Ön yargı nedir? Neden ön yargılı davranıyoruz?

British Journal of Social Psychology’de yayınlanan son araştırmalarda belirsizliğin ön yargı oluşumu üzerindeki etkisi incelemeye alınıyor.

Neden ön yargılı davranıyoruz?
Belirsizliğin ön yargı üzerinde bir etkisi var mı?

Önceki araştırmalara göre, sonuç almaya çok meraklı olan yani belirsizliği sevmeyen insanların, kendi grubu dışındaki insanlara karşı ön yargı besledikleri ortaya konuyordu. Ayrıca, başkalarının kendi gruplarına girmelerine izin vermek için çok katı kurallar uyguladıkları biliniyor.

Ayrıca, geçmişte yapılan diğer araştırmalara göre de, deneylerde belirsizliğe tabi tutulan insanların, kendi gruplarına karşı çok büyük bir taraftarlık besleyip, diğer gruplara karşı ise küçümseyici bir gözle bakıyorlar.

Neden ön yargılı davranıyoruz?
Ön yargı ile belirsizlik arasındaki ilişki inceleniyor

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, insanların sonuca ulaşma ihtiyaçları ile diğer gruplar üzerine olan ön yargılı düşünceleri arasındaki ilişki test edilmeye çalışıldı.

Sonuçlara göre, yüksek derecede belirsizliğin ortaya çıkardığı sonuca ulaşma konusundaki düşük ihtiyaç, insanların ön yargılı olmasını artırıyor olabilir. Buna karşın, sonuç almaya yakın olan insanlar üzerinde, belirsizliğin ön yargı il ilişkisi üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Buradan hareketle kesinlik isteği, hangi seviyede olursa olsun, insanların ön yargılı olup olmaması üzerinde ciddi bir etkiye sahip diyebiliriz.

Kaynak:
Psychologytoday

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yoga ile ön yargılardan arınmış bir ‘’siz’’ yaratmak için öneriler

Beynimiz başkalarının karakterleriyle ilgili yargılara nasıl varıyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!