Neden erkekler randevularda daha fazla yemek yer?

Akşam yemeğine çıkmış bir çiftten hangisinin gece boyunca daha iştahlı olacağını tahmin etmek pek de zor olmaz değil mi? Çift olarak çıkılan yemeklerde, kadınların her zaman daha az yemeyi tercih ettikleri bilinen bir gerçek. Peki ya erkeklerin bu randevularda “her zamankinden daha fazla” yemelerinin ardında yatan psikolojik bir eğilim olduğunu söylesek?

Erkekler randevularda yemek yiyerek sakinleşiyor
Erkekler randevularda yemek yiyerek sakinleşiyor

İştahın kökeni psikolojik

Cornell Üniversitesi’nin yaptığı ve Evolutionary Psychological Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, bu eğilimin nedenlerini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Araştırmaya göre erkekler, kadınlarla çıktığı yemeklerde, diğer erkeklerle birlikteyken yediği miktarın çok daha fazlasını yiyorlar! Bu sonuç başta kulağa biraz tuhaf gelebilir ancak deneyler pek de öyle söylemiyor.

Erkekler yiyerek rahatlıyor

İki hafta boyunca, hemen herkesin tercih edebileceği bir İtalyan restoranında gerçekleştirilen kontrollü deneyler oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. 105 kişi üzerinde, 2 hafta süreyle uygulanan bu deneylerde; bir kadınla yemek yiyen erkekler, diğer erkeklerle yediği günlere oranla %93 daha fazla pizza ve %86 daha fazla salata tüketti. Buradan çıkarılacak en önemli sonuç:  Bir erkekle başbaşa yemek yemenin verdiği gerginliği iştahsızlık olarak dışa vuran kadınların tersine, erkekler bu gerilimi daha fazla yemek yiyerek atlatmaya çalışıyor.

 

Kaynak: sciencedaily.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

En iyi fikirlerimiz neden hep duş alırken aklımıza gelir?

Aile içi iletişimi artırmak adına akşam yemeklerinizi birlikte yiyin

Neden yatağınızı hiçbir zaman düzeltmemelisiniz?

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!