Ön yargılarınızdan kurtulmaya değil dengede tutmaya çalışın

Günümüzde neredeyse her insanın ön yargıları bulunmaktadır; çünkü herkesin inançları ve dünya görüşü, kendi çevresine ve eşsiz deneyimlerine bağlı olarak şekillenir.

O yüzden hiçkimsenin kendine özgü mükemmel gerçeklik görüşü yoktur. Onun yerine her insanın gerçekliğe açılan pencereleri vardır ve herkesin pencereden gördüğü birbirinden farklıdır. Aslında herkes sizin bilmediğiniz bir şeyler biliyordur ve tabi, siz de onların bilmediği bir şeyleri. Bu aklınızdan çıkarmamanız gereken güçlü bir içgörüdür.

İlgili yazı: Neden ön yargılı davranıyoruz?

Ön yargıları kabul etmenin avantajları

Ön yargılarınızı kabul ettiğinizde yeni şeyler öğrenme ve perspektivinize genişletme adına daha iyi bir pozisyona geçmiş olursunuz.

yüz
Ön yargılarınızı kabul etmek, yeni şeyler öğrenmenize ve perspektivinize genişletmenize yardımcı olur.

Herkesin size öğreteceği bir şeyler olduğunu fark etmiş olursunuz ve bu sayede tüm bakış açılarını dinlemeye ve bir konu hakkında gerçeklik payını öğrenmeye gönüllü olursunuz. Elbette bu, tüm gerçekliğin, subjektif ya da görüş meselesi olmasını gerektirmez. Temelde bu durum bilginizin kısıtlı olduğunu kabul ettiğinizi gösterir. Zeki insanlar; belli perspektiflerdeki ön yargılardan geldiğini bilen ve tüm cevaplara sahip olmadıklarının farkına varan kişilerdir.

Sağlıklı bir zihinde, her inanç esnektir ve değişime tabidir, yeter ki siz yeni bilgiyi eskisinin yerine koymaya açık olun.

Gerçek hayatta ön yargılarınızı dengeleme yöntemleri

Ön yargılarınızı kabul edin

İlk olarak, herkes gibi sizin de ön yargılarınız olduğunu kabul etmelisiniz. Bu ille de kötü bir şey olmak zorunda değildir, sadece dünya görüşünüzün belli deneyimlere ve çevreye bağımlı olduğu anlamına gelir.

Kendinizi anlatın

Ön yargılarınızla ilgili sorunun köküne inmenin bir yolu da inanışlarınızı açıklama ve onlara neden inandığınızı anlatma pratikleri yapmaktan geçer. İnanışlarınızı, değişmez kurallarınızı açıklamak, sağlıklı bir mücadelenin içerisinde olmak demektir.

Yeni haber kaynakları kullanın

Ön yargılarımızı güçlendirmek için sıklıkla ön yargılarımızı doğrular nitelikteki haberler okur, bilgiler alırız. Bunu etkisiz hale getirmek için, özellikle sizin görüşünüze aykırı olan yeni haber kaynakları kullanın.

Sağlıklı tartışmalar içerisine girin

algı
Zeki insanlarla girilen sağlıklı tartışmalar inanışlarınızı ölçmek adına mükemmel bir yoldur.

İnanışlarınızı ölçmek için yapmanız gereken en iyi şeylerden biri de zeki insanlarla girilen seviyeli tartışmalardır. Böyle tartışmaları ve insanları bulmak kolay olmasa da, içinde bulunmak paha biçilemez bir deneyimdir.

Hatalı olduğunuzda itiraf edin

Bazı insanlar için en zor şey hatalı olduklarında itiraf etmektir. Hepimiz hata yaparız; ancak sadece çok azımız bunu kabul eder. Çünkü bu noktada egomuzu koruma endişesi taşırız. Egonuzu korumak yerine hatalı olduğunuzda bunu itiraf edin.

‘Bilmiyorum” diyin

Her konuda bir fikrinizin olmasına gerek yok. Eğer bir konuda fikriniz yoksa ‘Bilmiyorum’ diyebilirsiniz.

Unutmayın ki, ön yargılardan tam olarak kurtulmak mümkün değildir, çünkü onlar insanoğlunun bir parçası gibidir. Fakat bu değerli öneriler, ön yargılarınızı dengede tutmanıza ve kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Bu noktada en önemli şey de, yeni perspektiflere her zaman açık olmanız ve öğrendiğiniz yeni bilgiyi eski inançların yerine geçirmeye gönüllü olmanızdır.

Kaynak:

theemotionmachine.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!