Negatif düşüncelerden kurtulup yeni bir bakış açısı oluşturmanın yolları

“Hayatım korkunç şanssızlıklarla dolu; üstelik birçoğu hiçbir zaman gerçekleşmedi.”

Amerikalı yazar Mark Twain, aslında bir cümlede ne kadar güzel özetlemiş. Çok doğru, çok önemli ve çoğu zaman görmezden gelinen bir gerçeği, her zamanki mizahi diliyle anlatmış.

Kendinize karşı davranış biçiminizi değiştirmenin ilk adımı, eleştirel olduğunu zamanları fark etmekten geçer.

Birçoğumuzun zihni; negatif düşünceler, başımıza gelebilecek en korkunç şeylerin hayali, istediğimiz şeylerin gerçekleşmemesi için uzayıp giden listelerle dolu. Üstelik, bu kötü senaryoların birçoğu, genellikle gerçekleşmiyor bile. Ancak bu olumsuz düşüncelerin yarattığı acı ve kötü hisler, hiçbir şeyin yolunda gitmediğini düşünmemize neden oluyor. Dahası, bu düşünceler bizleri o kadar uzun süre etkisi altına alıyor ki, artık onlarsız yaşayamaz hale geliyoruz.

İlgili yazı: Bay ve bayan negatiflerle iyi geçinmenin 7 yolu

Oysa tüm bunları değiştirmek mümkün. Olumsuz düşüncelerin yarattığı anksiyete, mutsuzluk ve negatif bakış açısından kurtulmak için aslında uygulamanız gereken bir teknik var. Bu tekniğin adı; yeni bir çerçeveye oturtmak veya yeni bir açıdan bakmak. Bu teknik sayesinde size faydası dokunmayan, negatif düşünceleri belirleyip, onları pozitif düşüncelerle değiştirebilirsiniz. İşte negatif düşüncelerinizi ve eleştirel bakış açınızı pozitif düşüncelerle değiştirebilmenizi sağlayacak yeni bir açıdan bakmanın yolları:

1. Kendinize karşı davranış biçiminizi değiştirmenin ilk adımı, eleştirel olduğunu zamanları fark etmekten geçer. Bazen insanın kendi kendine yönelttiği eleştiriler o kadar çoktur ki, onun dışındakileri göremez hale gelebilir. Bir konuda kendinizi kötü hissettiğiniz zaman, kendi kendinize söylediğiniz şeyleri düşünün. Kendi kendinize söylediğiniz şeyler konusunda doğru ve tutarlı olmaya çalışın. İçinizden gelen sesin, kelimesi kelimesine söylediği her şeye dikkat edin. Kendinizi eleştirdiğiniz zamanlarda hangi kelimeleri kullanıyorsunuz? Sürekli ortaya çıkan bazı kilit kelimeler veya cümleler var mı? Kendinize karşı ses tonunuz nasıl? Sert mi, soğuk mu, öfkeli mi? İçinizden gelen bu ses, size geçmişte eleştirel yaklaşan birini anımsatıyor mu? Örneğin bir paket bisküvinin hepsini yediğinizde, içinizdeki ses “Çok iğrençsin” veya “Beni deli ediyorsun” gibi cümleler mi kuruyor? Gerçekten, kendi kendinize söylediğiniz cümleler neler?

İlgili yazı: Negatif duyguları kontrol etmeniz için 6 adımda duygusal ustalık

2. Kendinizi eleştirdiğiniz o sesi yumuşatmak için çaba harcayın. Ancak bunu kendinizi yargılayarak değil, kendinize merhamet göstererek yapın. Çok korkunç birisin” demekten vazgeçin. Bunun yerine kendinize “Endişeli olduğunu ve kendini güvende hissetmediğini biliyorum ancak boşu boşuna canını acıtıyorsun” gibi cümleler kurun.

3. İçinizden gelen eleştirel ses tarafından yapılan gözlemlere, arkadaşça ve pozitif bir yöntem kullanarak yeni bir bakış açısı kazandırın. Eğer kendinize söyleyecek pozitif kelimeler bulmakta zorlanıyorsanız, sizi seven ve merhametli bir arkadaşınızın böyle bir durumda neler söyleyebileceğini düşünün. Böylelikle kendinize sıcak ve anlayışlı bir yaklaşım sunmuş olursunuz. Ancak bunu yaparken, samimiyetle aşırı duygusallık arasındaki ince sınırı çizmeye özen gösterin. Örneğin bir paket bisküviyi yedikten sonra kendi kendinize şöyle diyebilirsiniz:

“Biliyorum kendini gerçekten mutsuz hissettiğin için bir paket bisküviyi yedin ve bunun sana kendini iyi hissettireceğini düşündün. Ama şimdi daha kötü hissediyorsun. Peki neden şimdi kısa bir yürüyüşe çıkıp kendini mutlu etmiyorsun?”

Kendinize nazik ve samimi davranırsanız, hayatta aradığınız şefkat ve nezaket de sizi bulacaktır.

Kendi kendinizle konuşurken eleştirel bir dil yerine destekleyici ve koruyucu bir dil kullanarak günlük hayattaki stresle ve mutsuzlukla mücadele edebilirsiniz. Öte yandan, kollarınızı tutmak veya yüzünüzü avuçlarınızın arasında almak gibi fiziksel sıcaklık göstergesi olan jestler de size kendinizi iyi hissettirebilir. Kendinize nazik ve samimi davranırsanız, hayatta aradığınız şefkat ve nezaket de sizi bulacaktır.

Kaynaklar:
Tinybuddha
Self-compassion
Feel happiness

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!