Ofiste üretkenliğinizi artıracak Feng Shui öğretileri

Feng Shui, insanın özünde bulunan yaşan enerjisi olarak tanımlanan “chi”nin serbestçe dolaşabilmesi için, fiziksel dünyada tüm nesnelerin bir düzene göre yerleştirilmesini ön gören antik bir Çin geleneğidir. Son yıllarda ev dekorasyonunda Feng Shui öğretilerinden yararlanmak son derece popülerdi. Birçok iç mimara ve tasarımcıya da ilham veren bu antik öğretiyi ofis hayatınızdaki üretkenliği artırmak için de pek ala kullanabilirsiniz. İşte iş hayatınızda fark yaratacak ve çalışma alanınızı bambaşka bir enerji akışına kavuşturacak ofis için Feng Shui öğretileri:

Chi, Çin mitolojisinde kaynağı bilinmeyen mutlak gücü ifade eder
Chi, Çin mitolojisinde kaynağı bilinmeyen mutlak gücü ifade eder

Chi nedir?

Öncelikle antik Çin kültüründe “yaşamın özü” olarak kabul edilen Chi enerjisinden bahsedelim. Chi’yi tüm yaratılmışların özünde bulunan ve kaynağı tam olarak açıklanamayan yaşam enerjisi olarak tanımlayabiliriz. Bu kavramı “kozmik soluk” olarak tanımlayanlar da var. Tüm canlıların ve cansız varlıkların içinde yer alan ve evrendeki sonsuz dengenin temelini oluşturan “chi” aynı zamanda evrenin sahip olduğu kusursuz dengenin arkasındaki güç olarak kabul ediliyor. İşte Feng Shui öğretisi de bu kusursuz enerji döngüsünün kusursuz sürekliliğini sağlamaya ve kişinin daha iyi yaşamasına katkıda bulunuyor.

Ofis için Feng Shui’ye başlama rehberi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Feng Shui’de esas olan, kozmik enerji chi’nin bulunduğunuz mekanda rahatça dolaşıp sizinle bir bütün olabilmesidir. Bu yüzden Feng Shui öğretilerine başlamadan önce çalıştığınız mekanın alabildiğince sade olması ve aşağıdaki kriterleri karşılaması son derece önemli:

Her şeyden önce fazlalıklardan kurtulmalısınız
Her şeyden önce fazlalıklardan kurtulmalısınız

Değişime soluduğunuz havadan başlayın

Ofislerde yaşanan enerji düşüklüğünün en önemli sebeplerinden biri de solunan havanın kalitesizliğidir. Onlarca kişinin nefes alıp verdiği ofislerde hava inanılmaz bir hızla kirlenir fakat bu havanın tazelenmesi pek de kolay değildir. Genelde yapay iklimlendirme cihazları ile havalandırılan ofislerin havası, dağ, orman, park, bahçe ve sahillerde bol miktarda bulunan negatif iyonlardan mahrum kalır. Bunu sağlamak için ofisinize bir tuz lambası yerleştirebilir ya da klimanızı iyonizerli modellerle değiştirebilirsiniz.

Işıktan beslenin

Kanadalı Feng Shui danışmanı Rodika Tchi’ye göre ışık ruhumuzu besleyen bir gıdadan farksızdır. Ve maalesef kapalı mekanlarda doğal gün ışığından mahrum kaldığımız için bu besini yeterince alamamaktayız. Danışanlarına ofis için Feng Shui önerinde bulunan Tchi, güneş alan saatlerde yapay ışıklandırmaları kapatıp stor ve jaluzileri sonuna kadar açmayı ve florasan lambalar yerine “day light” adıyla satılan güneş ışığı efekti lambaları tercih edilmesini tavsiye ediyor.

Masanızın konumun önemseyin

Ofis için Feng Shui öğretilerinin belki de en önemlisi, durduğunuz yer; yani çalışma masanızın konumudur. Mümkünse yüzünüzü içeriye girip çıkanı göreceğiniz şekilde kapıya dönün. Çünkü insanların size arkanızdan yaklaştığını bilmek, size huzursuzluk aşılayabilir. Eğer açık ofiste çalışıyorsanız veya masanızın yerini değiştirme imkanınız yoksa masanıza küçük bir ayna yerleştirmek de yeterli olacaktır.

