Pantone yılın rengini belirledi: Canlı mercan (16-1546)

Tüm dünyada tasarımcıların ve mimarların projelerinin çeşitli aşamalarında ve renk seçimlerinde kartelalarından sıklıkla faydalandıkları Pantone Renk Enstitüsü, 2000 yılından bu yana her yıl “yılın rengini” belirleme görevini de ustalıkla yerine getiriyor. Firma “Yılın Rengi”ni tanımlarken şu ifadeyi kullanıyor: “Sembolik bir renk seçimi olarak yılın rengi günümüz global kültüründe olup bitenlerin ve beraberinde dünyanın içinde bulunduğu tutum ve ruh halinin bir imgelemesidir.”

2019 yılı için seçilen Living Coral (16-1546) yani Canlı Mercan rengi, keyifli, besleyici ve yaşamsal öneme sahip olmasının yanı sıra dünya üzerinde bulunan deniz canlılarının dörtte birinin ve yarım milyar insan ırkının hayatta kalmasını destekleyen doğal mercan resiflerinin korunmasına da dikkat çekmeyi hedefliyor. Dünya üzerinde küresel ısınma ve kirlilik sebebiyle doğal resiflerin yarısını bu yıl itibarıyla kaybetmiş olmamız ve 2050 yılında %90 oranında da bir yok olmanın beklendiği bu trajik duruma dikkat çekmek için oldukça önemli bir girişim.

Neşeli, enerjik ve doğa ile temas gibi kavramları bünyesinde bulunduran Pantone Canlı Mercan rengi dünyaya iyimserlik, sahicilik ve yaşam dolu bir enerji vadediyor.

Şimdiden dünyada birçok tasarımcı ve mimarı heyecanlandıran ve projelerde yerini bulan bu enerji dolu rengi, bu yıl evlerimizin içine de davet edebiliriz. Evinizin, bütçenizin ve zevkinizin şekillendireceği şekilde canlı mercan rengini nasıl kullanabileceğinizi üç ana başlık altında ilham olması için sizlerle paylaşıyoruz.

Ufak dokunuşlar

Girdiği anda her ortamın enerjisini değiştirebilecek potansiyelde bir renk olduğundan ufak adımlarla onu evinizin dekorasyonuna dahil etmeniz kolay olacak ve keyifli sonuçlar verecektir. Orta sehpanızın üzerine ufak bir aksesuar, yatak odanızda minik bir saklama kutusu, yemek masanızda kullanabileceğiniz peçeteler, duvarınıza mercan rengi ağırlıklı bir tablo asarak ona bir şans vermeyi deneyebilirsiniz.

Orta ölçekli girişimler

Enerjisini daha yoğun hissetmek isteyenler rengin kullanım alanını genişletebilir ve bir orta ölçeğe geçebilirler. Mesela yatak odanız minimal tonlardaysa perdelerinizi bu renkte olanlarla değiştirebilirsiniz. Yatağınızın veya koltuğunuzun üzerine sermek üzere mercan rengi bir battaniye ya da o ton ve desenlerde yastıklar edinebilirsiniz.

Büyük değişimler

Bu rengi gerçekten sevdiyseniz daha radikal değişikliklerle evinize güzel bir enerji katabilirsiniz. Evinizin önemli bir duvarını, mesela girişte sizi karşılayan duvarınızı ya da yatak odanızda yatak başının geldiği duvarı bu renge boyayabilirsiniz. Ya da mercan tonunda bir koltuk ya da berjer ile salon dekorasyonunuza yenilik katabilirsiniz. Giriş ya da salonunuzdaki halınızı da bu tonlarla değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ev dekorasyonunda 2019 trendlerini biliyor musunuz?

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam