Pilateste “nefes”in doğru kullanımı için Flex Pilates’ten Gamze Kiremitçi’ye kulak verin

Forma girmenin yanı sıra duruş bozukluklarını düzelten ve vücudumuzu daha iyi kullanmamıza yardımcı olan pilates, günümüzün en çok tercih edilen sporlarından biri. Pilateste “nefes” konusu ise, hem egzersizler esnasında doğru kullanımı, hem de yaptığımız hareketlerin verimliliği açısından büyük önem taşıyor.

Nefes konusunda merak edilenleri ve pilates esnasında nefes kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenleri Flex by Taxim Pilates’ten Gamze Kiremitçi’ye sorduk.

gamze kiremitçi - flex by taxim pilates 2

Pilateste nefesin yeri nedir? Nefesin bu kadar önemli olmasının sebebi nedir?

Pilateste nefesin yeri vazgeçilmezdir. Flex by Taxim Pilates olarak uyguladığımız STOTT pilates sisteminde 5 temel prensip vardır; nefes bunların ilki ve en az diğerleri kadar önemli olan bir prensip.

Nefesin bu kadar önemli olmasının sebebi ise, nefesin hayati olmasıdır. Çünkü nefes zaten yaşam için en gerekli şey olmakla birlikte, tüm beden, duygu ve ruh farkındalığımız için de en önemli şeylerden biri.

Doğru nefes nasıl alınır?

Doğru nefes nasıl alınır sorusuna nefes terapistleri, yogacılar gibi birçok farklı disiplin farklı cevaplar verebilir ya da bedenin çeşitli sorunlarına göre alınan nefes farklıdır. Pilateste doğru nefes dediğimizde ise nefesin 3 boyutlu kullanımından bahsediyoruz.

Kişiler normalde daha çok karınlarına ya da daha çok göğüslerine nefes alıyorlar. Bu iki nefes türü de doğru olmakla beraber, herhangi birinin yoğunluklu kullanılması bazı sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Göğüs bölgesine fazla nefes alan kişilerin ciğerlerinde, göğsün ön tarafına fazla nefes alanların boyun ve omuzlarında tansiyon ve stres oluşumu, karna ya da diyaframa fazla nefes alanların da karınlarında aşırı bir kuvvetsizlik görülebiliyor.

3 boyutlu doğru nefeste, amacımız bu iki nefes türünden vazgeçmek değil, kaburgaların arka ve yan kesimleri olan posterolateral alanını da kullanmaya teşvik etmek. Biz pilateste, özellikle STOTT pilates metodunda kişiyi sırtlara yanlara nefes almasını sağlayarak, daha sağlıklı, 3 boyutlu, her tarafa doğru giden ve her taraftan doğru verilen bir nefes yaratmaya çalışıyoruz. Amacımız oksijenasyonu ve ciğer kapasitesini arttırırken aynı zamanda gövde dediğimiz ana bölümü bölmemek.

gamze kiremitçi - flex by taxim pilates

Pilates esnasında nefesimizi doğru kontrol ettiğimizi nasıl anlarız?

Doğru pilates nefesinde hata yapmadığınızı karnınızın çok şişmemesinden, kaburgalarınızın aşırı derecede açılmamasından, nefes alırken omuzlarınızın kulaklarınıza yaklaşmamasından anlayabilirsiniz. Doğru nefes aldığınızı da, nefes alışlarda tüm bu söylediğim yerler çok hafif hareket ederken, sırtınıza doğru bir genişleme olduğunu tespit edebilirseniz anlayabilirsiniz.

Bu kontrol yalnızca pilates nefesine yönelik bir kontrol şeklidir. Diğer pek çok zamanda, örneğin sıkıntılıyken, uykuluyken, uykudayken, uykusuzken, işteyken, muhakkak nefes akışımızda bazı problemler oluyor ve burada hata yapıp yapmadığımızı, doğru nefes alıp almadığımızı ve bu durumun akışımızı nasıl etkilediğini anlatan alanlar tabii ki çok farklı nefes çalışmaları.

Nefesimizi doğru kullanmadığımızda ne gibi bir sorun yaşayabiliriz?

Nefesle ilgili çalışmalar, esasında, biraz daha farkındalığa yönelik çalışmalar. Pilates ise nefesinizle ilgili çalışmaya başlamak için güzel bir ilk adım olabilir. Pilateste uyguladığımız 3 boyutlu nefes tekniği; sizin nefes kullanımınızı, akciğer kullanımınızı, nefesinizin akışını hem yeniden doğru bir şekilde eğitecektir hem de bir yoluna sokacaktır. Sonra dilerseniz farklı nefes kullanımlarına doğru bir yolculuğa da çıkabilirsiniz.

Uplifers Ekibi de FLEX Pilates’te sporda!

İyi hissetmek ve iyi yaşamak için sporun öneminin farkındayız. Biz de Uplifers olarak haftanın belli günlerinde güne FLEX eğitmenleri ile yaptığımız pilates dersleri ile başlıyoruz. Güne enerjik başlamak ve zinde bir gün geçirmek için sabah sporu şart! Tercih edenler için öğle arası dersleri de mevcut.

uplifers & flex by taxim pilates

Detaylı bilgi için: www.flexpilates.studio

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!