Ev dekorasyonunda 2019 trendlerini biliyor musunuz?

Yeni yılı karşılamamıza sayılı günler kala sokaklarda olduğu gibi evlerimizi de Yılbaşı ruhu sardı; ışıklar takıldı, keyifle süslenen çam ağaçları evin en güzel köşesinde yerini aldı. 2018’i uğurlarken hepimizin aklında yeni yılın heyecanı ile beraber yeni hedefler belirlemek, yeni projelere imza atmak var elbet. Bu projeler arasında, içinde en keyifli zamanlarımızı geçirdiğimiz evlerimizi daha da keyifli hale getirmek ya da yeni bir eve taşınmak olabilir.

İlham arayışına girdiğimiz ya da tıkanma yaşadığımız anlarda yardıma koşan Pinterest, 2018 yılının son aylarında en çok aranan anahtar sözcüklerden oluşturduğu 2019 Trend Raporunu yayınladı. Evlerde ufak ya da büyük fark etmeksizin değişiklik yapmadan önce, bu raporun ev-dekorasyon ayağına göz atmakta fayda var.

İşte 2019’da en popüler olacak sihirli kelimeler…

Sarı tonlar

Neon ya da patlak bir renk kullanmak monotonluğu kırmak adına dekorasyonda sıklıkla tercih edilir. Bu yılın favorisi ise verdiği sıcak ve modern his ile sarı renk olacak gibi… Salonunuz için sarı bir koltuk aramaya başlasanız iyi olur. Ya da evinizin bir köşesini boyayarak da bu akıma dahil olabilirsiniz.

Geometrik şekiller

Tek renk duvarlar artık fazla sıkıcı. Çalışma odanıza, yatak başınızın geldiği duvara ya da çocuğunuzun odasına eğlenceli bir dokunuş isterseniz geometrik desenlere bir şans verebilirsiniz. Aklınızdan geçen ama karar veremediğiniz birden fazla renk tonunu aynı duvarda kullanmak için harika bir fırsat.

Şömineler

Soğuk zamanların vazgeçilmezi şömineler, verdiği sıcaklık ve samimiyet hissi ile ev dekorasyonunda her zaman en çok arzulanan nesnelerden birisidir. İç ve dış mekanlara uygun tasarlanan modern görünümlü, oldukça teknolojik ve pratik şömine çözümlerine siz de bir göz atabilirsiniz. Kim bilir belki de ertelediğiniz o keyfi bu yıl yaşayabilirsiniz.

Yeşeren duvarlar

Canlı duvarlar hala popülaritesini korumakta… Bir süredir mağazalarda ve ortak alanlarda görmeye alıştığımız yeşil duvar uygulamalarını evinizde de uygulamak istiyorsanız ama çok fazla alanınız yoksa alternatif çözümlere yönelebilirsiniz. Mesela duvarınıza asacağınız metal bir çerçeveye sarkan bitkilerinizin yer aldığı çeşitli vazoları asarak benzer görüntüler elde edebilirsiniz.

Cesur duvar kağıtları

Son birkaç yıldır oldukça popular olan iri desenli ve baskın renklerde duvar kağıtları bu yılın da gözdesi olacak. Evinizin bir duvarına bu desenler için bir şans vermelisiniz. Kapıdan girdiğinizde sizi karşılayan tropikal bir duvara ne dersiniz?

Asın kilimleri 

Dekorasyonda en yeni trendlerden bir tanesi de kilim ve halıları duvarlara asmak. El emeğinin ve zanaatın günümüzde hala direnen son halkalarından kilim dokumacılığının da bu şekilde onore edilmesi umut verici bir yaklaşım olarak kabul ediliyor. Bu değerli eserleri duvara asıp onları sergileyerek evinizin dekorasyonuna oldukça etkileyici bir dokunuş yapabilirsiniz.

Kaktüsler ve sukulentler

Bir süre daha gündemimizde olacak gibi gözüken kaktüs ve sukulentler ile oluşturacağınız terrarium denemelerini salonunuzun dekorasyonunu yeşillendirmek ve modern bir görüntü elde etmek için kullanabilirsiniz.

Karoları boyamaya ne dersiniz? 

Banyo seramiklerinizden veya girişteki karolarınızdan sıkıldınız mı? O zaman onları stencil tekniği ile boyayın. Mevcut seramikleri atıp yenilemek yerine geri dönüştürüp boyamak hem daha çevreci sonuçlar veriyor, hem de evinizde hızlı ve pratik yenilikler elde etmenizi sağlıyor.

Yüzme havuzu fikirleri 

Daha şimdiden yazı özleyenler burada mı? Belli ki bu özlem arama motorlarına da yansımış ki yüzme havuzu fikirleri 2019 trenleri arasında yerini almış. Sonuçta yazın bahçenizde bir havuz istiyorsanız, şimdiden çalışmaya başlamanız gerek.

İlginizi çekebilir: Kışa en çok yakışan İskandinav tarzı dekorasyonları evlerde hissetme zamanı

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam