“Neden yalnızım?”: Romantik bir ilişki içerisinde olmamanızın olası nedenleri

“Aşk kapımı çalmıyor, doğru insan beni bulmuyor, hep yanlışları çekiyorum, ne zaman aşka yelken açacağım…” diye düşünürken ‘Neden yalnızım?’ sorusunun cevabını arıyorsanız pek çok cevap aklınızdan geçiyor olabilir. Sorun sizde değil, onda mıydı yoksa sorun onda değil, sizde miydi tam bilinmez ama bekarlığın artık sultanlık olmadığını düşünüyorsanız, size iyi gelecek ve doğru partneri getirecek bir ilişki için önce yalnızlığınızın derinliklerini sorgulamak etkili bir yöntem olabilir. Geçmiş deneyimlerinize, mevcut hayatınıza, flört geçmişinize bir dönüp bakarak belki de daha önce hiç fark etmediğiniz şeyleri yakalayabilirsiniz. İşte yalnızlığınızın ardındaki olası sebepler:

Flört etmek önceliğiniz olmayabilir

Belki uzun ve zorlu bir ilişkiden yeni çıktınız, belki bir süre sadece kendi hayatınıza odaklanmak istiyorsunuz ya da kendinizi yalnızlığın huzurlu kollarında biraz daha kalmaya ikna ettiniz… Sebep her ne olursa olsun flört etmek, şu anki önceliğiniz olmayabilir. İşinize, kariyerinize odaklanmak, beslenmenize, egzersizlerinize daha fazla zaman ayırmak, şehir şehir, ülke ülke gezmek ya da yalnızca dostlarınızla eğlence için vakit artırmak listenizdeki ilk tercihleriniz olabilir. Hayatınızın diğer bölümlerine flört etmekten daha fazla öncelik vermenizde kesinlikle yanlış bir şey olmadığını bilin ve şu anda sizin için önemli olan neyse, onu sahiplenin ve gururla, gönül rahatlığıyla yapmaya devam edin. Önceliklerinizin ne olduğuna siz karar verirsiniz ve flört hayatınız seçtiğiniz herhangi bir zaman diliminde gerçekleşebilir. O gün bugün değilse, yalnızlığınızın sebebi tercih ettiğiniz ilişki harici öncelikler olabilir…

Korkunun içine hapsolmuş olabilirsiniz

Öncelikleriniz arasında romantik bir ilişki varsa ve flört etme konusunda istekliyseniz ama bir türlü aksiyon alamıyorsanız ve bu nedenle yalnızsanız sebebi korkularınız olabilir. Reddedilmekten, bağlanmaktan, incinmekten, denemekten, başlamaktan, adım atmaktan kısaca bir ilişkiye başlamaya dair birçok şeyden çekiniyorsanız bu korkular belki de sizi hapsetmiştir. Neden yalnızım diye düşünüyorsanız belki de bastırdığınız birtakım korkuları keşfetmeniz gerekiyor olabilir.

Doğru kişiyle henüz tanışmamış olabilirsiniz

Bazı insanlar, başkalarıyla daha kolay uyumlanabilirken bazıları için o uyumu bulmak daha zor olabilir. Klinik psikolog Carla Marie Manly’ye göre, bazen insanlar henüz doğru kişiyle tanışmadıkları için olmak isteyebileceklerinden daha uzun süre bekar kalabiliyorlar. Yani, bir ilişki istiyor olmanıza rağmen yalnız kalmanızın sebebi belki de partnerinizde olmasını istediğiniz her şeyi sıraladığınız o listedeki tüm maddelerin karşılanmamasıdır… Eğer öyleyse kriterlerinizi yeniden gözden geçirebilir, farklı ortamlara dahil olarak sizin için doğru olan kişiyle karşılaşma ihtimalinizi artırabilir veya olası bir partnere şans tanıyarak bazı şeyleri zamana bırakmayı deneyebilirsiniz.

Yanlış kişilerle birliktelik kurmaya çalışıyor olabilirsiniz

Sizin için doğru kişi olabileceğini düşündüğünüz insanlarla geçmişte yaşadığınız birliktelikler birtakım hayal kırıklıkları ile son bulduysa, tabiri yerindeyse ‘yoğurdu üfleyerek yiyor’ olabilirsiniz. Yani, bir ilişki istemenize ve halihazırda doğru insanı bulmak için yeni ortamlara girmeye çabalamanıza rağmen geçmişteki üzücü deneyimlerinizden ve yanlış ilişkilerinizden dolayı doğru insanı bulsanız ya da bulmaya çok yaklaşsanız da onun yerine yanlış kişilerle birliktelik yaşıyor olabilirsiniz. Diğer bir deyişle, doğru olan yerine tanıdık olan, daha güvende hissettiren kişiyle devam ettiğiniz için yolun sonu yine ayrılığa çıkmış olabilir… Öte yandan sağlıklı, yapıcı bağlantılar yerine dramaların (inişli çıkışlı romantizmin) peşinden gidiyor, iç güzellikten önce dış güzelliğe kapılıyor, kırmızı bayrakları fark edemiyor, gerçek uyumdan emin değilken aceleci davranıyorsanız da yanlış kişileri hayatınıza çekerek ayrılık sonunu hazırlıyor olabilirsiniz.

