Orgazmik yaşam rehberi 2: Sabah rutininin faydaları

Orgazmik yaşam rehberi yazı dizisinin ilk yazısında duyumlar, duygular, düşünceler ve farkındalıktan bahsetmiştim. Henüz okumadıysanız, seriye ilk yazıyı okuyarak başlamanızı öneririm; çünkü bu rehberde bahsedeceğim ve daha iyi bir yaşama giden tüm yollar öncelikle kendimle iletişim kurmakla başlıyor. Bunun püf noktası da bedenimdeki değişimlerin doğasını anlamakta saklı.

Bu rehber boyunca, daha hafif ve tatmin dolu bir yaşam hayal edenler için bizzat kullandığım ve çok faydasını gördüğüm araçları tanıtıyorum. Siz de böyle bir yaşam hayal ediyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, güçlü bir başlangıç için sizi Sabah Rutini ile tanıştırmak isterim.

Sabah Rutini nedir? Yaşamıma ne katar?

Sabah rutininin yaşamınıza katacaklarını onlarca madde ile listeleyebilirim. Ancak, hepsini akılda tutmak zor olacağından -ve bence buna gerek de yok- ben size işin özünü oluşturan en temel üç katkısından bahsetmek istedim. Bunları okuduğunuzda diğer onlarcası muhteşem aklınızda saniyeler içinde oluşuverecek:

  • Kendinize olan sevginiz gelişir: Sabah rutini, her güne kendinizle başlamaktır. Kendinizi önceliklendirmek şefkat ve özen ihtiyaçlarınızı besleyeceği için çok daha güçlü, köklenmiş ve sevgi dolu hissedersiniz.
  • Güne bilinçli bir başlangıç yaparsınız: Yataktan aceleyle kalkıp, hızlıca giyinip ayakkabınızı bile bağlayamadan kendinizi dışarı atıyorsanız belki de güne gerçekten hiç başlamıyor olabilirsiniz. Bir sabah rutininiz olması, yeni bir güne başladığınızın farkındalığı ile doldurur sizi. Yaşamın sizi sağa sola savurmasına bir DUR diyerek, göğsünüzü gere gere “Heyy yeni gün hoş geldin! Bugün benim için hangi muhteşem maceraları hazırladın? Seni yaşamak için can atıyorum. Hadi başlayalım!” deme gücü kazanırsınız. Her yeni gün, onunla bağlantı kurabildiğimize, yaşamın ne kadar harika bir hediye olduğunu hatırlatır bize.
  • Gün boyu ihtiyaç duyacağınız kadar alan ile dolarsınız: Yoğun bir gün hem daha çok iş yapmak, hem de daha çok insanla iletişimde olmak demektir. İkisi için de yüksek miktarda empatiye ihtiyaç duyarız. Empati, yargısızca gözlem yapabilme, olanı bir kamera tarafsızlığı ile olduğu gibi görebilme yeteneğidir. Empati, alan gerektirir. Alan, bir ihtiyaçtır. Alan yokluğunda kendinizi sabırsız, tükenmiş ve öfkeli hissedebilirsiniz. Yeterince alan bulduğunuzda, şefkatli, dinlemeye açık ve anlayışlı olursunuz. Gün içinde çok sayıda kızgın ve telaşlı insan hemen yanı başımızda beliriverir. Biz, eğer kendimize yeterince empati verememiş ve güne koştura koştura başlamışsak bu insanlarla iletişim mücadeleye dönüşür. Mücadele de bizi yorar. Sabah rutini sizi gün boyunca ihtiyaç duyacağınız alan ile dolduracağından empati potansiyeliniz yükselir. Empati, sizi stresten korur ve muhteşem bir iletişimciye dönüştürür. Bu konuyu, bu seride, ilerleyen günlerde daha detaylı anlatacağım.

Bir küçük değişiklik ile ne büyük değişimler yaratabilmek mümkün görüyor musunuz? Önemli olan doğru küçük değişiklikleri seçmektir.

Alışkanlıklarınızı değiştirmek istediğiniz her seferinde ilk birkaç gün zorlanabilir ve her şeyi robotik bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sürece dayanabilir ve rutininizi düzenli şekilde devam ettirirseniz, bu yeni alışkanlık kısa süre içinde sizi sarıp sarmalayacaktır. Sonuçlarını almaya, yaşamınızdaki değişimleri gözlemlemeye başladığınızda ise iyi ki yapmışım diyeceksiniz.

Bir sonraki yazımda etkili bir sabah rutininin nasıl oluşturulacağından bahsedeceğim. Lütfen takipte kalın. Ve bu sırada konuştuklarımız üzerine biraz düşünmeniz harika olur.

Sorularınız ve paylaşımlarınız için benimle her zaman [email protected] adresimden iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Orgazmik yaşam rehberi 1: Duyumlar, duygular, düşünceler ve farkındalık

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam