Nasıl daha çekici hissedilir?

Çekici hissetmek genelde fiziksel görünümden çok daha fazlasıdır. Çekici hissetmek, fiziksel görünümümüzden memnun olup olmamamızdan insanların ettiği iltifatlara inanıp inanmamamıza kadar pek çok şeyle birlikte beynimizde gerçekleşen bir şeydir.

Kendini çekici hissetmeyen bir insan iltifat aldığında bunu kabullenmekte zorlanabilir. Ancak kendinizi çekici hissetmek istiyorsanız, öz eleştiri yapmayı bırakmalı ve iltifatları kabul etmeye çalışmalısınız. Bunun için günlük hayatınızda bu yazıda okuyacağınız ipuçlarından faydalanabilir ve kendinizi çekici hissetmenin yanı sıra diğer insanlara da daha çekici gelmeye başlayabilirsiniz.

Daha çekici hissetmek için neler yapabileceğinize ve dikkat etmeniz gereken ipuçlarına bu yazıda göz atabilirsiniz.

Nasıl Daha Çekici Olunur?

Fiziksel görünümün çekiciliği etkilediği bir gerçek olsa da çekici olmak için yalnızca dış görünüş yeterli değildir. Bu nedenle kendinizi çekici hissetmek için fiziksel görünümünüzün yanı sıra başka noktalara da dikkat etmeniz gerekir. Özgüveninizi arttırmak ve daha çekici hissetmek için dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları şu şekildedir:

1. Kendinize düşman olmayın

Kendinizi çekici hissetmemenize neden olan en önemli faktör, kendinize düşman olmanızdır. Çekici hissetmek için aynaya baktığınızda kusur görmek yerine güzelliklere odaklanmalısınız. Yüzünüzde veya vücudunuzda bir yara izi varsa bunu kusur olarak görmek yerine yalnızca yara izi olarak görmelisiniz. Pek çok araştırma, medyanın kendimizi çekici bulma seviyemizi etkilediğini göstermektedir. Sosyal medya veya dergi gibi üzerinde oynanmış görsellerle kendinizi karşılaştırmayı bırakmalısınız.

İlginizi çekebilir: Annelerimizden öğrendiğimiz güzellik sırları

2. Egzersiz yapın

Egzersiz, vücut açısından sağladığı faydaların aynı sıra özsaygı açısından da harikadır. Egzersiz yapmaya belli bir süre devam ettikten sonra özgüveninizde ve özsaygınızda artış olduğunu fark edeceksiniz. Bu nedenle egzersizi yapmayı yalnızca fiziksel açıdan sağladığı faydalar nedeniyle değil, aynı zamanda psikolojik faydaları nedeniyle de düzenli bir hale getirmelisiniz.

3. Kendinizi iyi hissettiren şeylere odaklanın

Fiziksel görünümünüzle ilgili endişelenmeye ara verin. Bunun yerine nasıl hissettiğinizde odaklanmaya çalışın. Elbise giymek istediğinizde elbisenin güzel olup olmadığını sorgulamak yerine rahat hissedip hissetmediğinize bakın. Elbisenin içinde zaman geçirmeyi seviyor musunuz? Kendinizi elbiseyi giyerken uyuyabilecek kadar rahat hissediyor musunuz? Estetik kaygılarınızı bir kenara bırakın ve nasıl hissettiğinize odaklanın. Bu sayede neşeli bir şekilde hareket edebilmenin huzurunu tekrar yaşayabilirsiniz.

4. Kıyafetlerinizi çıkarın

Sosyal medyadaki insanların bedenlerine bakmanın yanı sıra kendi bedeninize de bakın. Kıyafetlerinizi çıkarın. Odada çıplak bir şekilde dolaşın ve aynada kendinize bakın. Gerçek hayatta göreceğiniz çıplaklık, insan güzelliğinin çeşitli şekillerde olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle günün belli bir kısmını kıyafetleriniz olmadan geçirmeye çalışın.

5. Seksi şeyler izleyin, dinleyin veya okuyun

Seksi şeyler izleyerek, dinleyerek veya okuyarak hayal kurabilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak senaryolar düşünebilirsiniz. Bunun için şimdiye kadar izlediğiniz en seksi filmi açabilir, hareketli ve seksi bir şarkıyla dans edebilir veya sevdiğiniz bir kitaptaki erotik bir sahneyi tekrar okuyabilirsiniz. Bunları yaparken hissettiklerinize odaklanmalı ve anda olmanın tadını çıkarmalısınız.

İlginizi çekebilir: Herkesin mutlaka bilmesi gereken 15 güzellik sırrı

6. Olumsuz iç konuşmalarınızı sınırlayın

Vücudunuz hakkında olumsuz konuşmayı bırakın. Olumsuz düşünceler aklınıza geldiğinde bunların bir yaprağın üzerinde uçup gittiğini hayal edin. Bunu başaramadığınız anlarda endişelenmeyin ve kendinize karşı acımasız olmayın. Bunun yerine olumsuz düşünceleri, olumlu olanlarla dengelemeye çalışın

7. Günlük tutun

Günlük tutmak için bir defter alın ve içine minnettar olduğunuz şeyleri not alın. Günlüğünüzü, vücudunuzda hissettiğiniz şeyleri merkeze alacak şekilde tutabilirsiniz. Örneğin, yağmur sonrası cildinizde hissettiğiniz serinliğin ne kadar iyi geldiğini veya arkadaşlarınızla birlikte gülerken yediğiniz pastanın ne kadar iyi hissettirdiğini not alın. Günlüğünüze, vücudunuzda hissettiklerinizin yanı sıra minnettar olduğunuz diğer şeyleri de not alabilirsiniz. Bu sayede olumlu bir beden algısı oluşturmak adına daha kapsamlı bir özgüven oluşturabilirsiniz.

8. İyi uyuduğunuzdan emin olun

Kendinizi yorgun, bitkin veya stresli hissettiğinizde mola verin. İyi ve kesintisiz bir gece uykusu için her gün en az sekiz saat uyumaya dikkat edin. İhtiyaç duyduğunuzda gün içinde de kestirebilirsiniz. İyi bir gece uykusu sağlık, hafıza, bilişsel işleyiş ve ilişkiler açısından çok önemlidir. Kendinizi daha iyi ve daha çekici hissetmek için ihtiyacınız olan şey yalnızca daha iyi bir gece uykusu olabilir.

9. Yapmanız gereken şeylere ara verin

Stresli olduğunuzda vücudunuz savaş ya da kaç tepkisi verebilir. Bu da kendinizi çekici hissetmenizi engelleyebilir. Bu yüzden kendinizi biraz rahat bırakmaya çalışın. Hiçbir şey yapmaya enerjiniz yoksa hiçbir şey yapmayın. Bütün gece film izleyin. Akşam yemeği için eve pizza söyleyin. Kendinizi yapmanız gereken şeylerden bir süreliğine soyutlamanız, korkunç geçen bir günün ardından soluklanmanıza yardımcı olabilir.

10. Çekiciliğin sosyal bir yönü olduğunu unutmayın

Utangaç insanlar genelde kendilerinin diğer insanlara göre daha az çekici olduğunu düşünür. Kendinize odaklanmanız, öz eleştirilerinizin artmasına neden olur. Kendinizi başkalarına yaklaşmaya zorladığınızda kendi güvensizliklerinizin azaldığını fark edersiniz. Örneğin, kalabalık bir ortamda arkadaşlarınızla olduğunuzda kendinizi daha çekici hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, arkadaşlarınızla olduğunuzda dışarıya sosyal olduğunuzu göstermenizden kaynaklanmaktadır. Durumun farkına varın ve tek başınıza olduğunuzda öz eleştirilerinizi sınırlamaya çalışın.

Bonus: Güzelliğin her şey olmadığının farkına varın

Çekici insanlar, daha az çekici olan insanlara göre genelde daha mutlu değildir. İyimserlik, tatmin edici ilişkiler, hayat amacı ve mutluluk gibi şeyler, çekicilik üzerinde dış görünüşten daha fazla bir etkiye sahiptir. Elbette daha çekici görünen insanların özel muameleyle karşılaştığı zamanlar vardır. Ancak bunların kişinin hayatını genel olarak etkilemediğini unutmayın ve bu nedenle tüm hayatınızı dış görünüşünüzle ilişkilendirmeyin.

En önemlisi de yalnız olmadığınızı unutmayın. Vücudunuzla ilişkiniz karmaşık olabilir ve onunla ilgili her şeyi sevmek zorunda değilsiniz. Bu nedenle hissettiklerinizi utanmadan yaşamalı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan şeylere odaklanmalısınız.

İlginizi çekebilir: Kendinizi daha çekici hissetmenizi sağlayacak pratik güzellik ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!