Olumsuz sanılan ama sağlığınız için faydalı 7 davranış

Hayatta sergileyebileceğiniz en sağlıklı davranış, yalnızca kendiniz olmaktır. Ancak çoğu zaman, gerek başkalarına kötü görünmemek adına, gerek sağlığınıza zararlı olduğunu düşünerek gerçek duygularınızı ifade etmekten kaçınabilirsiniz. Öfkeli bir anınıza kimse denk gelmesin ya da ağlarken kimse sizi görmesin istersiniz; çünkü bu duyguları ifade etmenin zayıflık ya da kabalık olduğunu düşünüyorsunuzdur. Oysa, vücudunuz ve zihniniz neye ihtiyacınız olduğunu gayet iyi biliyor. Uplifers olarak “Kendiniz olun!” sloganıyla yola çıktık ve çoğu zaman olumsuz olarak görülen ama aslında sağlığınız için faydalı 7 davranışı sizler için sıraladık.

olumsuz duygu metiniçi3

1. Öfke

Öfke çoğunlukla kaçınılan ve hatta kaba bulunan; ancak sizi gerçekten de özgür kılabilecek bir duygudur. Sağlıklı yollarla öfkeyi açığa çıkarmak hayatınızda olumlu ve güçlü bir değişim yaratabilir. Öfke, sınırlarımız ihlal edildiğinde veya yanıldığımızda ortaya çıkan bir tür duygusal enerjidir. Bu enerjiye nasıl kucak açacağınız ve onu nasıl olumlu yönde kullanacağınız sizin elinizde. Öfkelendiğiniz zaman, bu öfkeyi hayatınızda olumlu bir değişiklik yaratacak biçimde açığa çıkarabilirsiniz. Öfkenizi bastırıp inkâr etme yolunu seçerseniz, bu bastırdığınız duygu günü gelince patlamayı bekleyerek, sizi şiddete ve depresyona sürükleyebilir. Öyleyse sağlığa yararlı öfkenin bir nedeni olduğunu, sizi koruyup özgür kılacağını bilin.

2. Kaybolmak

Yön algımızı kaybettiğimizde kaybolduğumuzu hissederiz. Ancak kaybolmak, tüm dikkatimizi o ana ve içgüdülerimize odaklamamızı sağlar. Hatta büyük bir şehirde ya da yabancı bir ülkede kaybolduysanız, yolumu bulayım derken muhtemelen muhteşem yerler keşfetme şansını yakalamışsınızdır.
Aynı durum hayat için de geçerli. Önemli olan hayat denilen yolculuk. Bu yolculukta bazen kaybolur ve öyle yerlere savruluruz ki hiç ummadığımız ya da istemediğimiz bu noktada muhteşem şeyler keşfederiz. Yeteneklerimizi açığa çıkarır, yeni arkadaşlar ediniriz. Üstelik bir kere kaybolmak, ömür boyu kaybolacağınız anlamına gelmez. Etrafınızdan da topladığınız bilgilerle kendi yolunuzu bulmaya çalışıyorsunuz sadece.

3. Ağlamak

Ağlamanın bir zayıflık göstergesi olarak görüldüğü, “Erkekler ağlamaz” diye cinsiyetçi bir söylem yaratan bir toplumda yaşadığımız doğru. Ancak, ağlamak da öfke gibi insancıl bir tepkidir. Her zaman gözü yaşlı dolaşmayı kimse istemez. Ama gözyaşları bir kayıp ve mutsuzluktan dolayı dökülmek zorunda değil; mutluluktan da ağlanır. Ağlayarak, içinizde tuttuğunuz takdirde sizi zehirleyip kaskatı kesecek bir enerjiyi açığa çıkarırsınız.

Dahası, ağlamak mizacınızı ve dış görünüşünüzü yumuşatır. Böylece insanlar sizin; çevresinde olup bitene duyarlı, hisseden, önem veren, yeri geldiğinde üzüntü duyan, acı çeken birisi, yani gerçekten kalbi olan bir “insan” olduğunuzu bilir.

olumsuz duygu metiniçi2

4. Yalnızlık

Yalnızlık, her zaman şikâyet edilmesi gereken bir durum değil aslında; varlığınızın derinliklerine doğru keşfe çıkmak adına etrafınızdaki tüm hengâmeden sıyrılmanız anlamına da gelebilir. Etrafınıza duvarlar örmenizin bir gerekçesi olabilir elbette. Ancak, kendinizle baş başa kalarak yaratıcılığınızı daha fazla konuşturabilir ve ilham perilerinden daha fazla yararlanabilirsiniz. Çoğu sanatçının, yazarın ve ressamın da yaptığı budur aslında.

Yalnız kalmaya ihtiyacınız varsa korkmayın. Kendi başınıza bir yürüyüşe hatta bir seyahate çıkarak kendinizi de keşfe çıkabilir, adeta yenilenebilirsiniz.

5. Kimseyi dinlememek

Etrafınızdakileri dinlememek çoğu zaman anti-sosyal, kaba ve kibirli bir davranış olarak yorumlanır. Ancak öyle zamanlar vardır ki yalnızca kendi iç sesinizi dinlemek, kendi içgüdülerinize kulak vermek istersiniz. Derin bir görüşe dalmak için sizi anlamayacak ya da görüşünüzle uyuşmayacak kimselere kulak tıkamanız gerekebilir.

Başkalarını dinlememenin bir nedeni de kendi başına yargılara varabilme seviyesi olabilir. Kendinden başka herkesin lafına kulak veren insanların, dümeni olmayan bir geminin kaptanı gibi rüzgâr nereye eserse oraya savrulduğunu biliriz. Öyleyse, başkalarını ne zaman dinleyip ne zaman dinlemeyeceğiniz konusunda dikkatli olun. İç sesiniz hislerinizin doğru olduğunu söylüyorsa, kim ne derse desin bu sese güvenin.

6. Kuralları yıkmak

Bazen kuralları yıkmak hem sizin hem de başkalarının hayatını olumlu yönde geliştirebilir. Kuralları insanlar koyar ve hiçbir insan da mükemmel değildir. Öyleyse kuralların ardında yatanlara ulaşma becerinize güvenin ve kuralların gerçekten insanlığın yararına olup olmadığına kendiniz karar verin. Gerek sanatta gerekse toplumdaki birçok yenilik, adil olmayan kurallara karşı çıkma cesareti bulan insanlar sayesinde meydana geldi. Gandhi, Martin L.King ve John Lennon bu isimlerden yalnızca birkaçı… Sizler de onlar gibi olmaktan korkmayın.

olumsuz duygu metiniçi

7. Aykırı olmak

Aykırı olmak, özellikle de ergenlik çağında, sancılı ve garip bir süreçtir. Ancak, yenilikçi olduğunuz ve normların dışında bir şeyler önerebileceğiniz anlamına da gelebilir. Duygularımız, düşüncelerimiz ve hatta hayal gücümüz toplumla uyuştuğunda uyumlu davranırız. Toplumun ve başkalarının beklentilerinin, çizdiği sınırların, belirlediği kalıpların dışına çıkarak aykırı olabiliriz; ama yeni fikirlere açık olup çığır açacağımız bir dünyaya da merhaba dememiz mümkün. Bir gün sizin aykırı düşüncelerinizin, ardından binlerce insanı sürükleyebileceğini aklınızın bir köşesinde tutun.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!