Nitelik mi, nicelik mi? Sekste sayının önemi nedir?

Charlie Sheen HIV virüsü taşıdığını açıkladı. Birçok gazete Charlie Sheen ile ilgili bu haberi verirken onun 5000 kadınla birlikte olduğu ayrıntısını da belirtti. 5000 kadınla, 10000 kadınla ya da 100 kadınla birlikte olsun, burada Charlie Sheen’in seks partnerlerinin sayısına verilen önem benim dikkatim çekti. Özellikle genç erkekler olmak üzere birçok insan kaç kadınla birlikte olduklarına çok büyük önem veriyor. Eğer ortalamanın üstünde bir sayıya ulaşırlarsa bununla çok gurur duyuyorlar.

Nitelik mi, nicelik mi? Sekste sayının önemi nedir?
Sekste kalite mi önemlidir yoksa sayı mı?

 

Sayıya verilen bu önem artmakla birlikte bunun yeni bir şey olduğunu da söylemek zor olabilir. Kinsey’in seks ve seksüellik üzerine yaptığı çalışmadan haber kaynaklarından birisi olan Samuel Steward ki kendisi hem profesör, hem dövme sanatçısı porno oyunculuğu da yapıyordu, bir keresinde dövme yaptığı 1000 tane erkekle seksüel ilişkiye girdiğini ve bunlarla ilgili dosyaları saklı tuttuğunu söyledi.

Ancak birinin seks yaptığı kişilerin sayısına önem vermesi konusunda çeşitli sorular ortaya çıkıyor. Öncelikle neyi seks olarak kabul edeceğiz? Bir önceki yazımda bu konu üzerine bir şeyler yazmıştım ama insanların seks üzerine farklı tanımları olabiliyor. Oral seks, seks olarak kabul edilebilir mi? Ya anal seks? Orgazm olmak ya da olmamak önemli midir? Ya kamera seksi? Gerçekten de evrensel olarak kabul edebileceğimiz bir seks tanımı bulunmuyor. Birçok insan penis-vajina arasındaki seksi baz alsa da, bunun çok sınırlı ve heteroseksüel olduğunu iddia edebiliriz. Bu durumda lezbiyen ilişkiyi seks olarak bul etmeyecek miyiz? Lezbiyenlerin penis olmadan seks yaptığı da ortada.

İkinci olarak ve daha problemli bir konu olarak, seks yaptığını kişileri saydığınızda kaliteden çok sayıya önem vermiş oluyorsunuz. Eğer bir kişi istatistik öğretiyorsa, sayılara verdiği önemi anlayabilirim ancak hayatta herkesin sayılarla bu kadar derinden bir ilişkisi olduğunu zannetmiyorum. Sayılara verilen bu önem, bir kişinin yaşayacağı çok iyi bir deneyimi görmezden gelerek, seksi hem insanlıktan çıkarmak hem de kişiliksizleştirmek anlamına gelir. Hatta kaliteden ziyade, sayıya önem vermek bir kişinin seks hayatını verimsizleştirebilir de. Daha az sayıda partnerle kaliteli seks yaşamak neden bir gecelik ama çok sayıda yaşanan seksten daha kötü olsun?

Nitelik mi, nicelik mi? Sekste sayının önemi nedir?
Neyin seks olduğu üzerine evrensel bir tanım bulunmuyor

Üçüncü olarak, kadınları ve erkekleri düşündüğümüzde seks yapılan kişilerin sayısını tutma konusunda genellikle ortada farklı bir değerlendirme olduğunu görüyoruz. Eğer bir erkek 30 tane kadınla seks yaptığını söylerse, bu gururlanacak bir şeymiş gibi algılanıyor. Ancak tam tersi olsa, yani bir kadın 30 tane erkekle birlikte olduğunu söylese, bu gururlanacak bir şeyi geçin kadın için utanılacak bir şey gibi kabul ediliyor. Tabii ki ortada bir yanlışlık var: Kadınlar da erkekler gibi bedenlerinden istedikleri şekilde zevk almak konusunda özgürdürler ve olmalıdırlar. Sheen’in 5000 kadınla birlikte olması konusunda insanların ondan imrenerek ve takdir ederek bahsettiklerine şahit oldum. Ancak aynı şeyi bir kadın söylese verilecek karşılığın benzer olacağını hiç zannetmiyorum.

Esas ironik olan konu ise, birçok insan seks partnerlerinin sayısı üzerine konuşma konusunda son derece açık olmasına rağmen, kaliteli ve sağlıklı seks yaşayıp yaşamadıkları konusunda bu kadar açık fikirli değiller. Mesele, insanlar kaç kişiyle seks yaşadıklarını konuşmak istiyorlar ancak herhangi bir bulaşıcı hastalıkları olup olmadıkları ile ilgili bir şey söylemek istemiyorlar. Ayrıca doğum kontrolü de bir başka mesele: Ne kullanacaksınız, kim kullanacak ve bunun gibi sorular var. Seks partnerlerinin sayısını tutmak negatif bir durum olmayabilir ancak seksin kalitesinin tartışılması çok sınırlı olduğunu ve sanki çok seks yapmanın daha önemli olarak değerlendirildiğini görüyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Düzenli cinsel ilişkinin ruh ve beden sağlığı için ne kadar önemli olduğunun 4 kanıtı

21 Grams: Ölüme meydan okuyan dildonun hikayesi

Kadınların tek gecelik ilişkilerden uzak durma nedeni: Erkekler

Ryan Wise
New York Syracuse Üniversitesi’nde İnsan Gelişimi üzerine doktoramı tamamladıktan hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamak üzere İstanbul’a taşındım. ... Devam