Bay ve bayan negatiflerle iyi geçinmenin 7 yolu

Sürekli bir şeylerden şikayet ederler, herhangi bir konuda memnun olma ihtimalleri neredeyse yok gibidir. Daima suçlayıcı ve eleştirel bir tavır içindedirler. Kısacası ne derseniz deyin, onların mutsuzluğunu ve karamsarlığını dağıtamaz, bir de üstüne enerjinizi tükettiğinizle kalırsınız. Kimden bahsettiğimizi sanırız anladınız! Negatif insanlar, evde, ofiste ve hatta sosyal ortamlarda fazlasıyla zorlayıcı olabiliyorlar. Ancak bu basit tüyolar sayesinde bay / bayan negatiflerin ördüğü o kalın duvarları yıkmak mümkün:

1.Empati kurun

Empati kurun
Empati kurun

Karşınızdaki insan olumsuz söylemlerine başladığında, empatinin gücünü kullanabilirsiniz. Onun söylenmelerine “Evet takıldığın şeyi çok iyi anlıyorum” gibi empatik cümlelerle karşılık verirseniz, konuşma sizin lehinize bir hal alacaktır.

2.İltifat edin

Bu tip insanların, vazgeçemedikleri negatif tutumlarından ötürü asla yeterince övgü almadıklarını unutmayın. Bu durumu fırsat bilerek, çevrenizdeki bay / bayan negatifi birkaç iltifatla yumuşatmanız sandığınızdan daha da kolay olacak.

3.Halinden anlayın

Başlarına hep çok kötü şeyler gelir
Başlarına hep çok kötü şeyler gelir

Karşınızda somut ya da soyut sıkıntılarından bahsedip sürekli yakınan biri varsa, onu bir nebze olsun durdurabilecek en iyi taktik halden anlama hamlesidir! O “Sabah geç kaldım çünkü arabam bozuldu. Tam bir saat yol yardımın gelmesini bekledim lanet olsun” diyorsa, sizin cevabınız da “Aynısı geçen ay bana oldu. Hala hatırladıkça sinirleniyorum” olmalı.

4.Söylediklerini onaylayın

En klasik iletişim tekniklerinden biri de karşı tarafın sözcükleriyle konuşmaktır. Bu yöntem, karşınızdaki en olumsuz insanın bile sizi içselleştirerek sizinle daha sağlıklı bir diyalog kurmasına yardımcı olur. Sözün kısası “Az önce senin de dediğin gibi…” gibi cümleler daima işe yarar!

5.Yardım teklif edin

Çoğu negatif şahsiyet, aslında karşı tarafın ilgisini üzerine çekmek için bu kadar yoğun şekilde sızlanır. Bu yüzden “Senin için yapabileceğim bir şey var mı?” ya da “Sana bu konuda yardımcı olmak isterim” tarzı kucaklayıcı cümleler, bay / bayan negatifin yelkenlerini suya indirmeye yetecektir.

6.Konuyu değiştirin

Bay / bayan negatiflerin en tipik özelliklerinden biri de şikayet ettikleri konulara saplanıp kalmalarıdır. Siz en iyisi, ustaca manevralarla konuları hızlıca değiştirin.

7.Bağlanmayı reddedin

Negatif insanlardan korunma rehberi

Tüm bu taktiklerin yanında, bay / bayan negatiflerin yaşam enerjinize göz koymaması için, birazcık diplomatik olmayı denemelisiniz. Olayların akışına fazlaca dahil olmaktan yerine, bu tip insanlara belli bir mesafede kalarak dünyanın onların etrafında dönmediğini hissettirmelisiniz.

 

Kaynak: entrepreneur.com

 

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Başarılı kişiler negatif enerji yayan insanlardan nasıl korunuyor

Hoşgörü: Negatif olaylar ve durumlar karşısında ılımlı davranabilmenin önemi

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!