Gerçekdışı beklentileriniz olabilir

Klinik psikolog Carla Marie Manly’ye göre birçok durumda insanların uygun bir partner bulamamasının nedeni yüksek beklentiler…Mükemmel partneri bulma umuduyla çıtanızı çok yükseğe çıkarırsanız o kriterleri takip ederken doğru olabilecek bir adayı gözden kaçırabilirsiniz. Eğer doğru kişinin sahip olması gereken kriterlerini tasarladığınız listeniz haddinden fazla uzunsa ve neredeyse karşılanması imkansız maddeler içeriyorsa yalnızlığınız sebebi karşınızda duruyor olabilir. Elbette ki birlikte olmayı istediğiniz kişinin sizinle uyumlu olması, ihtiyaçlarınıza, birtakım beklentilerinize cevap vermesi, sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişki için çok önemli ancak her şeyde olduğu gibi kriterlerin de fazlası zarar. Dilerseniz o listenize bir göz atın, belki de tek bir kişinin gerçekleştiremeyeceği ve sahip olamayacağı kadar uzun ve ayrıntılıdır… Eğer bir birlikteliğe başlamaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız o listeyi biraz sadeleştirmek isteyebilirsiniz.

Hiçbir standardınız olmayabilir

Nasıl ki çok ayrıntılı, yüksek beklentili, uzun ve imkansıza yakın bir kriter listesi iyi değilse; bunun tamamen zıttı da aynı şekilde pek sağlıklı ve yapıcı değil. Kimileri çıtayı çok yükseğe koydukları için bekar olmaya devam ederken kimileri de o çıtayı hiç görmedikleri için yalnızlığın içerisinde kalabiliyor. Doğru insanla beraber olmak, bir değil iki kişi olarak yaşamınıza devam etmek istiyor ama bir türlü olmadığını düşünüyorsanız belki de bu kez sebebi hiçbir beklentinizin olmamasıdır. Müstakbel partnerinizden imkansıza yakın bir şeyler beklemediğinizden emin olmanız gerekse de neleri kabul edip etmeyeceğinizi, nelerin sizin için uygun olup olmadığına da karar vermeniz, ilişkinizin çerçevesini belirlemeniz şart.

Temel ilişki becerilerinizde eksiklikler olabilir

Şüphesiz ki kimse bir ilişkiye bitirmek için başlamaz, ama bazı ilişkiler çeşitli sebeplerden dolayı biter ve partnerlerden biri bazense ikisi uzun süre yalnızlığın içerisinde kalır… Yalnızlığınızı sorgularken hiç ilişki becerilerinizi gözden geçirdiniz mi? Evet, ilişki becerileri. Bazen, neden yalnız olduğumuza dertlenir dururuz ve tonlarca sebep sıralarız ama en temel şeyi atlarız; bir ilişkiyi sürdürmek için gerekli birtakım becerilere sahip miyiz? Bir düşünün, öfkenizi kontrol edebiliyor musunuz, sağlıklı iletişim kurabiliyor, kendinizi net bir şekilde ortaya koyabiliyor musunuz? Ya da ateşe körükle mi gidiyor yoksa zorlayıcı durumlarda tetikleyicileri susturmayı başarıyor musunuz? Belki de yalnızlığınızın sorumlusu tüm bunlardır… Öyleyse, bazı becerileri iyileştirmeye başlamanızda fayda var.

Geçmişe takılıp kalıyor olabilirsiniz

Bazı insanlar yeni bir ilişkiye girmekte, hayatlarına birini almakta zorlanırlar çünkü geçmişlerindeki insanları hala unutamamışlardır ve bir şekilde duygusal olarak bağlı kalmışlardır… Eski sevgilinizden gerçekten ayrıldınız mı? Yoksa bu yalnızca fiziksel bir ayrılık mı? Bir düşünün, hala ona karşı birtakım duygular besliyor olabilir misiniz? İster kopamadığınız bir eski sevgili, ister geçmişte duygularınıza asla karşılık vermeyen platonik bir aşk olsun; geçmiş sizi kendine bağlı tutuyor olabilir mi? Eğer öyleyse, geçmişe olan bağlılığınız potansiyel yeni bağlarınızın önünü kesiyor olabilir.

