Omuz ağrısı mı çekiyorsunuz: Nedeni stres ve duygusal gerginlikler olabilir

Stresin baskın olduğu yaşam stili, duygusal gerginlikler, fiziksel sakatlanmalar ve yorgunluk omuzlarda katılık ve ağrı yaşama nedenleri arasında görülüyor. Yoga derslerim öncesi görüştüğüm birçok öğrencimde genelde mevsim değişimlerinde sıklıkla paylaşılan ağrıların başında bel, boyunla beraber, omuzlar var. Zaten uzmanlar da omuzlara bel ve boyun kadar önem veriyorlar.

Omuzlarda başlayan ağrılar, el bileklerinde, ellerde, dirseklerde ve kollarda kısacası omuz eklemi üzerindeki herhangi bir yerdeki sorun, omuzla bağlantılı diğer bölgelerde de sıkıntılar yaratabiliyor. 

Omuz bölgesindeki ağrıların duygusal ve fiziksel durumlarımızla ilişkili olduğunu biliyor muydunuz?

“Omuz kemerindeki katılık, yaşamda yanlış yöne doğru gidildiğinin veya amacına hizmet etmeyen bir şeylerin yaşamında olduğuna dair bir uyarı aslında. İronik olarak pozitif bir durum. Ağrı; yaşamının yönü ile ilgili bir ayarlama yapman gerektiğini veya yaşamında önemli bir değişimin olduğunun ve kendini buna göre hizalamaya ihtiyacın olduğunun uyarısı. Eski kalıplarını devam ettirmenin artık işe yaramadığının sinyali. Kısacası direnç göstermekten vazgeç, değişimi kabullen ve harekete geç” diyor Robert Henderson, Emotion and Healing in the Energy Body kitabında.

Çevremizdeki insanların tavırları ve davranışları agresif veya kontrol edici olduğunda bizi güçsüz, kızgın, veya kontrolsüz durumda bırakabiliyor. Eğer negatif duygular bedenden gitmezse tüm sistemi zehirleyen toksik, yani zarar verici duruma geçiyor. Yani yaşadığımız fiziksel ağrılar genlerden veya kaza sonucu oluşmadıysa yaşanılan ruhsal durumların yansımalarına, yani dışa vurumlarına dönüşebiliyorlar.

Sorumluluklar, yapılması gerekenler, yapmamız gerekenlerle kendimizi zorlayarak donattığımız yükler ağrıların diğer nedenlerinden biri. Dışarıdan bakıldığında görünmeyen bu yüklerle beraber oluşan gerginlik, stres ve yorgunluk sonucu üst sırt ve omuzlar isyan ediyor. Önceden planladığımız yolda gitmek istediğimiz, değişime karşı geldiğimiz ve yeni olasılıklarla bakış açılarına direnç gösterdiğimiz için ortaya çıkabiliyor.

Uzmanların araştırmaları sonucu olayları ve durumları kontrol etme çabası; ellerde, omuzlarda ve kollarda ağrılar oluşmaya başlamasının sebeplerinden biri. Kendi kendimizi yargılamalarımız ve eleştirilerimizin etkisi, yani negatif konuşmalar trapez kaslarında, boyun çevresinde, kaburganın altında, karın bölgesinde ve tabii ki omuzlarda gerginlik yaratabiliyor.

Kendi kendimizi geçmiş kalıplarımızdan, inatçı tavırlarımızdan değişime karşı kısıtladıysak, yanlış karar vermemek veya seçeneklerin neler olduğunu anlayamamaktan kararsız kaldıysak da omuzlar katılaşabiliyor.

Şimdi omuz ağrısı yaşayanlar için güzel haber. Önce yaşamına şöyle genel anlamda bir göz at. Eğer yukarıda yazdığım bazı durumları omuzlarınla ilgili yaşıyorsan önce ağrıların için teşekkür et. Çok kolay olmayan bir ritüel fakat bu ağrılar, yani bedenin sana duygusal toksinleri atmanda rehberlik ediyor, zaten bunun için teşekkür ediyor, şükrediyorsun. Kalıcı hasarlara doğru gitmeden yolun başında değiştirebilme lüksün için alan yaratıyor. Stresi azaltman için nefes ve meditasyon çalışmaya başlayabilirsin. Günlük 5 dakika karın nefesini önerdiğim tüm öğrencilerimde sonuç olumlu oldu. Özellikle farkındalık meditasyonu ile işin özüne adım atman kolaylaşır. Ve tabii ki Yoga Terapi omuzlarındaki katılık ve ağrılardan kurtulmana yardımcı olmakla beraber zamanla güçlenmeni ve esnemeni de sağlar.

Tüm bunları paylaşırken 25-30’lu yaşlar dönemimi iş ve ilişkilerimde yaşadığım stres ve duygusal karmaşa yüzünden omuz ve üst sırt ağrıları ile geçirdim. Yataktan ağrılarla kalkarken omuzlarım öne düşük ve dışarıdan güvensiz, içe kapanık bir görünüme sahiptim. Ve önce yoga, sonra sizinle paylaştığım çalışmalarla hem duruşum düzeldi, hem de ağrılardan eser kalmadı.

“Sınırlarının ve ihtiyaçlarının farkında olarak omuzlarında ‘taşımak istediğin yüklerin’ neler olduğunu kendi isteklerine göre karar verme zamanı. Değer verdiğin birine nasıl davranıyorsan, artık kendine de bu şekilde davranma zamanı. Sen kendi kendine baskı uyguladığının ne zaman farkına varacaksın? Sen kendi ihtiyaçlarının farkına varır ve saygı duyarsan zaten ötekiler de aynı saygıyı göstereceklerdir. Senin farkında olmadığın bir şeyi onlar nasıl fark etsin? Esnek olmaya izin ver, kendi isteklerinin farkında ol, onları dile getir ve kalbini özgür bırak.” 
Bedenin Seni Anlatıyor: Kendini Sev – Lise Bourbeau

Meltem Fakabasmaz Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon Eğitmeni
İstanbul’da doğdum. Anaokulundan lise sona kadar okuduğum FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri mühendisliği okumak için rotamı Kıbrıs’a çevirdim. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak ... Devam