Partnerinizle aranızdaki çekimi güçlendirecek cinsellik içermeyen 15 yakınlaşma fikri

Romantik ilişkilerde partnerler arasındaki bağı güçlendirmenin, iletişimi kuvvetlendirmenin, heyecanı, tutkuyu artırmanın veya aşk ateşini hep canlı tutmanın cinsellik ile olan ilişkisinin çoğumuz farkında olabiliriz. İlişkiler söz konusu olduğunda cinsellik, önemli bir rol üstlense de partnerler arasındaki çekimi kuvvetlendirecek ve heyecanı tazeleyecek tek seçenek değil. Seks olmadan da partnerinizle yakınlaşacağınız tutku dolu pek çok alternatif var. Hatta bu alternatiflerin bir kısmı fiziksel yakınlık dahi içermiyor olmasına rağmen duygusal bağı güçlendirerek sevdiğinizle aranızdaki çekimi artırmaya yardımcı oluyor. Birbirinizi daha iyi anlamaya, aranızdaki iletişimi güçlendirmeye, aşkınızın ateşini yeniden alevlendirmeye hazırsanız işte ilişkinize renk getirecek ve partnerinizle aranızdaki çekimi güçlendirecek cinsellik içermeyen 15 yakınlaşma fikri:

Aşkla yazın

Kısa mesajların bile sesli notlara dönüştüğü günümüzde yazının değeri git gide kayboluyor gibi görünebilir ancak aşk ateşinizi harlayacak bir şeyler arıyorsanız yazmak ilişkinize yeni bir heyecan getirebilir. İster gün içinde erotik bir mesaj yazın ister uzun uzun tutku dolu bir aşk mektubu. Göreceksiniz, romantizm dolu sözcükleri yazmak da okumak da ilişkinize çok iyi gelecek.

Birlikte sanat yapın

El ele kile şekil vermek ya da yağlı boyalar ile bir tuvali canlandırmak, sevdiğinizle aranızdaki bağı canlandırmanıza yardımcı olabilir. Aşkınızı bir sanat eseri ile ifade edebilir, aranızdaki tutkuyu resmedebilir ya da ikinizi anlattığını düşündüğünüz seramik bir objeyi yaratabilirsiniz. Yaratıcılığınızı konuşturmaktan ve aşkınızın her boyutundan ilham almaktan çekinmeyin.

Uzun uzun bakışın

En son ne zaman partnerinizin gözlerinin içine uzun uzun baktınız? Eğer hatırlayamıyorsanız muhtemelen çok uzun zaman olmuştur… Öyleyse, şimdi tam zamanı! Birbirinize zaman ayırın ve bu zamanı yalnızca bakışmak için kullanın. Hatta bunu bir yarışmaya çevirin ve ilk kim gözlerini kaçırırsa onun için bir yaptırım belirleyin…

Birbirinizi şımartın

Partneriniz yürüyüşe çıkmayı seviyorsa ona katılın. Resim kursuna yazılmak istiyorsa siz de eşlik edin. En sevdiği yemeği pişirin ya da eve giderken favori tatlısını paket yaptırın. Birbirinizin sevdiği şeylerden haberdar olmak ve tüm bunları ilişkinize dahil etmek, aranızdaki yakınlığın kuvvetlenmesine destek olurken çok daha iyi hissetmenizi de sağlayacak. Birbirinizi şımartmaya yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun.

Fantezilerinizi paylaşın

Seks dışında yakınlık kurma biçimlerini denerken cinselliğin tamamen dışında düşünmenize gerek yok; üzerine konuşmaya devam edebilirsiniz. Fantezileriniz üzerine tartışın, birbirinize sorular sorun, açık olun, çekinmeyin ve aranızdaki çekimi artıracak, sizi birbirinize daha çok bağlayacak paylaşımlarda bulunun. İkinizin de bu konuşmalardan keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Üstelik en derin arzularınızı keşfetmenin verdiği haz, ikinizi de mutlu edecek…

Doğruluk mu cesaret mi oynayın

Denemek istediğiniz birkaç şeyi “cesaret” kategorisine ve partneriniz hakkında bilmek istediğiniz şeyleri “gerçek” kategorisine eklemeyi deneyin ve hepimizin bildiği doğruluk mu cesaret mi oyununa yeni bir boyut ekleyin. Her soruda, her cevapta ve her eylemde biraz daha yakınlaştığınızı hissedeceksiniz…

Birbirinize masaj yapın

Romantik dokunuşlarla birbirinizi daha yakından tanımaya ne dersiniz? Partnerinizle birbirinize masaj yaparak keyifli zaman geçirebilir ve ilişkinizi güçlendirebilirsiniz. Vücutlarınızı keşfedebilir, sevdiğinizin hoşlandığı dokunuşları yakalayabilir, birbirinizi rahatlatırken aranızdaki yakınlığın da güçlendiğini hissedebilirsiniz. Kendinizi birbirinizin ellerine bırakın ve yalnızca aranızdaki çekime odaklanın. Çok daha iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Birlikte yemek yapın

Yemek pişirmenin tutkuları harekete geçiren bir yanı olduğu kesin. Hele ki en sevdiğiniz tarifleri pişiriyorsanız… Ocağın, fırının yükselen ısısı, aşkınızın ateşini de harekete geçirebilir. Birlikte afrodizyak etkili tarifler deneyebilir, birbirinizin ellerinden tadım yaparak şehveti, mutfağa taşıyabilirsiniz. Afrodizyak etkisi: Libidonuzu düz duvara tırmandıracak tarifler yazımız da ilginizi çekebilir.

