Öz saygı çok erken yaşlarda oluşturuluyor olabilir mi?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, 5 yaşındaki çocuklar tıpkı yetişkinler gibi öz saygı oluşturabiliyor. Böylelikle yaşam boyu etkin olabilecek, kişinin öz saygısı ortaya çıkmış oluyor.

Araştırmanın yürütücülerinden olan Profesör Andrew Meltzoff’e göre, başkalarının iddiasını tersine erken yaşlarda öz saygının oluşması hiç de sürpriz değil, aksine çok temel bir durumdur. Hatta çocuklar okula öz saygı oluşturulmuş bir şekilde gidiyorlar.

Öz saygı çok erken yaşlarda oluşturuluyor olabilir mi?
Hayatın her zamanında etkili olan öz saygı, çok erken yaşlarda oluşturuluyor

Araştırmayı yürüten diğer bir kişi olan Dr. Dario Cvencek ise, çocukların bazı temel şeylerde kendilerini tanıdığını iddia ediyor. Mesela bir çocuk koşma konusunda kendisinin iyi olduğunu iddia edebilir. Ya da başka bir yetenekte kötü olduğunu söyleyebilir. Ancak iyi bir insan mı olduğu konusunda yeterli birikime sahip değiller.

5 yaşındaki 200 çocuk üzerinde yapılan bu araştırmaya göre, okul öncesi çocukların kendilerini nasıl gördükleri ortaya çıkıyor. Neticede 5 yaşında, çocuklar üzerinde öz saygıya dair ölçüm yapabilecek ölçüde bir takım belirtilerin olduğu sonucuna varılıyor. Hatta çocukların kurdukları ilişkilerde de öz saygı faktörünün büyük bir rol oynadığı düşünülüyor.

Kaynak:
Spring

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!