Ormanların tahrip edilmesinin yol açtığı zararları yaratıcı bir dille anlatan animasyon: Biotop

Biotope” ya da Türkçe karşılığıyla ‘biyotop’ yaşam alanı anlamına gelen “habitat” kelimesiyle aynı anlamı taşıyor. Yabani hayatın belli bir kesimini destekleyen çevre koşullarına sahip alanlar için kullanılan bu kelimenin kökeni Yunancadan geliyor.

Yeryüzünde sayısız biyotop mevcut olsa da, durum eskisinden çok farklı. Ormanların acımasızca tahrip edilmesi sonucu gezegenin büyük bir bölümü değişti ve tüm dünyadaki ormanların yüzde 30’u yok oldu, yüzde 20’lik bir bölümü ciddi tehdit altında. Geriye kalanlarınsa çoğu parçalara ayrılmış durumda ve Dünya Kaynakları Enstitüsüne göre tüm dünyadaki ormanların sadece yüzde 15’lik bir kesimi hiç dokunulmamış halde. Öte yandan ormanların tahrip edilmesinin nedeni genellikle tarım alanı veya kereste elde etmek. Bu yüzden her yıl 48 futbol sahası büyüklüğünde orman alanını kaybediyoruz.

Ormanların yeryüzündeki yaşam için ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek. Bilinen tüm türlerin yaklaşık yarısı ormanlarda yaşıyor; dolayısıyla ormanların tahrip edilmesi sadece birkaç ağacın yok olmasından daha fazla bir anlam taşıyor. Tam olarak buna dikkat çekmek isteyen sanatçı Jola Bankowka da, yarattığı “Biotop” adlı animasyonda ormanların yok olmasıyla birlikte biyotopların da yok olduğu gerçeğine dikkat çekiyor. İyi seyirler:

 

İlginizi çekebilir: Hepimizin ihtiyaç duyduğu orman banyosu nedir?

Kaynak:

mnn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!