Dakikalar içinde özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacak ipuçları

Özgüven, hepimizin sık sık duyduğu ya da dile getirdiği, günlük hayatta ve kişisel gelişim yolculuğunda büyük bir yer tutan önemli bir olgu. Kelimenin tam anlamıyla öze güven duymak; yani kişinin kendine güvenmesi, kendi değerini kabul etmesi, başarılı olacağına inanması, yeteneklerinin, gücünün farkında olması demek. Ama tanımı basit ve kolay anlaşılır görünse de geliştirilmesi o kadar da kolay değil. Öyle ki, bir ömür sürebilir. Çünkü özgüven inşa etmek zaman alır

İnançlarımızı değiştirmek, kendimizi tanımak, neleri yapabildiğimizi keşfetmek, yapamadıklarımız için çaba harcamak, kısacası özümüze doğru uzun süren içsel yolculuklar yapmayı gerektirir. Şıp diye gelişmez. Ama hayatta bazen “hemen” özgüvene ihtiyaç duyduğumuz anlar vardır. Örneğin; topluluk önünde konuşma yapmadan önce, önemli bir iş görüşmesine girerken, potansiyel bir müşteriye sunum yaparken ya da hoşlandığınız biriyle ilk defa yemek yiyecekken… Bu gibi zamanlarda dakikalar içinde kendimize olan güvenimizi artıracak pratiklere ihtiyaç duyarız. İşte böyle anlarda imdadımıza yetişebilecek hızlı özgüven artırma teknikleri:

Duruşunuzu değiştirin

Postürünüzün farkına varın. Nasıl duruyorsunuz? Başınız önde, omuzlarınız düşmüş, omurganız yana doğru mu? Hemen toparlanın ve ‘güç pozu’ alın. Yani dik durun. Doğru duruş, özgüveni artırmada oldukça etkili ve en hızlı özgüven artırma gücüne sahip. Oturuyor veya ayakta olmanız fark etmez. Duruşunuzu dikleştirin ve kendinizden emin bir şekilde dimdik durun. Göreceksiniz saniyeler içerisinde modunuz yükselmeye, özgüveniniz artmaya başlayacak.

İlginizi çekebilir: Postürümüzü nasıl daha iyi hale getirebiliriz?

Nefes egzersizleri yapın

Özgüveninizi artırmaya ihtiyaç duyduğunuz kritik anlarda muhtemelen zihniniz karışmış, stres seviyeniz yükselmiş olabilir ve odaklanmak, iyi hissetmek zor bir hal alabilir. Hemen odağınızı ‘an’a getirmek için dikkatinizi nefesinize verin. İçsel gücünüzü hissetmek ve kendinize olan güveninizi hemen geri getirmek için gözlerinizi kapatın ve derin nefesler alıp vererek kontrolün sizde olduğunu hatırlayın. Farklı nefes egzersizleri için tıklayabilirsiniz.

Geçmişe gidin

Geçmiş başarılarınız, gelecek başarılarınız için güçlü destekçiler olabilir. Zihninizde kısa bir yolculuğa çıkın ve geçmişte özgüvenli hissettiğiniz bir zamana gidin. Gözlerinizi kapatın ve o ana odaklanın. Neredeydiniz, ne giymiştiniz, yanınızda kimler vardı, ne yapıyordunuz, hatırlayabildiğiniz en ince detaya kadar düşünün. O his, göreceksiniz ki hemen size geri yüklenecek ve kendinizi tıpkı o zamanki gibi özgüvenli hissetmeye başlayabileceksiniz.

Müziğin gücünden faydalanın

Müziğin modu değiştirmede ne kadar etkili olduğunu daha önce defalarca kez fark etmiş olabilirsiniz. Sizi bir yerden alıp bir anda bambaşka diyarlara götürebilir. İşte bu gücü lehinize çevirebilirsiniz, çünkü müzik duyguları etkileyici bir şekilde yönlendirebilen inanılmaz bir araç. Kendinize özgüveninizi artırmaya ekstra ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda dinlemek için bir çalma listesi oluşturun.

Kellogg School of Management‘da yapılan bir araştırma doğrultusunda özgüveni en hızlı artıran şarkılar arasında şunlar yer alıyor:

  • “We Will Rock You” Queen
  • “Get Ready for This” 2 Unlimited
  • “In Da Club” 50 Cent

Kendinize üçüncü şahıs olarak hitap edin

Evet, bu biraz garip gelebilir ama ne kadar etkili olduğunu gördüğünüzde hep yapmak isteyeceksiniz . Şöyle düşünün; sevdiğiniz bir arkadaşınızın kendine güvenini geri getirmek için onunla nasıl konuşuyorsunuz? Muhtemelen, korkma, bunu başarabilirsin, endişelenmene gerek yok, sen çok güçlüsün, daha önce de yaptın, yine yapabilirsin gibi cümleler kuruyorsunuzdur. İşte bu kez bu cümleleri kendinize söyleyeceksiniz… Aslında ne kadar pratik bir yöntem değil mi? Kendisi küçük ama etkisi büyük…

Kıyafetlerinize özen gösterin

Tıpkı duruşunuz gibi kıyafetleriniz de özgüvenli hissetmeniz üzerinde oldukça etki sahibi. Takım elbise, kravat, topuklu ayakkabı, vatkalı bir ceket… Kısacası güçlü ve şık kıyafetler, kendinizden daha emin, daha özgüvenli olmanıza yardımcı olabilir. Bilimsel araştırmalar da kıyafetlerin insanların duygu, düşüncelerini etkileyen sembolik araçlar olduğu konusunda hemfikir. Öyleyse, ‘dress for success!’

Biraz parfüm veya kolonya sıkın

Evet, biraz koku her şeyi değiştirebilir! Sevdiğiniz, sizi iyi hissettiren kokular, özgüveninizi artırmaya yardımcı olabilir. Bilimsel araştırmalar, kokuların özgüveni etkilediğini ortaya çıkarıyor. Hoşunuza giden bir koku bulun ve hemen sürün. Göreceksiniz saniyeler içinde kendinize olan güveniniz artmaya başlayacak!

Olumlamaları unutmayın

İyi düşünün iyi olsun! Sunumuzun harika geçeceğini düşünürseniz harika geçer, toplantıda dilinizin sürçeceğine odaklanırsanız gerçekten de bazı kelimelerde takılır durursunuz, çünkü zihninize bu tür olumsuzluklara hazırlamış olursunuz. Ama olumluya odaklanırsanız her şeyin yolunda gitme ihtimalini artırırsınız. Olumlamaların gücünü hafife almayın ve ister içinizden ister sesli bir şekilde isterseniz de yazarak kendinize güçlü söylemleri tekrarlayın. Güçlüyüm, yapabilirim, başarabilirim, çok iyi görünüyorum, harika hissediyorum gibi cümleleri kurabilirsiniz.

Daha fazla ipucu için aşağıdaki yazılarımıza da göz atmayı unutmayın:

Hayatınızı daha huzurlu ve mutlu yaşamanızı sağlayacak 52 pozitif olumlama

Özgüven nasıl artırılır: Özgüven için ne gereklidir, kişiye neler kazandırır?

Özgüven ve öz saygı: Başkalarından beklediğiniz güveni ve saygıyı kendinize ne kadar gösteriyorsunuz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!