Pilatesin koşuya faydaları nelerdir?

Pilatesin koşuya faydaları hemen hissedilir
Pilatesin koşuya faydaları hemen hissedilir

Tüm atletizm dallarının temelini oluşturan koşu sporu, bugünlerde yüz binlerce amatör sporcu arasında son derece popüler olan bir kitlesel aktiviteye dönüştü. Eğer siz de koşuyu hayatınıza yeni eklediyseniz ya da yaptığınız koşu antrenmanlarından daha fazla verim almak istiyorsanız pilatesin koşuya faydaları hakkında bilgi edinmenin zamanı gelmiş demektir:

 

1.Pilatesin koşuya faydaları “core”dan başlar

Core, yani vücudun üst bölgesindeki kas grupları ve pelvis kaslarının gücü, koşu tekniğinizi doğrudan etkileyen bir faktördür. Hedef kas gruplarını bölgesel olarak çalıştırabileceğiniz düzenli bir pilates antrenman programı, kısa bir süre içinde koşu tekniğinizi geliştirir ve bedeninizin daha dengeli kalmasını sağlar. Tüm bu faydalar da, size doğrudan hız ve performans olarak geri dönecektir.

Core kasları
Core kasları

2.Eklem sağlığına faydalıdır

Pilatesin eklemlerinizi güçlendirir
Pilatesin eklemlerinizi güçlendirir

Özellikle outdoor koşucuları sık sık diz ağrılarından ve tendonlarındaki sızılardan şikayet ederler. Bu gibi can sıkıcı sakatlıkları giderilmesi, pilatesin koşuya faydaları listesinde ilk sıraya konulabilir. Çünkü pilates, vücutta bulunan bağ dokuları güçlendirir ve eklem içi sıvısını korur.

3.Esnekliğinizi artırır

Pilates esnekliğinizi artırır
Pilates esnekliğinizi artırır

Düzenli olarak koşan herkesin şikayet ettiği konulardan biri de, artık eskisi kadar esnek olmadığıdır. Koşu, kalp sağlığı ve iskelet sistemi için ideal bir egzersiz olsa da, sürekli tekrar eden bir hareket döngüsüne sahip olduğu için vücutta bir miktar esneklik kaybına sebep olabilir. Bu esneklik kaybının en vahim sonuçlarından biri de şüphesiz, gerilen kasların daha kırılgan ve sakatlığa meyilli hale gelmesidir. Spor hayatınızı sekteye uğratacak riskleri azaltmak ve günlük hayatınızı daha konforlu yaşamak için spor rutininize haftada 2-3 pilates antrenmanı ekleyin. Faydasını kısa süre içinde göreceksiniz.

4.Nefesinizi disipline eder

Yaşamın kaynağı nefes, hayatta neyi nasıl yaşadığımıza ve ne yaparken nasıl performans göstereceğimizi etkileyen en önemli unsurdur. Doğru ve diyaframdan gelen bir nefes almayı öğrenmek açısından pilates egzersizleri koşuculara önemli faydalar sağlar. Çünkü hızını arttırdıkça göğüsten değil diyaframdan alınan bir nefesle koşmaya devam eden bir koşucu, bu nefes tekniğini uyguladıkça performansında hissedilir bir artış görecektir.

 

Kaynak: womensrunning.competitor.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Pilates yaşlanmayı önlemeye yardımcı olup anti-aging etkisi gösterir mi?

Pilates egzersizleri yoga pratiğinizi güçlendirir mi?

Güvenli pilates yapmak için öneriler

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!