Ölümsüzlük mümkün mü?

[pull_quote_center]‘’Zeytin bütün ağaçların ilkidir”[/pull_quote_center]

Tüm kutsal kitaplar, insanlık tarihinin başlangıcı ile ilişkilendirdikleri zeytin ağacını ölmez ağaç (hayat ağacı) olarak adlandırmışlar. Ölümsüz olmak biz insanlar için geçerli olmasa bile, zeytin ağacı için neredeyse mümkün.

Klasik mitolojide her tanrı bir ağaç ile ilişkilendirilirmiş; zeytin ağacının tanrıçası Athena’ymış. Sebebi ise bugün Atina olarak bildiğimiz şehrin mitolojik kuruluş hikayesinde gizli. Milattan önce 16. yüzyılda yeni kurulacak şehir için bir tanrı seçilmesini isteyen Zeus, tüm tanrıları toplar ve bu şehir için en değerli hediyeyi sunacak tanrıyı, şehrin koruyucusu olarak tayin edeceğini açıklar. Yarışma deniz tanrısı Poseidon ile akıl, bilim ve sanat tanrıçası Athena arasında geçer. Poseidon’un şehir için sunduğu, deniz savaşlarında kullanılacak üstün özellikleri olan bir at yaratmasına karşılık; tanrıça Athena bir zeytin dalı sunar ve bunun yüzyıllarca yaşayarak insanlığa sağlık, yiyecek, barınma ve ısı sağlayacağını anlatır. Yarışma Athena’nın zaferi ile sonuçlanır. Zeytin dalı Akropolis’e gömülür, o günden bu yana bereket ve barışı temsil eder.

yeşil zeytin

Athena’dan günümüze zeytinin sağlıkla ilişkilendirilmesi hiç değişmedi. Ege’de doğmuş biri olarak, mutfağımın en önemli besini bu kutsal ağacın meyveleri.

Kasım – Ocak  ayları arasında yapılan hasat zamanı tam şölendir Ege köylerinde. Bir hafta sonunu Mudanya, Tirilye, Ayvalık hattında geçirmenizi, Kazdağları’na uğramadan dönmemenizi şiddetle tavsiye ederim.

zeytinler ve zeytinyağı

İlk hasat zeytinyağlarını, taze kırma zeytinleri almadan, tatmadan dönmeyin ki Ege’nin o büyülü dünyasına giriverin.

Hafta sonu kahvaltınıza mis kokulu kekikleri ufaladığınız bir tabağa ilk hasat zeytinyağını ekleyerek başlayın. Ardından hafif kızartmış olduğunuz, ekşi mayalı ekmeğinizi bu karışıma batırıp, üzerine tuz serperek ağzınıza atıverin. Nefis bir hafta sonu başlangıcı yaptınız bile.

Derseniz ki bu hafta sonu biraz kitap okumak niyetindeyim, hemen Artun Ünsal’ın Ölmez Ağacın Peşinde isimli kitabını alın ve hasat dönemi kapanmadan zeytin dünyasına giriş yapın. Giritlilerin uzun yaşam sırlarının zeytinle ilişkisini, zeytin çeşitlerini, zeytinyağı üretiminin inceliklerini, İspanyolların zeytin üretiminde birinciliği hiç kaptırmadıklarını, mitolojik zeytin hikayelerini ve daha nice değerli bilgiye bırakın kendinizi.

zeytin ve zeytinyağı

Kalın:   Mudanya

Gezin:  Tahtakuşlar etnografya müzesi (ilk özel müze), Kazdağları,

Tirilye’nin eski evlerle dolu ara sokakları

Alın:    İlk hasat zeytinyağı  ve taze kırma yeşil zeytin

Hande Güler
Hande Güler; Yemek, spor, seyahat tutkunu bir sabah insanı. Kitapçıların içinde saatlerini geçirebilen bir kitap delisi. Son dönemde fotoğrafçılık merakını geliştirmeye çabalayan bir metropol ... Devam