Pilates kilo vermek için iyi midir: 5 soru, 5 cevap

Pilates düşük etkili egzersizlerin arasında en popüleri olsa da postürün düzeltilmesi, kas dokularının yapılanması ve form kazanmak için oldukça etkilidir. Koşma, yüzme, yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri kadar kilo vermede birincil rol almayabilir ama düzenli pilates egzersizi, genel sağlığınızı ve kilonuzu korumada size yardımcı olabilir. Ayrıca her zaman yaptığınız fitness hareketlerinden sıkıldıysanız da pilates derslerinden daha keyif alabilirsiniz.

Eğer hedefiniz, kilo vermek ise pilatesi sağlıklı bir beslenme programı ve kardiyo egzersizleri veya kas direnç egzersizleri gibi diğer egzersiz formları ile birleştirmenizde fayda var. Çünkü pilates, kardiyo egzersizleri kadar kalp atım hızını yükseltmeyecektir.

Peki araştırmalar ne diyor?

Pilatesin kilo vermedeki etkisine yönelik çalışmalar biraz karışık görünüyor. 2017 yılında yapılan küçük çaplı bir araştırmada yaşları 30 ila 50 arasında değişen 37 fazla kilolu kadında, hiç egzersiz yapmayan bir gruba karşılık düzenli 8 haftalık pilates egzersizinin kilo verdirdiği, BKI’yi azalttığı, bel çevresini sıkılaştırdığı ve bel çevresi yağlanmasını azalttığı gözlenmiş. Kas kütlesinde ise herhangi bir değişim gözlenmemiş.

2015 yılında yapılan başka bir çalışmada ise yaşları 59 ile 66 arasında değişen post menapozdaki kadınlarda 12 haftalık mat pilates egzersizinin hiçbir kilo değişimi yaratmadığı gözlenmiş. Fakat yine aynı çalışmadan pilatesin kronik sırt ağrısını azalttığı, bel çevresi sıkılaştırdığı ve genel bir güçlenme sağladığı yönünde olumlu değerlendirmeler olmuş. Burada kilo değişiminin olmaması aynı zamanda da katılımcıların beslenmelerinde herhangi bir değişiklik yapmamalarından kaynaklı olabileceği de ön görülmüş.

Pilates kaç kalori yaktırır?

Pilatesin ne kadar kalori yaktırdığı, kişinin kilosuna, mat veya aletli pilates yapmasına ve pilates dersinin zorluk derecesine bağlı olarak değişebilir. Örneğin 75 kg ağırlığındaki biri, yaklaşık 50 dakikalık başlangıç bir mat pilates sınıfında ortalama 175 kalori yakabilirken, daha ileri seviyede bir pilates sınıfında 50 dakikada 250 kaloriye kadar kalori harcayabilir.

Kalp atım hızınızın arttığı, özellikle reformer dersleri veya ileri seviyedeki herhangi bir pilates dersi size daha fazla kalori yaktıracaktır.

Kaloriler nasıl kilo vermeyi etkiler?

Ortalama 1 kg verebilmek için 7000 kalori harcamak gerekir. Haftada 1 kg verebilmek için de günlük 1000 kalori daha fazla kalori harcamak ve aynı zamanda beslenmede de kalori azaltmak gerekecektir. Böyle bir hesapta pilatesin eğer sağlıklı bir beslenme ile kalori kısıtlaması yapılmıyorsa kilo verdirebilmesi mümkün değildir. Koşu, yürüyüş, yüzme bisiklete binme gibi diğer kardiyo tarzın da egzersizler desteklenmesi gerekir.

Haftada ne kadar pilates yapılmalıdır?

Eğer pilates yeni başlıyorsanız, yararlarından faydalanabilmek için haftada 2 veya 3 kez yapılmalıdır.

Pilatesi uzun süredir yapıyorsanız da ileri seviye sınıflarına katılarak veya mat pilatesten reformer pilatese geçiş yapabilirsiniz.

Peki pilatesin etkisi nedir?

Pilates etkisi dediğimiz düzgün bir postür, sıkı kaslar ve bel çevresinin daralmasıdır. Böylece kilo verilmese bile daha fit bir görüntü sağlanmış olur.

İlginizi çekebilir: Evde kilo vermek mümkün: Kendinizi motive etmeniz için 5 öneri

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam