Müzikle mutluluk: Mart ayı etkinlik takvimi

Mart ayının başlaması ile birlikte havaların ısınması, festival takvimlerinin açıklanmaya başlaması ve insanların kendini dışarıya atması ile bahar kendini hissettirmeye başladı. Ben de bu ay içerisinde kesinlikle kaçırmamanız gereken etkinlikleri inceledim.

David Garrett & İstanbul Opera Orkestrası

Eleştirmenler tarafından “Müziğin dahi çocuklarından biri” olarak tanımlanan genç virtüöz David Garrett, dinamik performansıyla İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor. 9 Mart Perşembe günü İş Kuleleri’nde gerçekleşecek etkinlik klasik müzik seven-sevmeyen herkesi baştan çıkaracak. Gitmeden Çaykovski dinlemenizi öneririm.

Detaylar: David Garrett & İstanbul Opera Orkestrası

St. Petersburg Bale Tiyatrosu – Kuğu Gölü

Dünyaca Ünlü Bale Topluluğu Saint Petersburg Ballet Theatre (SPBT),  9-12 Mart tarihlerinde TİM Show Center’da ‘Kuğu Gölü Balesi’ için sahne alacak. Londra’daki ünlü Coliseum ve Royal Albert Hall, Paris’teki Champs – Elysées Théatre, Tokyo’daki Bunkamura Hall, Taipei ve Pekin’deki Ulusal Tiyatrolar gibi dünyanın en prestijli salonlarında gösteri yaparak dünya basınının ilgi odağı haline gelen topluluğun müzikal terapisi dillere destan geçecek.

Detaylar: St. Petersburg Bale Tiyatrosu – Kuğu Gölü

Stavroz (Live) powered by Lenovo

Stavroz, caz ve minimal house müziği birleştirerek ortaya çıkardığı kendine özel tarzı ile mart ayında yeniden İstanbul’da. Babylon Bomonti’de gerçekleşecek bu etkinliğin biletleri de günler öncesinden bittiği açıklandı bile fakat planı değişenlerden bilet temin etmeniz de mümkün. Elektronik müziğin evrildiği bu hali çok seveceksiniz. Gitmeden önce ‘The Finishing’ dinlemeniz, ilham almanız açısından güzel olacak.

Detaylar: Stavroz powered by Lenovo

Sónar İstanbul

Temelleri 22 yıl önce müzik yazarı Ricard Robles ile görsel sanatçılar Enric Palau ve Sergi Caballero tarafından Barselona’da atılan Sónar, bugüne kadar Buenos Aires, Londra ve New York olmak üzere farklı kıtalardaki 27 şehre konuk oldu. Dünyada sanat, teknoloji ve müzikseverlerden yoğun ilgi gören, Barselona’da başlayıp tüm dünyaya yayılan Sónar, gerçekleştiği şehrin kültür sanat sahnesinden beslenerek özgün bir form kazanıyor. Sónar İstanbul, “The Immediate Future” (Yakın Gelecek) teması ile tamamen İstanbul’a özel kurgusuyla sanatseverlerle buluşacak ve katılımcılarına bir festivalden daha fazlasını yaşatacak. 24-25 Mart’ta Zorlu PSM’de gerçekleşecek festivale katılcak  sanatçılardan bazıları: Moderat, Róisín Murphy, Nina Kraviz, Weval, HVOB.

Detaylar: Sonar İstanbul

José Carreras, Final World Tour

Sanat ve opera sevenlerin yakından tanıdığı isim Jose Carreras kariyerini bir dünya turnesi ile sonlandırıyor ve hayranlarına son konseri ile veda ediyor. Ülker Sports Arena’da 25 Mart’ta yapılacak bu veda ile sanatçıyı canlı izleme şansı da ortadan kalkacak. ‘3 Tenors’ izleyin ve gidip gitmeyeceğinize siz karar verin.

Detaylar: Jose Carreras, Final World Tour

Fatih Yıldırım
İstanbul’un en büyük eğlence rehberi olan Partymag platformunun kurucu ortağıyım. Yüzlerce mekanda binlerce etkinliğe katılarak gece hayatı gurmesi olma yolunda da ilerliyorum. Müzik, sanat, ... Devam