Niyetleri ortaya koyuyoruz: Yeni yıla harika bir başlangıç yapmanın püf noktaları

Yeni bir yıl. Yeni bir başlangıç. Yeni bir sayfa.

Hepimizde bu his vardır. Yeni yıla girerken herkes umut doludur, olasılıkların potansiyellerine inanır ve olabildiğince heyecanlıdır. Bundan sonrası ise tamamen olmuş olana ve olacak olana şükür edip, niyetlerimizi ortaya koymaktan ibarettir.

Bilinçli olarak bir defteri kapatırken, geriye döner bakarız. Geçmişimizi mercek altına alır, hatalarımızı gözden geçiririz. Bunlar bizim farkındalığımızı bir ölçüde arttırır çünkü genellikle hayatımızı oto pilota bağlamış bir şekilde yaşarız. Günlük rutinimizde hayatımızla ilgili düşünmek için fazla zaman harcamayız.

Ancak yeni yıl bu kalıpları sarsar. Bir sona gelinmiştir ve başlangıçlar yapılacaktır. Bu bize durup, nefes alıp tekrardan başlama fırsatı verir.

Peki tekrar başlarken, daha güçlü adımlar atabilmemiz için üstünde çalışabileceğimiz konular nedir?

Geçmişi onurlandırmak

Hayatımızın yeni bir dönemine girerken, tarihimize kısa bir göz atmamız elzemdir. Geri dönüp baktığımız sene, bize değiştirmemiz gereken şeylerle ilgili ipuçları verir.

Yeni yıla girmeden, geçen senenize bir göz atın. Nelerin sizi zorladığını, nelerin değişmesi gerektiğini irdeleyin. Aklınıza en çok takılanları bir kağıda yazın ancak şunu asla unutmayın, yaşadığınız her ne ise artık sona erdi. Üzerinde düşünmenin ve üzülmenin kesinlikle bir anlamı yok. Bazen bunu unutuyor ve geçmişte olan şeyleri değiştiremeyeceğimizi bilmemize rağmen bizi hala etkilemelerine izin veriyoruz.

Bunların size öğrettiği dersleri anlamanız ve sorumluluğu üzerinize almanız yeterli.

İşte geçmişi onurlandırmak için kendinize sorabileceğiniz sorulardan bazıları:

Bu yıl benim için önemli olan şeyler nelerdi?

Bu yıl benim için zor geçen zamanlar nelerdi?

Bunları çözebilmek için neler yaptım?

Bir dahaki sefere neyi değiştirip yaparım?

Kimi ve neyi affedip, teslim etmem gerekiyor?

İlginizi çekebilir: Geçmişinizle kavga edip galip gelmek neden mümkün değil?

Şimdide, ANda, burada kalmak

Hayatımızda sahip olduğumuz tek şey ŞİMDİ. Ancak günlük yaşantımızda en çok unuttuğum şeylerden biri de bu anın farkına varmak. Gün içerisinde rutinlerimizi yapmak için koşuştururken, ya geçmişte ya gelecekte takılıp kalıyoruz. Her ne kadar bizi biz yapan şeyler arasında bunlar da olsa, hayatımızı oluşturan anın ŞİMDİ olduğunu anlamamız gerek.

Şimdiye dönmek için yapabileceğimiz şeylerden bir tanesi meditasyon. Günde 5 dakikadan birkaç kez yapacağınız meditasyon sizi dış dünyadan koparıp bu ana geri getirecektir. Bu bizi kendimizle olan bağlantımıza da geri döndürdüğü için kesinlikle atlanmaması gereken bir adımdır.

İşte şimdide kalmanız için kendinize sorabileceğiniz sorulardan bazıları:

Şimdi, hayatımla ilgili bana kendimi ne iyi hissettiriyor?

Şuan minnet dolu muyum?

Şimdi bu bedende olmak bana neler hissettiriyor?

Benim için şuan önemli olan şeyler nelerdir?

Tam şuanda mutlu muyum?

İlgilinizi çekebilir: Anı yaşamak: Geçmişteki hatalardan ve gelecek kurgularından kurtularak anda yaşayabilmenin önemi

Gelecek için heyecan duymak

Bilinçli yada bilinçsiz olarak her zaman kendimizi daha iyi anlayabilmeye doğru yol alıyoruz. Bunun anlamı içimizdeki BENle bir bütün olmaya başlıyoruz demektir. Her geçen gün değişiyor ve büyüyoruz.

Zaten gelişim amacı da bu değil mi?

İçimizde bu büyümek isteyen hareket durdurulamaz bir şekilde bizi daha iyi bir versiyonumuz olmaya doğru itiyor. Bazen daha “iyi bir versiyon” olmayı yaptıklarımızla/başardıklarımızla doğru orantı görüyor olabiliriz ancak bu sadece sürecin bir parçasıdır. Daha iyi bir versiyonumuz olmak demek kendimizi daha iyi tanıyan ve kucaklayan bireylere dönmemiz anlamına gelir. Kendimize karşı ne kadar gerçek olursak dışarıya karşı da o derece gerçeği yansıtabiliriz.

İşte kendinizi daha iyi tanımak, daha iyi bir versiyonunuzu yaratmak için şu soruları kendinize sorabilirsiniz:

Bu yeni senede kendimi karşı nasıl daha gerçek olabilirim?

Nasıl bir insana dönüşmek istiyorum?

Dünyaya karşı kendimi  nasıl yansıtmak istiyorum?

Hayallerim nedir, neleri başarırsam daha iyi bir ben olacağımı hissediyorum?

Bu yıl hayatımla ilgili kendime hak ettiğimi düşündüğüm ne vermek istiyorum?

İlginizi çekebilir: Yeni yıl hedefleri: 2017’de yeni bir sen, yeni bir dünya

2017’ye çok az günler kala geçmişinizle, şimdinizle ve geleceğinizle konuşun, onları anlayın ve onurlandırın. Sizi siz yapabilecek tek insanın, hayatınızı değiştirebilecek tek sihirli asanın sizde olduğunu hatırlayın!

Kaynak:

mindbodygreen.com

tinybuddha.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!