Olumlu davranışlarınız sizi zengin edebilir

İnsanların gerçek değerini gösteren başkalarına karşı tutumlarıdır. Tavırlarınız; size hiçbir maliyeti olmayan, ancak saygı, içinizi ısıtan küçücük bir gülümseme ve belki de para gibi size olumlu geri dönüşleri olan şeylerdir. İşte sizi daha zengin edecek davranış kuralları:

1. Sizi işe alabilir

iş görüşmesi
İş görüşmelerinde olumlu davranışlar sergilemeniz işe kabul edilmenizde size katkı sağlayacaktır.

Olumlu davranışlar sergilemek mükemmel bir iş bulmanıza yardımcı olabilir. Nezaket profesyonelliğin başlıca kuralıdır ve tüm işverenler çalışanlarından bu nezaketi görmek isterler. Elbette, iş görüşmesinde yeterli vasfa sahip değilseniz veya olumsuz referanslarınız varsa işe girme olasılığınız oldukça düşüktür; ancak iyi huylu olmak ve bazı olumlu davranışlar sergilemek, görgü kurallarına uymak sahneye çıkmanıza mutlaka yardımcı olacaktır. Tam tersi şekilde, kötü davranışlar sergilemek ve görgüsüz davranmak da o sahneden bir çırpıda inmenize neden olacaktır.

Bloomberg TV ve Radyo’nun serbest editörü Tom Keene, sofra adabını bilmemenin iş mülakatının kötüye gitmesini sağladığını söylüyor ve ekliyor: ‘Kazançlı bir işle ilgili görüşmede karşımdaki kişide bazı özellikler ararım. Hiçbir şey ağırladığınız kişinin çatalı bıçağı nasıl kullanacağını bilmemesi kadar kötü olamaz. Bugüne kadar birçok yetenekli ama şanssız insanla görüştüm. En basit çatal bıçak kullanmasını bile beceremiyordu.’

2. Kariyer merdivenlerini tırmanmanıza yardımcı olur

Eğer bir terfi veya zam alıyorsanız, asla hareket tarzınızın bunda etkisi olmadığını düşünmeyin. Accountemps adlı insan kaynakları şirketinde, çalışanlar üzerinde yapılan bir anket yapılıyor. Ankete katılanların %85’i nezaketin kişinin kariyer basamaklarını tırmanmasına yardım ettiği ve kariyerinde büyük etkisi olduğunu söylüyorlar.

Diğer taraftan, katılımcıların yalnızca %14’ü ise kötü davranış ve tutumların iş hayatında ve kariyer yolculuğunda hiçbir etkisi olmadığını düşünüyor. Bu noktada araştırmanın Amerika’da ve 450 kişiye uygulanarak yapıldığını belirtsek bile ülkemizde de aşağı yukarı aynı sonuçlara ulaşabiliriz.

Accountemps’in başkanı Max Messmer bu konuyla ilgili şunları dile getiriyor: ‘Zaman kısıtlaması ve dış baskılar kötü davranış için bahane değildir. Her ne kadar kariyer basamaklarından yukarı tırmanmak görgü kurallarından çok daha fazlasını gerektirse de, yalnızca bu şekilde davranarak profesyonel kariyerinize yardımcı olabilirsiniz.’ Telefonda bağırarak konuşmak, etrafta bağırarak gezme, keskin koku ortaya çıkarabilecek yemekler yemek, çalışma alanınızı pis ve dağınık bırakma yapmamanız gereken hareketler arasındadır.

3. Network konusunda başarılı olmanıza yardımcı olur

Eğer herhangi bir şekilde bir kişinin kartı elinize ulaştığında, ertesi gün o kişiye nazik bir e-mail atmak ve tanıştığınıza çok memnun olduğunuzu söylemek için zaman ayırıyor musunuz? Bir network toplantısı veya buluşmasında insanların isimlerini öğrenmek için zaman ayırıp daha sonra karşılaştığınız zaman selam verdiğinizde o kişilerin isimlerini kolaylıkla hatırlıyor musunuz?

Bu tarz hareketler ‘Lütfen’ ve ‘Teşekkür ederim’ gibi nezaket belirten sözlerin bir adım ötesinde bulunur. Evet, biraz zaman, değerlendirme, iyi bir hafıza veya düşünceli olmak gerekebilir; ancak bu şekilde davranan ve sosyal ortamlarda nezakete önem veren kişiler, böyle davranmayan kişilere göre daha başarılı bir kariyere sahip olurlar. Çünkü bu tarz insanlar, başkaları tarafından önemsiz görünen tanışma toplantılarını anlamlı hale getirebilen kişilerdir. Sonuçta, kariyer yolculuğunda size kimin yardımcı olacağını asla bilemezsiniz 🙂

4. Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur

Eğer bir şirketin satış bölümünde çalışıyorsanız zaten hali hazırda müşteriye karşı nazik olmak, müşteriye iyi davranmak ,ne sattığınızdan bağımsız olarak, müşterinizle uzun soluklu çalışma imkanı sağlar.

Eğer kendi işinizin patronuysanız veya komisyon üzerinden çalışıyorsanız, müşteriniz üzerinde nezaket alıştırmaları yapmak size para olarak geri dönecektir. En azından, görgü kurallarına uymak ve onlara nazik davranmak müşteriler ve çalışma arkadaşlarınız arasında kaba biri olarak tanınmanızın önüne geçer.

5. Sizi başarıya götürecek arkadaşlıkları pekiştirir

arkadaşlık
Aynı kafada olduğunuz insanlarla arkadaşlık kurmanız ve onlarla olan arkadaşlığınızı geliştirmeniz size pozitif anlamda katkı sağlayacaktır.

Arkadaşlarınızın sizi bilimsel olarak başarılı yaptığı kanıtlanmıştır. Özellikle aynı kafada olduğunuz insanlarla arkadaşlık kurmanız ve bu arkadaşlıkları geliştirmeniz size pozitif anlamda katkı sağlar. Eğer arkadaşlarınız sizinle benzer hedeflere sahipse, size hayallerinize ulaşmak konusunda yardımcı olurlar.

İlgili yazı: Yardımsever davranışlara vücudumuz nasıl tepki gösteriyor?

Araştırmalar gösteriyor ki, ‘Teşekkür ederim’ demek arkadaşlığın oluşmasına ve sürmesine katkıda bulunuyor. Gerçekte davranışlarınızı önemsemeniz kaliteli arkadaşlara sahip olmanız açısında ve genel başarınız açısında büyük fark yaratacaktır.

Kaynak:

wisebread.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!