Müziği paylaşın

Şarkı sözlerinden etkileyici ezgilere müzik ruhunuza bağlanabilir ve sevdiğiniz kişiyle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Partnerinizle birlikte haftalık çalma listeleri oluşturabilir, gün boyunca birbirinize romantik şarkılar gönderebilir, parçalar üzerine yorumlarınızı paylaşabilir, sizde uyandırdığı hisleri anlatabilirsiniz. Bu basit değiş tokuş, aranızdaki bağı güçlendirecek ve şarkıları dinlerken kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Üstelik, her şarkıda partnerinizle daha derinden bağlandığınızı da hissedebilirsiniz.

Dans edin

Müziğin nasıl ki birleştirici bir yanı var, dansın da öyle… Belki hareketli bir Cha Cha belki romantik bir tango, sadece keyifli bir egzersiz değil aynı zamanda samimi bir paylaşım olabilir. İster evinizin salonunda özgürce ve kıvrakça hareket edin ister bir dans kursuna yazılın. Birbirinizi keyifle kucaklamak ikinizi de çok daha bağlanmış hissettirecek.

Birbiriniz için iyi dileklerde bulunun

Her gün yalnızca birkaç dakika bile olsa sevdiğinizle güzel dilekleri paylaşarak ilişkinizi güçlendirebilirsiniz. İster onu çok mutlu edecek temennilerinizi dile getirin, ister ilişkinizin geleceği için güzel hayaller kurun, isterseniz de birbiriniz için dua edin. Göreceksiniz ki kalbinizden geçen her iyi dilek, sizi birbirinize daha da yakınlaştıracak.

Birlikte bir puzzle tamamlayın

Partnerinizle birlikte bir puzzle yaparak zihinlerinizi harekete geçirirken kalplerinizi de ısıtabilir, daha fazla yakınlaşabilirsiniz. Eğer puzzle favoriniz değilse, bulmaca, sudoku veya lego gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Birlikte problem çözmenin ve sonuca adım adım el ele ulaşmanın ne kadar samimi bir ortam yarattığını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

Birbirinizin saçını yıkayın

Evet, ilk okuduğunuzda biraz garip gelmiş olabilir. Ama sevdiğinizin saçlarını okşarken bu tereddütünüz geride kalacak. Birbirinize karşı hiç olmadığı kadar yakın hissedecek ve aranızdaki çekimin her bir su damlasında daha da kuvvetlendiğini hissedeceksiniz. Sanki bir film sahnesindeymişsin hissi de cabası…

Sarılarak uyuyun

Sevdiğinize sokulup sıcacık ve romantik bir uyku çekmeye ne dersiniz? Birbirinize sadece birlikte uyuyacak kadar güvenmek inanılmaz derecede samimi, garip bir şekilde romantik olabilir 😊 Üstelik, bilimsel araştırmalarda partnerlerin birlikte uyumalarının pek çok olumlu yanı olduğuna dikkat çekiyor. Dilerseniz Bilimsel araştırmalara göre birlikte uyuyan çiftlerin uyku kalitesi daha yüksek yazımıza göz atabilirsiniz.

Çift yogasını deneyin

Birlikte hareket etmenin, birbirinizin hem fiziksel hem zihinsel gücünden yararlanmanın hem de aynı anda rahatlamanın nasıl bir deneyim olduğunu merak ediyorsanız daha yakın hissetmek ve ilişkinizi güçlendirmek için çift yogasını deneyebilirsiniz. Bir kursa yazılabilir veya evinizin rahatlığında kendi pratiklerinizi uygulayabilirsiniz. Dilerseniz online pek çok kaynak bulabilir veya aşağıdaki videodan da ilham alabilirsiniz:

SUPER Fun Partner Yoga Poses! | Yoga for Couples or Friends

Dilerseniz ilişkinizde partnerinizle olan iletişiminizi, aranızdaki bağı güçlendirecek farklı önerileri derlediğimiz yazılarımızdan da ilham alabilirsiniz:

Dramalardan uzak bir ilişki yaşamak mümkün mü?
Monotonlaşan ilişkinizi renklendirmenizi ve birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak 101 soru
Mutlu ve sağlıklı ilişkilerin sırrı: Öpüşüp Barışma Teorisi (Kiss and Make Up Theory)
Romantik ilişkilerde iletişim ipuçları: Partnerinizle ‘itişmeden iletişebilmenin’ 8 yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!