Neden aynı rüyaları tekrar tekrar görürüz?

Rüyalar, çoğu zaman anlamsız olabilirler, ne gördüğümüzü bile hatırlamadan güne başlayabiliriz. Bazense gördüklerimizin üzerine düşünürüz, derin anlamlar barındırabileceklerine, belki de yaşamımıza dair ipuçları taşıdıklarına inanmak isteriz. Genellikle hepsi birbirinden farklı, tamamen alakasız, farklı insanları, ögeleri, konuları içeriyor olabilir. Etkilendiğimiz, bilinçaltımızda yer edinmiş ya da üzerine sıkça düşündüğümüz, endişelendiğimiz herhangi bir şey rüyalarımızda belirebilir ve birbirinden tamamen farklı olduklarında rüyalarımıza aldırış bile etmeden yaşamımıza devam edebiliriz. Ancak, öyle zamanlar gelir ki aynı rüya sanki bir filmi yeniden izliyormuşuz gibi tekrar tekrar döner durur. Neden aynı rüyayı gördüğümüzü, bunun ne anlama geldiğini merak ederiz. Tekrarlanan ya da yinelenen rüya olarak da tabir edilen bu rüyaları anlamak isteriz.

Terapist ve rüya uzmanı Leslie Ellis, mindbodygreen’de yer alan röportajında tekrar eden rüyaların genelde kötü rüyalar yani kabuslar olduğunu ve bu rüyaları gören kişinin dikkatini vermesi gerektiğini anlatıyor. Dr. Ellis’e göre yinelenen rüyalar her zaman birebir aynı olmasa da tekrar eden öğeleri, benzer temaları içerebiliyor ve bazı işaretlerin farkına varmamız gerektiğini söylüyor olabilir. Ona göre bu tür rüyaların üç temel sebebi bulunuyor: Çözülmemiş duygusal sorunlar, stres ve yinelenen davranışlar. Tekrar eden rüyaların nedenlerinden bahsetmeden önce en yaygın tekrar eden rüyalara birkaç örnek kendinizi, rüyalarınızı değerlendirmenize ve benzer durumlar yaşayıp yaşamadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

En yaygın tekrar eden rüyalar

Ellis’e göre rüyalarımız benzersiz olsa da, yinelenen rüyalar için birkaç yaygın rüya teması vardır, bunlar: Aynı yerleri görmek, aynı kişileri görmek ve aynı ilişkileri görmektir.

Aynı yeri görüyorsanız: Hayalinizdeki evi, okuduğunuz liseyi ya da daha önce hiç gitmediğiniz yerleri tekrar tekrar görüyor olmanız aslında rüyanızın o konumla, mekanla olan ilişkisinden daha çok kişiliğinizin bir parçası olması ile ilgili. Örneğin, harika döşenmiş, geniş, büyük, konforlu bir ev görüyorsanız kendinizi geliştirmek, fikirlerinizi büyütmek istiyor olabilirsiniz. Yıkık dökük harabeye benzer bir yer görüyorsanız bu rüya kendinizi bitkin, yorgun, tükenmiş hissettiğinizin simgesi olarak karşınıza çıkabilir. Dinlenmeye, ara vermeye, belki de bir tatile ihtiyacınız olabilir.

Aynı kişiyi görüyorsanız: Bu rüyanın açıklaması Dr. Ellis’e göre daha basit. Sürekli aynı kişiyi rüyanızda görüyorsanız onu çok düşünüyor, aklınızdan çıkaramıyor, onunla ilgili hayaller kuruyor olabilirsiniz. “Eğer yeniden görüşemeyeceğiniz biriyse bu kişi (ayrılmış olduğunuz eski sevgiliniz, kaybettiğiniz bir yakınınız ya da hiç tanışmadığınız bir film yıldızı gibi), o zaman da o kişinin özelliklerini düşünmelisiniz.” diyor, Ellis. “Belki de onun gibi olmak istiyorsunuzdur…

Aynı ilişkiyi görüyorsanız: Belirli bir ilişki hakkında rüya görmek, onu gerçek hayatta arzu ettiğiniz anlamına gelse de durum her zaman böyle değil. Geçmiş bir ilişkinizi tekrar tekrar görüyorsanız o ilişkinin içindeyken olduğunuz kişiyi, o zamanki özelliklerinizi, tavırlarınızı özlüyor olabilirsiniz.

Tekrar eden rüyaların sebepleri

Benzer ögelerin, kişilerin, durumların tekrar tekrar rüyalarınızda başrolü oynadığı zamanları bir düşünün. Sizce altında ne yatıyor olabilir? Şimdi gelelim Dr. Ellis’in bu tür rüyalar için geçerli olabileceğini söylediği nedenlere.

1. Stres

Yaşamımızda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda çoğu zaman en büyük sorumlu stres olabilir. Belki yakında gireceğiniz bir sınav, aylardır hazırlandığınız bir toplantı ya da başaramama korkusu sizi strese soktuğu ve zihninizin neredeyse tamamını meşgul ettiği için rüyalarınızda sık sık yer buluyordur. Stres kaynağınızı bulduğunuzda onu kontrol etmek için harekete geçebilir, sizi rahatsız eden ve tekrar tekrar uykularınızı bölen aynı ya da benzer rüyaları durdurabilirsiniz.

2. Çözülmemiş duygusal sorunlar

Dr. Ellis’e göre rüyalarımız hayatımız boyunca tutarlı kalıpları takip etme eğiliminde olduğu için duygusal olarak aldığımız yaraların etrafında dönmeleri normaldir. Çocukluk travması, yas süreci, umutsuzlukla sonuçlanan beklentiler gibi duygusal olarak çöküş yaşamanıza neden olabilecek durumlar rüyalarınızda bozuk bir plak gibi tekrar tekrar başa sarabilir.

3. Yinelenen davranışlar

Tekrar eden rüyalar, günlük yaşamdaki yani uyanık halimizdeki davranış kalıpları ile de yakından ilgili olduğu için belirli bir davranışı tekrar tekrar hayatınızda sergilediğinizde rüyalarınızda da size eşlik etmesi muhtemeldir. Örneğin, gerçek hayatınızda bir şeylerden ya da birinden kaçıyorsanız, rüyanızda da devamlı bir şeylerden kaçmaya çalıştığınızı görebilirsiniz. Gerçek hayatınızda bu davranışınız değiştiğinde, aynı davranışı içeren rüyalarınız da muhtemelen son bulacaktır.

Tekrarlayan rüyaları durdurmak mümkün mü?

Artık tekrar eden rüyalar hakkında her şeyi bildiğinize göre, muhtemelen yıllardır yaşadığınız rüyayı durdurmanın bir yolu olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Dr. Ellis’e göre tekrarlayan rüyaları durdurmanın en iyi yolu, rüyanın sizden ne istediğini anlamak için zaman ayırmak ve ardından onu gerçekleştirmek için adımlar atmaya başlamak.

Diğer yandan geçmişten gelen bir kişi, bir olay ya da herhangi bir yaşanmışlık rüyalarınıza tekrar tekrar konuk oluyorsa, bunu bilinçaltınızın dırdır etmesi olarak düşünebilir ve zihninizi temizlemek, geçmişi geçmişte bırakmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Eğer çözülmemiş bir travma söz konusu ile bu konuda profesyonel bir destek alarak hızlı ilerleyebilirsiniz.

Yinelenen rüyaların en yaygın sebeplerinden biri olan stresle karşı karşıyaysanız stresinizi azaltmaya yardımcı olacak aktiviteler, meditasyon, nefes egzersizleri, yoga pratikleri, mindfulness teknikleri gibi farklı araçlardan da faydalanabilirsiniz. Kaliteli bir uyku deneyimi için bedeninizi esnetebilir, bedeninizin sizi sıkıştırmaması için sağlıklı beslenerek, kafein tüketiminizi sınırlandırarak daha rahat uykuya dalabilir, daha güzel rüyalar görebilirsiniz. Ayrıca rahatlamak için aromaterapiden de faydalanabilirsiniz. Eğer uyku problemleriniz varsa doğru adımları atabilmek için bir uzmana danışabilirsiniz.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Rüyalar bize ne anlatır: Rüyaları anlamak için ilk iş duyguları tanımak

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!