Nefesin Şifa Veren Gücü: Dengeli ve huzurlu bir yaşam için bir kılavuz

Nefes çalışmaları, kişisel gelişim ve bütünsel sağlık alanına ilgi duymaya başladığımdan beri hep merak ettiğim bir alan oldu. Türkçedeki nefes kitaplarını büyük bir iştahla okuyordum ancak çoğu, tam da insanın en heveslendiği yerde, “Eğer bu canlılığa, şifaya, faydalara ulaşmak isterseniz eğitimlere katılabilirsiniz.” mesajı veriyordu ve benim eğitimlerin bütçesini karşılamam mümkün değildi çünkü henüz lise öğrencisiydim. Neyse ki zaman içerisinde bilgiyi cömertçe paylaşma konusunda hep birlikte epey yol aldık ve artık kitaplar, videolar aracılığıyla kendimize iyi gelecek birçok bilgiye ve pratiğe erişim şansına sahibiz.

Nefesin Şifa Veren Gücü, hayatlarını travma yaşayan insanları nefes çalışmalarıyla iyileştirmeye adamış iki biliminsanının kaleme aldığı, nefes çalışmalarına dair bilimsel araştırmalar ve bunların sonuçlarına yer veren önemli bir kitap. Kitapta nefes çalışmalarına dair hem klinik araştırmalara yer veriliyor hem de travmanın yıkıcı etkilerine maruz kalan toplulukların kısa sürede nefes çalışmalarıyla sinir sistemlerini nasıl dengeledikleri aktarılıyor.

Beynimizdeki ayna nöronların birçok işlevi var ve bu işlevlerin en şahanelerinden biri şu: İnsan, başkalarının iyileşme hikâyelerini okurken, onların hikâyesine tanıklık ederken kendisinin de daha iyi hissedebileceğine, kendisinin de bunu başarabileceğine dair inancı ve cesareti artıyor. Nefesin Şifa Veren Gücü’nde aktarılan hikâyeleri okurken stresten, duygusal dengesizliklerden ya da o an hayatınızda size zorluk yaratan her ne ise onun üzerinizdeki etkilerinden kurtulmanın bir yolu olduğunu da fark ediyorsunuz ve bu bile insana iyi geliyor.

Kitapta Senkron Nefes, Ha Nefesi ve Nefesi Sayma Çalışmaları gibi birçok farklı nefes çalışması anlatılıyor ve bu çalışmalara hangi durumlarda hangi nefes çalışmasına başvurabileceğimiz ile ilgili bilgi veriliyor. Aynı zamanda Richard P. Brown ile Patricia L. Gerbarg okurlara “Bütünsel Nefes” adıyla birkaç tekniği bir araya getirdikleri, 20 dakikalık bir pratik de öğretiyorlar. Böylelikle ister günün stresini atmak için isterseniz o dönem içinde bulunduğunuz zorlu halin etkilerini dengelemek için, tamamen kendi gündelik akışınıza uyarlayabileceğiniz, etkileri güçlü ve kanıtlanmış nefes çalışmaları yapma şansınız oluyor.

Kitapta yer verilen tüm nefes çalışmaları için Omega Yayıncılık bir de ses kaydı hazırlamış. Ve bu ses kayıtlarını Türkiye’de yoga denilince ilk akla gelen isimlerden Zeynep Aksoy seslendirmiş. Zeynep Aksoy’un yönlendirmeleriyle istediğiniz her an ve her yerde bu nefes çalışmalarının kayıtlarına ulaşıp istediğiniz pratiği yapabiliyorsunuz. Stüdyoya gitmeye, güvenilir bir hoca bulmaya ya da ekstra bütçe ayırarak pahalı eğitimler almaya gerek yok. Kitabı okuyun ve ses kayıtlarının desteğiyle nefes çalışmalarını hayatınıza katın; şifa bu kadar yakınınızda.

Dünyada durum nasıl bilmiyorum ama Türkiye’de kişisel gelişim ve popüler psikoloji kitaplarına aşırı mesafeli, hatta bu kategorilerde yayın yapanları ve bu yayınlarla ilgilenenleri aşağılayan bir grup var. Bu tutumun temelinde, kişisel dönüşümün ve enerji çalışmalarının safsata olduğu, bunların bilimsel dayanakları olmadığına dair inançlar var. Bilgi değil inanç diyorum çünkü bilimsel paradigma değişeli, insan bedeni ve enerji alanı üzerine birçok çalışma üretileli çok oluyor ve bu alanda birçok kitap yayımlanıyor.

Meditasyonun bilimsel temellerine dair bilgi sahibi olmak isterseniz Rick Hanson ile Richard Mendius’un hazırladıkları Buda’nın Beyni kitabını okumanızı öneririm. Belki meditasyona dair bakışınız tümden değişir. Eğer içinde yaşadığımız evren ve birbirimiz ile olan bağlantımıza dair bilimsel verilerin de yer aldığı bir şeyler okumak isterseniz Holografik Evren kitabına bakabilirsiniz. Nefes çalışmalarının insana ne kadar iyi geldiğine dair, daha rasyonel bir zeminde sunulan bilgilere ihtiyacınız varsa, size iyi gelen şeyi seçmek için illa da bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem bulmak istiyorsanız, Nefesin Şifa Veren Gücü kitabındaki nefes çalışmaları tam size göre.

Kendinize iyi gelen yolu seçmek için daha fazla beklemeyin ve size öğretilen yoldan çıkın. Asıl serüven, yoldan çıktıktan sonra başlıyor.

İlginizi çekebilir:
Topraklanma: Doğadan gelen şifa kaynağı
Kaliteli bir uykunun sırları: Uyku ile aranıza giren kara kediyi bulun

Özge Uysal
Ben Özge Uysal. İstanbul'da doğdum, büyüdüm. Lisans eğitimimi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde tamamladım. Kitap editörüyüm, aynı zamanda kitaplar ile ilgili hazırladığım ... Devam