İyileşmemiş yaralarınız olabilir

Çözümlenmemiş travmalar, genellikle sevgi dolu bir partner bulmanın önüne geçebilir. Tıpkı geçmişe sıkı sıkı tutunmak gibi kabuk bağlamayan birtakım yaralar da olası birliktelikleri önlüyor olabilir. İç dünyanızdaki bazı acılar, güven veya bağlanma sorunları yaşamanıza ve bu nedenle kendinizi bir ilişkiye açmamanıza neden olabilir. Kendinizi, geçmişinizi, tüm yaralarınızı şefkatle sararak, bütün duygularınızı kabul ederek ve onları iyileştirerek yola devam edebilir, yeni sulara yelken açabilirsiniz.

Aslında bir ilişki istemiyor olabilirsiniz

Evet, çok doğru. Öyle mi böyle mi şöyle mi derken acaba neden yalnızım diye kendinizi çevrenizi müstakbel partnerinizi sorgularken kriterler listenizi beklentilerinizi önceliklerinizi gözden geçirirken bir şeyi atlıyor olabilirsiniz: Belki de gerçekten bir ilişki istemiyorsunuz. Neden olmasın? Bazı insanlar istediklerini düşünseler ve bir ilişkiye dahil olmak için çaba harcasalar da aslında içten içe derinlerinde bir yerlerde yalnız olmaktan büyük mutluluk duyuyor ve yola öyle devam etmek istiyorlar. Belki de o insanlardan biri de sizsinizdir… Toplum baskısı ya da çeşitli kültürel, sosyal, bireysel inançlardan dolayı bir ilişki içerisinde olmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz; ama bu düşünce içinizden değil dış dünyadan geliyorsa ve aslında içinizdeki ses yalnızlığın çok iyi olduğunu söylüyorsa bekarlık, sultanlıktır günlerini biraz daha devam ettirebilirsiniz. Belki ileride bir gün fikriniz değişir… Ya da hiç değişmez, kim bilir.

Pew Araştırma Merkezi’nin 2020 raporuna göre Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık %31’i bekar ve bekarların yarısı şu anda bir ilişki aramıyor. Yani, isteyerek veya aradığınızı bulamadığınız için bekar kalmanız son derece normal; ve bu durumu ne zaman değiştirmek istediğinize ancak siz karar verebilirsiniz.

Yukarıdaki tüm maddeleri gözden geçirip ‘yalnızlığımın olası nedenlerini değerlendirdim ve evet, bir ilişki istediğimden eminim’ diyorsanız ve o zaman size yardımcı olacak birkaç yolu da deneyebilirsiniz:

Kendinize gerçekten ne istediğinizi sorun: Bir ilişkiye hazır mısınız, gerçekten hayatınızda bir kişiye daha yer var mı, yaşamınızı paylaşacak bir partner istediğinizden emin misiniz? Ne istediğiniz konusundan net olun. Arzularınızı, beklentilerinizi, planlarınızı gözden geçirin, kendinize ‘gerçekten’ zaman ayırın ve iç dünyanızı keşfetmek için aceleci davranmayın.

Tüm flört geçmişinizi gözden geçirin: Ne istediğinize karar vermek için zaman ayırdığınız gibi geçmişinizi de gözden geçirmenizde fayda var. Geçmiş deneyimlerinizde neler sizi yordu, neler doğruydu, neler yanlıştı, partnerlerinizde iyi olan veya size ters gelen neler vardı, beklentileriniz nasıldı; çok mu yüksekti yoksa çok düşük mü kalmışlardır, neden sizin için yanlış kişilerdi, hangi ilişkiniz neden bitmişti, hepsini düşünün ve isterseniz cevaplarınızı not alın. Bu sayede gelecek ilişkilerinize ışık tutabilir ve daha doğru adımlar atabilirsiniz.

Aşka yer açın: Flört hayatınıza yakından baktıktan sonra, hayatınızın bu kısmına daha aktif bir şekilde eğilmenin zamanı geldi. Önceliklerinizi belirlerken aşka da yer açtığınızdan emin olun. Yeni biriyle tanışmak için fırsat yaratın, doğru kişi olabileceğini düşündüğünüz kişi ile görüşmek için programınızda yer açın, kısacası ilişkiyi hayatınıza çekmek için şartlarınızı olgunlaştırın.

Sabırlı olun: Roma bir günde inşa edilmedi, Piramitler şıp diye belirmedi; mükemmel zaman alır! Ya da mükemmele en yakın olan ilişkiler 😊 Doğru partneri seçmek, onunla olmak istediğinizden emin olmak, birlikte kaliteli zaman geçirmek için acele etmeyin. Sabırlı olun ve hem kendinizi, hem müstakbel partnerinizi hem de ilişkinizi en doğru şekilde tanımak için adımlarınızı sağlam atın.

Son olarak, bekar hayatınızı da takdir etmeyi unutmayın. Bir ilişki için yelken açsanız da doğru aşk kapınızı çalana kadar sahip olduğunuz hayatın da her anının takdire değer olduğunu hatırlayın. Belki de son bekar günlerinizdir… Öyleyse tadını çıkarın 😊.

Aşkla kalın…

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Herkesin hayalini kurduğu “doğru insan” kimdir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!