Tatilden ofise bambaşka biri olarak dönmenin sırrı: Yoga Tatili

Yaz yaklaşıyor, havalar ısınıyor; ofiste kendimizi tatil planları yaparken buluyoruz. Uzun süren bir kışın ardından, belki birkaç gün güneye kaçmayı, belki daha uzun süreli bir tatili hayal ediyoruz. Bunu yaparken de ailemizi, eşimizi, çocuklarımızı düşünmeden duramıyoruz. Peki bu yıl bir değişiklik yapsak ve bir hafta sonunu sadece kendimize ayırsak, ruhumuza ve bedenimize büyük bir iyilikte bulunsak nasıl olur?

yoga tatili metiniçi3

İşte bunun için ülkemizde son yıllarda sayıları giderek artan, son derece muhteşem lokasyonlarda, gerek doğa ile iç içe gerekse en güzel sahillerde erişebileceğimiz “yoga tatilleri” biçilmiş kaftan. Yoga tatili, daha önce bir yoga eğitiminiz varsa veya düzenli olarak yoga derslerine katılıyorsanız, dış dünyanın yoğunluğundan uzaklaşıp, tamamen kendinize odaklanabileceğiniz; bu sürede hem vücudunuzu hem beyninizi eğitebileceğiniz ve aynı zamanda eğlenebileceğiniz muhteşem bir seçenek. Eğer “Ben bugüne kadar bir yoga dersine katılmadım, hiç yoga yapmadım” diyorsanız çok daha şanslısınız; çünkü yoğunluktan uzaklaşıp gerçekten yogayla tanışabileceğiniz harika bir fırsat sizleri bekliyor.

Bu yaz bir hafta sonu kendinizle baş başa kalmak, dinlenmek, bedeninizi eğitmek ve aynı zamanda yepyeni bir tecrübe edinmiş olarak ofise muhteşem bir dönüş yapmak isteyenler için 2015 yazında, Türkiye’de yoga tatili yapılabilecek birkaç yeri derledim. Keyifli okumalar.

Datça Yoga Tatili 

Devrim Öztürk ve Ece Ekincioğlu’nun Ovabükü/Datça’daki canlandırıcı ve rahatlatıcı yoga/meditasyon dersleri eşliğinde, 10-14 Haziran arası beş günü kendinize ayırabilirsiniz. Temiz havada, denizin birebir kenarında yoga, nefes, meditasyon teknikleri ile bedeninizi, ruhunuzu ve zihninizi dinlendirirken; deniz ve güneşin tadını Datça’da çıkarabilirsiniz.

yoga tatili metiniçi2

Adrasan Yoga Tatili 

Yaza merhaba için Adrasan’ın (Antalya) el değmemiş doğasından, tertemiz denizinden ve mis gibi havasından faydalanırken; meditasyon ve yoga seansları yanında trekking ve tekne turu aktivitelerine de katılabilirsiniz. 29 Nisan-3 Mayıs arası katılabileceğiniz bu yoga tatili, yenilenmeniz için harika bir fırsat.

yoga tatili metiniçi

Kaz Dağları Hızır Kampı 

Hızır kamp, Kazdağları’nın Kirişik Vadisi eteğinde, harika bir tatil mekanı. Orman içindeki kampın içinden, güzelliğiyle büyüleyen Zeytinli Çayı geçiyor. 26-30 Ağustos’ta yapabileceğiniz bu yoga tatilinde, yoga ve meditasyon uygulamalarınıza, Kazdağı’nın muhteşem zengin oksijeni ve mis gibi doğası eşlik edecek.

Bu yaz bedeninize ve ruhunuza bir iyilik yapın; doğanın, kışın bütün yükünü omuzlarınızdan almasına izin verin. Göreceksiniz, ofise bambaşka biri olarak döneceksiniz.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam