, ekşisözlük yazarı Immanuel Tolstoyevski’nin podcast serisi Fularsız Entellik. Bu podcast’lerde kapitalizmden sansüre, sansürden ahlakçılığa kadar pek çok konuyu bulmanız mümkün. 20-40 dakika arası değişen sürelerde gözden kaçan konular üzerine düşünmek, güzel zaman geçirmek için bu seriye de bir şans verin deriz.

Immanuel Tolstoyevski- Fularsız Entellik

Kendine İyi Davran

Psikolojik podcastler arıyorsanız psikolog Beyhan Budak’ın podcast’leri tam size göre. Beyhan Budak, bu serinin her bölümünde merak edilen psikolojik konulara açıklık getiriyor. Çocukluğumuzun yaşamımızı nasıl etkilediğinden panikatağın nasıl yenileceğine kadar birçok farklı konuya dair bilgi sahibi olabileceğiniz Kendine İyi Davran’ı hemen favorilerinize not edin.

Beyhan Budak- Kendine İyi Davran

Açık Bilim Podcast

Podcast önerileri listemizin son önerisi Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bilim podcast kanalı sloganıyla yola çıkan Açık Bilim Podcast. Uçak mühendisi Tevfik Uyar’ın projesi olan bu podcast’lerde, ona fizikçi Kaan Öztürk, Nörolog Onur Arpat ve Prof. Dr. Mustafa Çetiner gibi önemli isimler eşlik ediyor. Herkesin anlayabileceği bir dilde izafiyet teorisinden geometriye kadar pek çok farklı konunun ele alındığı bölümler, size muhteşem bir kişisel gelişim fırsatı sunuyor.

Açık Bilim Podcast

İlginizi çekebilir: Aşk ve ilişkiler hakkında romantik film, dizi ve podcast önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!