Pandemi ev tasarımlarını nasıl değiştirdi?

Pandeminin, yaşam şeklimizi çok değiştirdiğini söylemeye gerek bile yok. Günlük alışkanlıklarımızdan temizlik anlayışımıza, sosyal ilişkilerimizden çalışma şeklimize hayatımızın her alanında büyük etki yaratan pandemi, özellikle ilk zamanlarda çoğumuzun evde çok daha vakit geçirmesine neden oldu. Home-office sistemine geçen iş yerleri, uzaktan eğitime başlayan okullar, online hizmet vermeye başlayan çeşitli sektörler derken, evlerimiz adeta çok işlevli merkezlere döndü. Bu durum, haliyle ev tasarımlarını da değişmeye başlamak için harekete geçirdi. Ev sahiplerinin, ev sahibi olmak isteyenlerin veya kiralamak için yeni ev arayanların öncelikleri, ihtiyaçları değiştikçe mimarlar, inşaat sektöründe çalışanlar, mühendisler de yeni ev projelerini bu doğrultuda geliştirmeye başladı. Gelin, pandemi ev tasarımlarını nasıl değiştirdi ve daha ne gibi yenilikler bizleri bekliyor, yakından bakalım.

Daha geniş alanlar

“Evim evim güzel evim” söylemi son yıllarda anlamını daha da pekiştirdi, öyle değil mi? Evlerimiz, sadece ‘ev’ olmaktan çıkıp okul, ofis, spor salonu, oyun alanı ve çok daha fazlası oldu. Eskiden uzun bir günün ardından geri dönülecek bir yer olan evler, artık her gün birden fazla amaca hizmet etmeye başladı. Yeni yapılan evler de tüm bu amaçlara hizmet etmek için daha da büyüdü. Artık 1-2 odalı evler yerine daha geniş alanları olan, daha fazla odaya, tuvalet-banyo sayısına sahip evler revaçta. İnsanların farklı ihtiyaçlarına yönelik özel alanlar sunabilmek için yeni ev projelerindeki alanlar da büyümeye başladı.

Ön plana çıkan dış mekanlar

Özellikle sokağa çıkma yasaklarında değerini çok daha iyi anladığımız doğayı evlerimize getirmek için mimarlar, inşaat mühendisleri, proje planlayıcılar harekete geçti ve açık alanları da içerisinde barındıran evler tasarlamaya başladılar. Yeni ev projelerinde balkonlara, teraslara, bahçelere daha fazla yer ayrıldığını görmek mümkün. Evlerdeki yaşam alanlarının uzantısı olarak planlanan dış mekanlar, insanların hem ailecek keyifli zaman geçirebilecekleri hem de misafirlerini açık havada ağırlayabilecekleri geniş alanlar olarak görev yapmakta.

Daha esnek yapılanmalar

Esneklik, yeni ev tasarımlarının en kritik konularından biri. Çalışma odanızı spor salonuna, terasınızı kış bahçesine, yemek odanızı meditasyon köşesine çevirebilirsiniz. Nasıl mı? Hareketli camlar ve duvarlar ile. İlk bakışta canlandırması zor gibi görünse de aslında evlerin işlevlerini artırmayı, çok amaçlı kullanıma uygun hale getirmeyi amaçlayan bu esnek sistemler yeni ev tasarımlarının en önemli unsurları arasında. Mevcut alandan en fazla verim almak için oldukça kullanışlı bir çözüm olan esnek yapıları sık sık yenilikçi çözümler üreten projelerde göreceğiz gibi…

Özel bölümler

Evden çalışmaya başlayan ebeveynler, uzaktan eğitime dönen çocuklar, uzun süre görüşemediğiniz için birkaç gün evinizde kalmaya gelen misafirler derken evlerdeki nüfusun artmaya başladığı, aynı anda herkesin farklı işle uğraştığı aşikar… Bu durum da haliyle, evdeki bireylerin kendi kişisel alanlarının olmasına daha fazla ihtiyaç duymalarına neden oldu. Yemek masasındaki laptop, kahve sehpasındaki kitaplar, mutfakta dağılan şarj aletleri, evin her yerine saçılmış not kağıtları ve çok daha fazlası, herkes için tanıdık bir tablo yaratıyor gibi. Bu nedenle yeni yapılan evlerde özel köşeler, bölmeler, gömme dolaplar, çok amaçlı ufak ama kullanışlı boş bırakılmış alanlar ve dahasını görmek mümkün. Online toplantılarda arka planı toparlamakla uğraşmaktansa bunun için ayrılmış ve hiçbir dikkat dağıtıcı uyaran olmayan bir köşe, kulağa çok iyi gelmiyor mu?

Ferah girişler

Belki şimdilerde pek dikkat etmiyor olabilirsiniz, ancak pandeminin ilk zamanlarını aklınıza getirirseniz eve nasıl girdiğinizi hatırlayabilirsiniz… Muhtemelen, eve girer girmez elinizde ne var ne yoksa kenara bırakıp hemen ellerinizi, cep telefonunuzu, cüzdanınızı, marketten aldıklarınızı dezenfekte ediyordunuz, yanılıyor muyuz? Çoğumuz, evlerimizin girişinde ufak bir dezenfeksiyon köşesi kurmuşuzdur. Bu da yeni ev projelerinde daha uzun hollere, geniş girişlere yer verilmesine neden oldu. Eşyalarınızı koyabileceğiniz, ellerinizi temizleyebileceğiniz, elinizdekileri sterilize edebileceğiniz masa, sandalye, raf vb. mobilyaların konulmasına uygun geniş alanlar mimarların yeni gözdesi.

Bonus: Zen ve Metaverse odaları

Çalışma alanları, spor odaları, bahçeler, balkonlar ev konforunu artırmak için yeni ev projelerinin temelini oluştursa da bu kadarla sınırlı değil. Sırada neler var dersiniz? Golf alanları, Zoom konferanslarına özel odalar ve hatta Zen odaları. Evet, yakın gelecekte yeni evlerin zihinsel sağlığımızı, esenliğimizi, iyi oluş halimizi olumlu yönde etkileyecek özel bölümler barındıracağı kesin… Wall Street Journal‘a göre, bazı tasarımcıların insanların sanal gerçeklikte dolaşabilecekleri kapalı alan ihtiyacını görmesiyle “Metaverse Odaları” bile ufukta olabilir. Henüz bunun nasıl olacağını bilemesek de teknoloji ve dijital dünya çağında gelecekte olmaması için bir sebep kalmadığını söyleyebiliriz. Bakalım, yeni evlerde bizi daha ne gibi sürprizler bekliyor…

Kaynak: Today, Washington Post

İlginizi çekebilir: Tasarımlarıyla göz doldururken motivasyonunuzu artıran egzersiz ekipmanları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!