Masanızın üzerini organize edin

Her gün kullandığınız eşyalar nedeniyle oldukça kalabalık bir görüntü yaratan ofis masanızın da Feng Shui dokunuşuna ihtiyacı var. Öncelikle masanızın üstündeki alanı 9 adet küçük kareden oluşan bir bütün olarak düşünün ve her kareyi bir Feng Shui bölgesi olarak kabul edin.

Feng Shui'ye göre ideal çalışma masası düzeni
Feng Shui’ye göre ideal çalışma masası düzeni

1.Bölge: Bolluk ve refah

Bu bölge yani çalışma masanızın sol arka köşesi refah seviyenizi temsil eder. Bu bölgeye yeşil bir bitki, kristal bir biblo ya da antika bir saat gibi değerli objeler ya da bilgisayarınızı yerleştirebilirsiniz. Renk olarak da, mor tonlarını tercih etmenizde fayda var.

2.Bölge: Ün ve saygınlık

Bu bölge ün ve saygınlığı temsil eder. Toplum içinde tanınmak ve saygın bir yere sahip olmak sizin için önemliyse, masanızın bu bölgesine kartvizitlerinizi ya da aldığınız ödülleri yerleştirebilirsiniz. Diploma, plaket, sertifika ya da madalyalar bu bölgede konumlandırılması gereken objelerden.

3.Bölge: Aşk ve ilişkiler

Çalışma masanızın Feng Shui’ye göre aşkı temsil eden bu bölgesinde romantik çağrışımlar yapacak objeler konumlandırabilirsiniz. Taze çiçekler, romantik bir kar küresi ya da sevgilinize çekildiğiniz bir fotoğraf buraya yerleştirmek için ideal olabilir.

4.Bölge: Aile

Her ne kadar bir klişe gibi algılansa da çalışma masasının bu bölgesinde bir aile fotoğrafı konumlandırmak gün boyu enerjinizi yüksek tutacaktır. Ayrıca fotoğrafı doğal ahşap bir çerçeveye koymak ise enerjiyi hissetmenize yardımcı olur.

5.Bölge: Sağlık

Çalışma masanızın bu bölümünü, size hareketi ve canlılığı çağrıştırması adına boş bırakabilirsiniz. Bu alanda mavi ve yeşil tonları kullanmak size dinamizm katacaktır.

6.Bölge: Yaratıcılık

Daima açık ve bir şeyler karalamaya hazır halde duran bir not defteri ya da çizim defteri masanızın bu bölümü için son derece uygun. Yine estetik algınızı harekete geçirecek metal objeler de 6. bölgenin olmazsa olmazlarından.

7.Bölge: Akıl ve bilgelik

Solunuza baktığınızda göreceğiniz obje size gün boyu aklın ve bilgeliğin gücünü çağrıştırmalı. Yani çalışma masanızın 7. bölgesine, sevdiğiniz bir referans kitabı ya da bilge bir kişiye ait bir sözü yerleştirebilirsiniz.

8.Bölge: Kariyer

Çalışırken tam ellerinizin altında kalacak bu bölgeye, gün boyu sizi kariyer hedefleriniz konusunda motive edecek notların yazılı olduğu post-it’ler yapıştırabilirsiniz.

9.Bölge: Sosyal hayat ve seyahat

Masanızın en sağ ucunda kalan bu kısma ise sosyal hayatınıza dair fotoğrafları ya da hayallerini kurduğunuz bir tatile dair görselleri koyabilirsiniz.

Ofisinizde Feng Shui öğretileri uygulamak gün boyu enerjinizi yüksek tutar
Ofisinizde Feng Shui öğretileri uygulamak gün boyu enerjinizi yüksek tutar

 

Kaynak:

greatist.com

inc.com

businessinsider.com

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Verimli bir çalışma performansı için konsantrasyonu güçlendirmenin yolları

Japon ev düzenleme sanatı ve incelikleri

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!